Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Fibaro Fibaro
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaki rodzaj sterowania wybrać ? Junkers Cerapur Smart

tmsx 01 Lis 2011 20:06 11374 15
  • #1 01 Lis 2011 20:06
    tmsx
    Poziom 12  

Witajcie,
    posiadam budowę domku jednorodzinnego w którym zainstalowany został 1 funkcyjny kocioł Junkers Cerapur Smart ZSB 22kW. Instalacja projektowana na temp. zasilania 55 st i zorientowana na grzejniki, tylko ok 50m2 podłogówki (1 obieg z grzejnikami) "tam gdzie musi być" czyli m.in. łazienki.

Chciałbym tak sterować kotłem, by uzyskiwać nast. temp.: garaż 8st, łazienki 24st, reszta pomieszczeń 20st, w nocy / w czasie pracy - temp. kilka st. niższa.

Wiem, że do sterowania mogę wykorzystać: podstawową regulację przepływu grzejników, głowice termostatyczne, sterownik pokojowy. Celowo nie uwzględniam sterownika pogodowego z uwagi na instalację o niskiej bezwładności cieplnej - grzejniki szybko reagują i stąd myślę, że temp. wewnątrz jest ważniejszym wskaźnikiem - nie wiem czy słusznie ?

Moje pytanie: jak uzyskać zadane temperatury ? Nie chciałbym kupować osprzętu wykluczającego się nawzajem - czy tak może być z głowicami i regulatorem ?
    Jeżeli chodzi o sam regulator to zauważyłem, że są 2 rodzaje - umiejące modulować mocą kotła serii Junkers FR oraz typu on/off np. popularne bezprzewodowe euroster i auraton, jeżeli potrzebny mi będzie to który rodzaj wybrać ?

Jeżeli zastosuję regulator pokojowy ustawiony np. na 20st to w garażu mogę ograniczyć temp przy pomocy głowicy (czy także i bez niej korzystając z nastawy przepływu?). Co w taki wypadku z łazienką, jak prawić by temperatura tam była wyższa niż ustawiona na regulatorze ?

0 15
  • Fibaro
  • #2 01 Lis 2011 20:33
    prezes5000
    Poziom 20  

Załóż regulator pogodowy i zawory termostatyczne. W łazience dobierz moc grzejnika do żądanej temperatury.

0
  • #3 01 Lis 2011 20:39
    tmsx
    Poziom 12  

Czy aby na pewno regulator pogodowy dla takiej instalacji będzie miał sens ? Nie potrzebuję wielkiego uzasadnienia, tylko jak dotąd instalator odradzał sterowanie oparte na temp. zewnętrznej z uwagi na niewielką powierzchnie podłogówki...

0
  • Fibaro
  • #4 02 Lis 2011 19:05
    prezes5000
    Poziom 20  

WITAM!
    Regulator pogodowy będzie Ci sterował piecem w okresach gdzie sam sobie nastawisz zmniejszoną temperaturę zasilania (musisz wziąć pod uwagę , że temperatura wlotowa do kotła też musi być ustalona ,coby kotła nie wykończyć,dane w dtr.). Oczywiście za kotłem zawór trójdrożny z regulacją.Niska bezwładność układu jest na +.
    Pomyśl - wychodzisz do pracy rano jest 4st.C na +, w ciągu kilku godzin temp. zewn. skacze na 14st.C , piec masz ustawiony na wyższą temp.

0
  • Fibaro
  • #5 02 Lis 2011 21:39
    krzyzak11
    Poziom 14  

tak, fachowcy
    a prosze sie spytac jak dziala pogodowka i zadac 5 pytan dociekliwych. Zaloze sie ze ten instalator nie zna podstaw dzialania pogodowki.
    Kondensat bez pogodowki, to lepiej kup sobie Ceraclassa bedzie tanien (duzo).
    Aby wykorzystac kondensacje w jak najwiekszym stopniu potrzebny jest reg pogodowy. Zauwaz ze sa producenci ktorzy reg motnuja fabrycznie w kotle.

0
  • #6 02 Lis 2011 21:44
    tmsx
    Poziom 12  

Dzięki Prezes za tłumaczenie... Niestety za wiele z tego nie rozumiem, jednak masz swój udział w tym, że wybiorę chyba pogodówkę, a później będę się martwił...

