Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Computer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Miks instalaci elektrycznej z LAN...co teraz zrobić?

01 Lis 2011 15:53 1339 8
  • Poziom 9  
    Witam,

Położyłem u klienta instalacje elektryczną w rurkach instalacyjnych i peszlach. Potem zażyczył sobie dodatkowo dorzucić do tego kabel internetowy, więc tuż obok elektrycznych, położyłem rurki pod LAN. Odległość jest bardzo mała szczególnie w pewnym zwężeniu gdzie idzie wiązka peszli.

We wcześniejszych tematach wyczytałem, że musi być min 30cm odstępu między instalacją elektryczną i internetową. Niestety za późno, bo mam już wszystkie rurki położone, a jest tego dosyć sporo. Poza tym i tam nie miał bym miejsca, a gość koniecznie chce mieś sieć po kablu.

Nie mogę zrywać teraz wszystkich rurek instalacyjnych i ich przemieszczać.

Jak rozwiązać problem, jakie kable dać i w ogóle co mogę zrobić, by nie było zakłóceń na kablu internetowym?

Czy wystarczy dać skrętkę ekranowaną?

Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedzi.
    Kamil
  • Computer Controls
  • Poziom 35  
    Połóż tam kabel STP kat 6, lub SFTP kat 5. Powinno być bez problemów.
  • Computer Controls
  • Moderator - Sieci, Internet
    Spokojnie możesz zostawić tak jak masz nie będzie żadnych zakłóceń, chyba że to jakiś nadajnik radiowy, stacja transformatorowa czy hale ze zgrzewarkami lub spawarkami.
  • Poziom 10  
    Zgadzam się z kolegą dodam nawet że zwykły kabelek UTP 5E też do instalacji domowej wystarczy, ekranowany będzie lepszy pod warunkiem jego poprawnej instalacji czyli uziemienia ekranu.
    i rzecz najistotniejsza kabel typu drut .. a nie typu linka ... :)
  • Poziom 9  
    Witam i dziękuję wam za podpowiedź.

Skordan:
    Co rozumiesz przez poprawną instalację kabla internetowego? Czy uziemienie poprzez podłączenie do przewodu PE od pobliskiego gniazdka zda egzamin, czy też trzeba to zrobić inaczej?
  • Poziom 10  
    Chodzi mi o to że ekran musi być uziemiony razem z gniazdami i wtykami co wymusza odpowiedni sprzęt i podnosi koszty instalacji a w przypadku domku ... jest niopłacalne
    Czyli jak kładziesz kabel FTP musisz też zakupić gniazda FTP, czego w domach jednorodzinnych się nie stosuje, głównie z powodu ceny jak i warunków (zakłóceń elektromagnetycznych) jakie mogą wystąpić w domu (nie mają wpływu na poprawność transmisji w sieci ethernet.
  • Poziom 9  
    Jest to jak najbardziej dom jednorodzinny. Żadnych transformatorów, zgrzewarek ani stacji radiowych nie przewiduję :)

Czyli rozumiem, że nie mam się czym przejmować i mogę spokojnie wpuszczać w rurki instalacyjne UTP kat 5e, 100%miedzi, drut nie linkę.
    Bezpośrednia bliskość przewodów elektrycznych w instalacji 1-fazowej nie będzie wpływała na jakość sygnału.

Czy macie Panowie jakieś źródełko na potwierdzenie podanych mi informacji?

Pozdrawiam i dziękuję za zainteresowanie. :)
    Lorentine napisał:
    Czy macie Panowie jakieś źródełko na potwierdzenie podanych mi informacji?

Mogę to potwierdzić, swoim doświadczeniem ;) tylko albo aż.....