Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

jakie ustawienia tempratury na kotle?

tszabon 02 Lis 2011 02:46 2049 1
  • #1 02 Lis 2011 02:46
    tszabon
    Poziom 8  

Witam, posiadam dwufunkcyjny kocioł Junkers Euroline do którego podłączony jest czujnik pokojowy Junkers TRZ12-2.

Jak optymalnie ustawić temperaturę wody C.O. na kotle?

Przypuszczam, że duże znaczenie na ekonomiczne zużycie gazu ma aktualna temperatura zewnętrzna. Czy ograniczenie temperatury wody w układzie C.O. przy wyższych temperaturach zewnętrznych (8-15°C) może zmniejszyć zużycie gazu w ogólnym bilansie? Wydaje mi się że przy wyższej temperaturze zewn. ciepło zawarte w wodzie jest oddawane dłużej ( a tym samym efektywniej) poprzez kilkukrotne jej przepompowywanie przez grzejniki a palnik pracując na niższych parametrach dogrzewa wode tylko nieznacznie zużywając mniej paliwa. Poza tym ogrzewając pomieszczenia w ten sposób sam proces grzania trwa dłużej. Przerwy pomiędzy kolejnymi włączeniami palnika sa niezależne od długości samego cylku grzania bo przecież ciepło "ucieka" tak samo szybko. czy moje rozumowanie jest prawidłowe? Czy sterownik pokojowy który posiadam w jakiś sposób optymalizuje pracę kotła czy tylko po prostu włącza i wyłącza go po osiągnieciu zaprogramowanej temperatury?

i jeszcze jedna kwestia:

sterownik może działać w 2 trybach - w pierwszym utrzymuje zaprogramowaną temp w granicach +/- 1°C, w drugim +/- 0,5°C. który tryb jest ekonomiczniejszy? ze względu na sam komfort wolę ten drugi ponieważ wahania temperatury w pomieszczeniach są mniej odczuwalne.

0 1
  • #2 16 Lis 2011 19:19
    barsie
    Poziom 9  

Dołączam do kolegi, mam ten sam piec i te same pytania.

2