Regulator FW100 jest nie wiele droższy od pokojowego, a z tego co widziałem, jeżeli zamontowany nie na kotle ma aktywny wewnętrzny czujnik temp. i da się ustawić wpływ temp. pokojowej na 100% więc jakby co może robić za pokojowy... choć pewnie nie będzie takiej potrzeby...

Inny kolega sugeruje właśnie ten sterownik bez głowic termostatycznych, temp. w garażu ograniczę na przepływie. Tylko on akurat ma 90% podłogówki i 2 grzejniki...

0
  • #7 02 Lis 2011 21:54
    krzyzak11
    Poziom 14  

Jezeli zamotnujesz FW100 w kotle to wylaczasz autoamtycznie czytanie temperatury pomieszczenia. Musi byc zamontowany na scianie a nie w konsoli kotla.

Jezeli bedziesz szukal tego regulatora, posiadam go na magazynie, podobnie jak np czujnik temp zasobnika cwu (jezeli masz obcy zasobnik). ew. pisz na autocad2000(malpa)wp.pl

1
  • #8 02 Lis 2011 21:54
    tmsx
    Poziom 12  

krzyzak11 napisał:
    tak, fachowcy
    a prosze sie spytac jak dziala pogodowka i zadac 5 pytan dociekliwych. Zaloze sie ze ten instalator nie zna podstaw dzialania pogodowki.
    Kondensat bez pogodowki, to lepiej kup sobie Ceraclassa bedzie tanien (duzo).
    Aby wykorzystac kondensacje w jak najwiekszym stopniu potrzebny jest reg pogodowy. Zauwaz ze sa producenci ktorzy reg motnuja fabrycznie w kotle.

Nie chcę zadawać pytań bo wiem jaki będzie wynik.
    Mam podłogówkę tyle że tylko 50m2. Mam też grzejniki wyliczone na temp zasilania 55st więc coś z tego kondensować kocioł powinien, nie dramatyzuj...

Do mnie do tej pory przemawiało tłumaczenie - swoją drogą dość logiczne:

- instalacja szybko-reagująca zorientowana na grzejniki - ważna temp. wewnętrzna -> reg. pokojowy
    -instalacja wolno-reagująca zorientowana na podłogówke - ważna temp. zewnętrzna (wyprzedza co będzie wewnątrz) -> reg. pogodowy

Ale to takie moje filozofowanie...

0
  • #9 02 Lis 2011 21:59
    krzyzak11
    Poziom 14  

i jeszcze jedno

pogodowka przewiduje co sie dzieje w budynku gdy zmieniaja sie warunki zewnetrzne.
    Aby dobrze dzialala trzeba niestety ustawic cos takiego jak krzywa grzania,oraz stala czasowoa budynku. Wtedy gdy ustawisz temp w pomieszczeniu np 21 stopni to niezaleznie co bedzie sie dzialo na dworze, kociol bedzie staral sie utrzymac te temperature poprzez zmiane temp zasilania w funckji temp zew oraz analizujac jaka temp wody wraca do kotla.
    Fakt FW100 jest niewiele drozszy od regulatora FR (pokojowego) roznica wynika w zasadzie o cene czujki zewnetrznej.

0
  • #10 03 Lis 2011 11:13
    tmsx
    Poziom 12  

Więc chyba będzie to FW100, bez głowic termostatycznych . W garażu obniżę temp. na przepływie grzejnika, reszta będzie otwarta.

Zda to egzamin ?*

* Oczywiście w przypadku poprawnego ustawienia krzywej grzewczej.

0
  • #11 12 Lis 2011 12:46
    wpie0
    Poziom 2  

Dołączę się do tematu o sterownikach.
    Posiadam od paru dni Kocioł Kondensacyjny Junkers Cerapur Smart ZSB 14-3c.
    Mam zamiar do niego podłączyć prosty regulator, który posiada własne zasilanie 24V. Jego działanie polega na tym, że tylko zwiera i rozwiera styki.

Pod które zaciski i złącze mam go podłączyć ?

