Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nowy obiecujący materiał do przechowywania wodoru

exti 03 Lis 2011 10:03 6315 36
    sgt_ding
    Poziom 15  
    Witam wszystkich użytkowników forum (to mój pierwszy post)

Wodór, jako paliwo dla motoryzacji, nigdy nie będzie miał dodatniego bilansu energetycznego.
    Pełni on funkcje akumulatora, tzn. do jego wyprodukowania jest potrzebna energia, z której tylko część otrzymamy z powrotem (z powodu strat energii w procesie produkcji, magazynowania w "baku", jego odzyskiwania z "baku" oraz przetwarzania w prąd elektryczny ogniwie wodorowym).
    Jest on jednak brany pod uwagę jako "paliwo" (precyzyjniej akumulator) przyszłości, gdyż ma znaczną gęstość energetyczną (większą niż w konwencjonalnych akumulatorach) - na jednym baku pojedziemy dalej oraz zatankujemy auto szybciej.

Są to moje indywidualne spostrzeżenia (mogę się mylić)
    Maticool
    Poziom 20  
    Właśnie sobie przypomniałem, że woda mogłaby ostatecznie być dawcą wodoru ale na pewno nie dawcą energii.

Każdy może sobie zrobić taką wytwornicę - wystarczy wodorotlenek sodu, aluminium i woda. Wodór wydziela się aż miło. Dawcą energii w tym przypadku jest reakcja glinu i NaOH. Ogólna gęstość energii takiej wytwornicy jest mizerna, inaczej już dawno by to zostało wykorzystane. Lwia część mocy ulatnia się też w postaci ciepła. Ale dla samej zasady można to zrobić. Podkreślam - wyłącznie dla zasady.
    koczis_ws
    Poziom 26  
    Może spróbuję to jakoś uspokoić. Wodór ma być jednym ze sposobów przechowywania energii w urządzeniach mobilnych (np. samochody) tak jak benzyna olej napędowy w baku czy prąd w akumulatorze. A to jak on jest wytwarzany to zupełnie inna brożka.
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    hufca
    Poziom 12  
    kikiz napisał:

Śmieszy mnie komentarz kolegi hufca który twierdzi, że woda jest spaliną (i tu ma racje) ale nie stanowi paliwa (a to jest bzdura).

Proszę czytać ze zrozumieniem, napisałem, że woda to spaliny z wodoru, czyli potocznie powiedziane - produkt spalania. Żaden produkt normalnego spalania nie może być paliwem (reduktorem i/lub utleniaczem), dopóki nie zostanie przetworzony / zutylizowany. Tak więc woda nie jest paliwem, a jedynie środkiem, który można użyć do produkcji paliwa, czyli reduktora i/lub utleniacza.
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    proprocek
    Poziom 15  
    To i ja się wtrącę:
    Woda może być zarówno produktem jak i substratem reakcji. Sprawą kluczową jest natomiast charakter reakcji: egzo- lub endotermiczna. Dziękuję, dobranoc!