Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak powinno się wykonywać pomiary ochronne maszyn?

01 Lis 2011 21:11 8283 8
  • Poziom 9  
    Witam,

Przygotowuję się do laborki na studiach, mam taki problem z pomiarami ochronnymi. Mianowicie, jak wykonać pomiary ochrony przeciwporażeniowej tokarki. jak fizycznie taki pomiar wygląda?

Czy ktoś pomoże?
  • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
    Do pomiarów związanych z ochroną przeciwporażeniową między innymi zalicza się:
    - pomiar impedancji (oporu pozornego) pętli zwarcia (można też wykonać pomiar metodą techniczną),
    - pomiar rezystancji uziemień ochronnych (i roboczych),
    - pomiar rezystancji podłogi lub stanowiska roboczego (metoda techniczna lub miernik),
    - pomiar rezystancji izolacji odbiorników, przewodów i kabli,
    - pomiar napięcia rażeniowego dotykowego,
    - pomiar napięcia rażeniowego krokowego,
    - kontrola połączeń wyrównawczych,
    - sprawdzenie ciągłości przewodów ochronnych,
    - oraz kontrola obciążeń symetrii sieci :)

Impedancję pętli zwarcia można zmierzyć lub obliczyć- jednak ta metoda stosowana jest głównie do projektowania i budowy urządzeń. Ty pewnie będziesz liczył :D

Jak wykonywać? Szukaj... :)
  • Poziom 14  
    Warto skorzystać z :
    Badania i pomiary eksploatacyjne urządzeń elektroenergetycznych dla praktyków - W.Orlik
    czy też
    Pomiary w elektroenergetyce - K.Kupras
  • Poziom 10  
    Fizycznie pomiar ochrony przed porażeniem, poprzez samoczynne wyłączenie zasilania wygląda prosto: bierzesz miernik, jedno ostrze pomiarowe do L drugie do N, trzecie do PE (wg oznaczeń na mierniku). Włączasz zasilanie na tokarkę, naciskasz "start" i czekasz na wynik pomiaru. Tak to wygląda w ogromnym skrócie. Kolega jednak nie podał: co to za tokarka, jakie zasilanie itp, więc ciężko coś więcej napisać.
  • Moderator Energetycy
    Witam.
    xxyzx napisał:
    Włączasz zasilanie na tokarkę, naciskasz "start" i czekasz na wynik pomiaru. Tak to wygląda w ogromnym skrócie.

Prawda jakie proste ? Sam się dziwię. :D
  • Poziom 9  
    Jeszcze żadna tokarka, najpierw chce się nauczyć wykonywać takie pomiary, mam świadectwo SEP do 1KV ale z pomiarami mam jeszcze mało wspólnego. Jedynie co wykonywałem to pomiary rezystancji izolacji, pętle zwarcia itp.
  • Poziom 19  
    jarkopolo napisał:
    pętle zwarcia

8-O Kolego, wróć do przedszkola.
  • Poziom 9  
    Ok na razie jestem w domu.

Mam jeszcze jeden problem. Mamy powiedzmy spawarkę w metalowej obudowie. Podłączona do gniazdka sieciowego 3f. W pomieszczeniu nie ma innych gniazdek sieciowych. jak wykonać pomiar impedancji pętli zwarcia. skąd bierzemy fazę?

Bo tak, w gniazdku można zmierzyć, wiem.

Natomiast ja chciałbym zmierzyć pomiędzy L i metalową częścią przewodzenia.

Mam wziąć fazę z rozdzielni gdzie jest bezpiecznik, czy rozkręcać spawarkę i wziąć z punktu przyłączeniowego?

W gniazdku zmierzę pomiędzy L i N, L i PE. Co mam zmierzyć dalej? R pomiędzy metalową częścią przewodzenia a bolcem w wtyczce? Co jest wynikiem?

Przepraszam za pewnie tak proste problemy, ale chciałbym się po prostu nauczyć.

Zdanie zaczyna się wielką literą. [retrofood]