0
  • #12 12 Lis 2011 18:17
    krzyzak11
    Poziom 14  

Kolego to nie ta klasa kotla
    Do tego kotla mozna podlaczyc reg pogodowy FW100 ew pokojowy (troche bez sensu) FR110. Ewentualnie FR10

Te kotly maja magistrale danych do termostatu

0
  • #13 12 Lis 2011 18:30
    tmsx
    Poziom 12  

Tak działają uniwersalne regulatory Auraton/Euroster, nie wiem jak u nich z napięciem. Znam ludzi, którzy z powodzeniem stosują takie sterowanie bezprzewodowo.

Edit:

Oprócz magistrali heatronic, smart posiada styki analogowe, działające na zasadzie on/off. Po szczegóły musisz zajrzeć w instrukcje, masz tam rozpisane styki.

0
  • #14 12 Lis 2011 18:40
    krzyzak11
    Poziom 14  

Fakt, mozna podlaczyc Eurostera ale to troche mija sie z celem
    Regulatory pokojowe do tego kotla to regulatory serii FR.
    Jak chcesz cos bardzo taniego to mozesz zastosowac
    TR 21 termostat pokojowy bez programowania czasowego cena 183 zl, ale on nie ma czasowki, wiec to wywalenie pieniedzy

TR21 ma magistrale 3 zylowa i kontrole ciagla temp, Auraton ma kontrole punktowa on/off.
    Pogodowka decyduje o temp wody jaka produkuje kociol, i czy grejniki, czy podlogowka ma sens. Nawet w przypadku grzejnikow przy temp ok -5 st na dworzu kociol tak sie ustawi ze bedzie kondensowal. Wyjdzie z kondensacji przy wiekszych mrozach.
    W przypadku Eurostera bedzie dzialal on/off i nici z kondensacji.Pamietaj ze kociol ma modulacje i ma pracowac jak najdluzej bez wylaczania palnika, a tak bedzie nim sterowala pogodowka FW100.

Podłączenie regulatora 230 V on/off
    Regulator musi być przystosowany do napięcia
    sieciowego (z kotła) i nie może posiadać własnego
    przyłącza masowego.
    B Wyciąć otwory w przepustach kabli odpowiednio do
    średnicy kabli.
    B Wprowadzić kabel poprzez dławik i podłączyć
    regulator do ST10 zgodnie z poniższymi zaleceniami:
    – L do LS
    – S do LR

Ale jak chcesz termostat typu Euroster zalozyc trzeba bylo kupic ceraclassa, zaoszczedzilbys tyle kasy ze na kilka lat w roznice w gazie bys mial

0
  • #15 12 Lis 2011 19:56
    wpie0
    Poziom 2  

Czy TR 100 będzie dobry do tego kotła (Junkers Cerapur Smart ZSB 14-3c. ) ?

Wydaje mi się z opisu, że ma modulację płomienia i nastawianie czasowe.

Mam możliwość kupienia takiego regulatora za 100zł., opłaca się ?

A może ma ktoś z Was jakiś lepszy regulator w dobrej cenie ?

0
  • #16 10 Lut 2015 02:29
    MPMPGP
    Poziom 2  

Przepraszam ale ja nie mogę pojąć niektórych spraw co tu przeczytałem. Więc proszę by ktoś mnie oświecił. 1)Piec junkers i każdy inny gazowy pracuje z pełną mocą w starcie. Czujnik w piecu w raz ze wzrostem temperatury ogranicza płomień i sterownikowi nic do tego. Każdy piec gazowy po przywiezieniu ze sklepu ma złączkę na płycie w piecu która zastępuje sterownik a raczej zamyka obwód. Ustawiasz temp.30 st to masz 30, 55 to masz 55 i tak cały czas aż gaz się skończy. Zadaniem pieca jest utrzymanie ustawionych 55 i piec to zrobi za wszelką cenę! Bo jak jest ciepło to odbiornik czyli grzejniki odbierają minimalną ilość ciepła. Piec wtedy sobie moduluje palnik na minimalne podtrzymanie które utrzyma te 55 st. Ale jak jest zimno to grzejniki bardzo mocno studzą ten piec i on musi mocniej pracować, bardziej grzać bo mu spada temperatura. Jak się dom nagrzeje i nie odbiera już tak temperatury to wraca ciepła woda na powrocie i piec sobie chwilę odpocznie. Tak właśnie pracuje piec gazowy i każdy inny. czy to pellet czy to ekogroszek i nawet na węgiel czy drewno. Oczywiście z regulatorem ciągu! Sterownik nic nie moduluje. Jego zadaniem jest umożliwienie użytkownikowi przerwę w pracy kotła jak nas w domu nie ma. A co za tym idzie oszczędność. Dodatkowe zadanie sterownika to podbicie temperatury o 10 st więcej i po osiągnięciu zadanej temtemperatury zakaz włączenia przez 15 min.To po to by doszczętnie oddało temperaturę. Podsumowując sterowniki mają 2 tryby pracy Ciągy i przerywany (czyli ten podbijający) Tylko te sterowniki które mają podłączenie na 3 przewody mają ten tryb podbicia. Te na dwa włącz wyłącz utrzymaj zadaną. To wszystko pięknie pracuję i oszczędza na grzejnikach. Jak wychodzisz z dzieciakami z domu na 8 do 10 godzin. Ustawiasz 18 st na sen, od 5 rano podbicie na 23 bo jest szykowanie do pracy. Od 7 do 16 godz sterownik wyłącza i oszczędza. Piekło zaczyna się z oszczędzaniem jak masz podłogówkę. Temperatury nie podbijesz na rano bo nie rozgrzejesz betonu. Nie wyłączysz by oszczędzić bo i tak będzie grzało min 4 godz. Jak wystudzisz piec ci leci na maxa i pożre tyle kasy że się odechce. Nie chcę straszyć podłogówką bo mnie zlinczują. Prawda jest taka że jedyną formą oszczędzania na podłogówce jest bezustanne grzanie aż się załapie na ile piec ustawić. Przeważnie piec gazowy po wygrzaniu podłogi pracuje na 27 stopni i to wystarcza. Wtedy podłlogówka jest bardzo oszczędna. Oczywiście gdyby goście zmarżluchy przyszły to nie podwyższysz. No chyba że do jutra zostaną. Po kielonku też pieca nie zmniejszysz, można zawsze okno otworzyć. Podłogówka jest jednak tania, brak grzejników na ścianie to wielka zaleta (zostają kanałowe ale bardzo drogie). Piec i sterowanie już omówiłem w odniesieniu do odbiorników, czli grzejniki i podłogówka. Zostaje jeszcze pogodynka. Wychwycenie zmiany temperatury na zewnątrz i dokonania zmian. Tu jest pytanie Jakich zmian bo przecież jak ustawię 23 st w domu to mi tego nie zmieni bo po co. Pogodynka ma za zadanie podwyższanie i obniżanie temperatury na piecu. W przypadku gwałtownej zmiany temperatury zewnętrznej np z - 6 do - 24 nad ranem prawidłowo dobrane grzejniki nie wydolą i zostanie podniesiona temperatura na piecu. Czujnik pogodowy nie musi mieć czujnika zewnętrznego może mieć wgraną mapę. Na podstawie temperatury wody powracającej z grzejników i czasu wzrostu temperatury w mieszkaniu określi co zrobić. Pogodynka bez czujnika zewnętrznego przy podogówce jest strałem w stopę. Tam woda wraca zimna przez 3 godz. Jak pogodynka żle to rozpozna i podniesie temperaturę na 60 st to rtl podłogówki ograniczy a nawet wstrzyma jej ogrzewanie. W części domu mam ogrzewanie podłogowe a na piętrze grzejniki. Pogodynki nie posiadam i coś mogłem pokręcić. Jak się komuś nie podoba co napisałem to jego problem. Głownie chodzi mi o fanatyków podogówki która moim zdaniem jest porażką jeżeli posiadasz choć jeden grzejnik w domu. I proszę mi tu nie wyskakiwać z mieszaczami i błędami bo zaraz się zapytam jak utrzymać temperaturę zasilania 27 stopni grzejąc podłlogówkę kominkiem. No! można się cieszyć że jeszcze rano ciepła podłoga po nocnym paleniu ale nie o to chyba chodzi. Jeszcze raz przypomnę dla pieca z możliwością na 3 przewody jak najbardziej proszę zastosować na 3 czyli złącze e bus. To ten co podbija temperaturę na 2 giej nastawie. Każdy sterownik e- bus ma funkcję i możliwość podłączenia na 2 przewody. Te sterowniki ( regulatory) charakteryzują się tym, że nie mają baterii. Vaillanty wszystkie mają tą możliwość.

4
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo