Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jaki piec węgowy, zasypowy muszę kupić?

Kris54 02 Nov 2011 07:39 10961 34
Optex
    Kris54
    Level 11  
    Witam!
    Mam dosyć ważne dla mnie pytanie z uwagi że w najbliższych dniach musze kupić piec do nowego domu.
    I tu mam do was pytanie, jaki piec kupić do domu o powierzchni 134 m2 po podłodze dom z poddaszem użytkowym?
    Mam założone 10 grzejników o łącznej mocy ponad 10KW, 20 m2 podłogówki i bojler na wodę 200L.
    Będzę wdzięczny za każdą radę.
    Pozdrawiam
  • Optex
  • Optex
    101pawel
    Level 28  
    Kris54 wrote:
    ...Mam założone 10 grzejników o łącznej mocy ponad 10KW, 20 m2 podłogówki i bojler na wodę 200L. ...

Ilości grzejnikow wyniknęly pewnie z obliczeń, więc dodaj wszystkie moce razem, do tego jakieś 10 - 15% zapasu i gotowe. Bojler to ca 3kW, podłogówka też 3, no to masz razem 16 kW. W typoszeregu wielu producentów jest chyba 17, a następnie 19 kW.

Pozdrawiam
    Kris54
    Level 11  
    Witam!
    Palić chce węglem i drzewem,piec zasypowy z pełną automatyką. Bardziej mi chodziło jakiej mocy piec musi być. Z tym żę w tych 134 m2 jest garaż 18 m2 który będzie ogrzewany, ale mniejszą temperaturą tak około 15 stopni i kotłownia 6 m2 w której nie ma grzejnika.

Dodano po 2 [minuty]:

Z obliczeń na stronie producentów wynika że 14KW powinien wystarczyć, ale chciałem się Was zapytać bo to ważna decyzja.
    sonne2
    Level 21  
    14 kw w domu o powierzchni ponad 130 m2?
    Ja bym kupił co najmniej 20 kW.
    smoczek9
    Level 15  
    sonne2 wrote:
    ja mam 25kw i ogrzewam 330m2 (temp zimą 22-23stC) oraz piwnice 170m2 do temperatury 12-15stC
    i jeszcze jest zapas .
    niceshoko
    Level 11  
    smoczek9 wrote:
    ja mam 25kw i ogrzewam 330m2 (temp zimą 22-23stC) oraz piwnice 170m2 do temperatury 12-15stC
    i jeszcze jest zapas .

To masz chyba budynek niskoenergetyczny... albo coś przekombinowałeś
    smoczek9
    Level 15  
    Piec miałem zamówiony SAS-a ale nastąpiła poważna awaria i trzeba było brać co było by zastąpić stary a był Domgaz i zamontowano mi go do piętrowego domu podpiwniczonego i działa ale Sas mi się marzy dalej.
    berga
    Level 18  
    Witam.
    sonne2 wrote:

A ja bym kupił 10 kW.
    Po co kupować kocioł 20 czy 30kW, a potem wykorzystywać go tylko w 30% ?
    Kocioł o mocy 20kW potrzebuje ponad 3,5kg węgla na godzinę, czyli ponad 2,5 tony na miesiąc. Sądzę, że Kris chciałby spalić nie więcej niż 5 ton na cały rok. W końcu ma tylko 110m² do ogrzania.
    Kol. Kris, moc kotła zależy również, w dużej mierze, od ocieplenia domu.
    Pozdrawiam.
    Kris54
    Level 11  
    Dzięki za odpowiedzi, dom mam dobrze ocieplony- 15 cm styropianu na elewacji i 12cm na podłodze, fundamenty do ławy 10cm, wełna na dachu 25cm. Balkony po 5cm na około. A dla zainteresowanych mój dom to projekt z pod nazwą: Dom w Perłówce.
    Brencik
    Level 26  
    Kocioł 10kW w zupełności wystarczy.
    Przynajmniej nie będzie latem puszczał ciepła awaryjnie na grzejniki gdy nie wyrobi się z mocą minimalną...
    smoczek9
    Level 15  
    Ja bym i te 10 kW rozmienił na rzecz dobrego sterownika .
    Jurasbroda
    Level 10  
    No , bez przesady 10kW to minimum absolutne . Ja bym zakładał 15. Żadne urządzenie- nawet najprostsze "nie lubi" ciągłej pracy na maxa. Już zapomnieliście jakie mrozy bywają ostatnio? Do dziś nie zresetowałem wskazania minimalnej temp. w moim termometrze zaokiennym - -26,5st.C.
    smoczek9
    Level 15  
    Kris54 wrote:
    Dzięki za odpowiedzi, dom mam dobrze ocieplony- 15 cm styropianu na elewacji i 12cm na podłodze, fundamenty do ławy 10cm, wełna na dachu 25cm. Balkony po 5cm na około. A dla zainteresowanych mój dom to projekt z pod nazwą: Dom w Perłówce.
    przy tej izolacji to dobra farelka wystarczyła by, ale poważnie w tym domku ważne jest bardziej podtrzymanie ciepła i dla tego uważam że bardzo ważne jest sterowanie bo przy dobrych ustawieniach to i ta "10" będzie chodziła na 70-80% w duże mrozy :D większy problem będziesz miał z uzyskaniem stałej temperatury przy tej wielkości piecyka i z używaniem drewna i węgla.Będziesz musiał sobie wydeptać drogę do kotłowni , mniejszy problem jest gdy opał jest podawany ciągle dla tego dobrze by mieć piec który ma palenisko i podajnik niezależne .
    Piotr Pajkert
    Level 32  
    Witam!
    Mam piec KSX21 na pow. 140mkw.
    smoczek9 wrote:
    Kris54 wrote:
    przy tej izolacji to dobra farelka wystarczyła by, ale poważnie w tym domku ważne jest bardziej podtrzymanie ciepła i dla tego uważam że bardzo ważne jest sterowanie bo przy dobrych ustawieniach to i ta "10" będzie chodziła na 70-80% w duże mrozy :D większy problem będziesz miał z uzyskaniem stałej temperatury przy tej wielkości piecyka i z używaniem drewna i węgla.Będziesz musiał sobie wydeptać drogę do kotłowni

Po roku (2 sezonach) ogrzewania miałem i drzewem nabyłem pewnej biegłości w obsłudze, i nie jest źle. Podstawą jest główny sterownik na piecu oraz termostat w mieszkaniu dodatkowo regulujący nawiew. Jest też opcja sterowania pompą po zmianie softu.
    Cześć!
    smoczek9
    Level 15  
    Jurasbroda napisał
    Quote:
    Żadne urządzenie- nawet najprostsze "nie lubi" ciągłej pracy na maxa

Nie wiem co dla Ciebie oznacza max bo najbardziej czego piec nie lubi to jest utrzymywanie niskiej temperatury co powoduje efekt roszenia się i dla tego wstawia się zawory mieszające by piec pracował powyżej 55-60 st. C
    Piotr Pajkert bardziej mi chodziło o małą przestrzeń zasypową w 10kW piecyku przy korzystaniu z drewna , często trzeba podkładać :)[/quote]
    Jurasbroda
    Level 10  
    Eksploatuję od 6 lat 50-cio kw piec na ekogroszek ,ogrzewa dwa domy i domek , jest o jeden nr za duży i dobrze.Max obroty wentylatora dostaje dopiero przy największych mrozach. Cały czas utrzymuję w nim temp. 50-65 stopni i nie widzę żadnego roszenia , a rolę zaworu trójdrożnego najlepiej spełnia bojler na ciepłą wodę - odpowiednio przytłumiony zawór przepływu wody c.o. sprawia, że na powrocie jest zawsze odpowiednia temperatura.
    smoczek9
    Level 15  
    Poprzedni piec miałem 40kW( pow grzewcza jest opisana w wcześniejszym poście) tak wyliczyli to znawcy piec pracował bez zaworu mieszającego na temp 45-50 stop. C po 10 latach zrobiło się sito przy powrocie .Piec się rosił .Taki sam piec pracuje u kolegi na 70-80 stopni C już 15lat i nic mu nie jest.
    Jurasbroda
    Level 10  
    No właśnie - najważniejsze to zadbać o to , żeby był powrót ciepły . Temp. pracy pieca nie jest tak istotna - mówimy oczywiście o suchym opale.A kolega ma chyba za dużo kasy .
    smoczek9
    Level 15  
    Jurasbroda wrote:
    A kolega ma chyba za dużo kasy .
    A dla czego ? Wystarczy żeby piec pracował w systemie grawitacyjnym ( bez pompki ).
    Kris54
    Level 11  
    Witam!
    Piec już zakupiłem, jest to SAS 14kw z najnowszym sterownikiem i czujnikiem temperatury spalin PID. Jak dla mnie rewelacja, ładuje piec do pełna ustawiam temperature i tyle! sam sobie utrzymuje stałą zadaną temperaturę a wachania są bardzo niewielkie 2-3 stopnie.
    Dziękuje wszystkim za sugestie i rady.Pozdrawiam
    smoczek9
    Level 15  
    Kris54 wrote:
    Witam!
    Piec już zakupiłem, jest to SAS 14kw z najnowszym sterownikiem i czujnikiem temperatury spalin PID. Jak dla mnie rewelacja, ładuje piec do pełna ustawiam temperature i tyle! sam sobie utrzymuje stałą zadaną temperaturę a wachania są bardzo niewielkie 2-3 stopnie.
    Dziękuje wszystkim za sugestie i rady.Pozdrawiam

Jakbyś mógł podrzuć link albo model do tego pieca jak to nie tajemnica to też i cenę .Nie wiele brakowało a bym też był posiadaczem cudeńka z tej firmy, ale nie zawsze mamy to co chcemy
    smoczek9
    Level 15  
    Piasek80 wrote:
    http://www.sas.busko.pl/pl/

Ten link podałem na początku tematu a ja chcę link do modelu pieca kupionego przez Krisa
    neszad
    Level 10  
    kup cichewicza, robią kotły dla Buderusa i mają dobry standard
    bolszy188
    Level 16  
    Ja mam podobne ocieplenie jak ty z tym że mam na stropie pod dachem kolejny strop ze styropianem 15cm zamiast wełny (jakoś nie mam przekonania do poddasza z deski). Dom 11x11 co nam daje 121 m2 na parterze poddasze podobnie wiadomo dochodzą skosy ale po podłodze to samo. Mam obecnie piec defro eko komfort o mocy 20 kW i nigdy ale to nigdy nie chodzi na wyższej temperaturze niż 55 stopni. A dodatkowo baniak 200L. W domu temperatura nie spada poniżej 24, 25 jeśli nie przykręcisz grzejników. Rok temu przy największych mroazach -22, -23 pracował na 50 stopniach i dawał radę. Osobiście uważam że mam przewymiarowany piec wystarczyło by w zupelności 16kW. A jescze około 30m2 podłogówki.
    ciemniol
    Level 11  
    Witam,
    zacznę od tego, że nie mam możliwości obejrzenia pieca na żywo i w związku z tym mam pytanie do posiadaczy pieca Defro Komfort Eko 2o kW linia tradycyjna.

Czy piec ten wygląda tak jak na stronie producenta:
    - http://www.defro.pl/kotly-linia-tradycyjna/komfort-eko-tradycyjna ,

czy może wygląda jak w instrukcji obsługi tego kotła również na stronie producenta:
    - http://www.defro.pl/do-pobrania/instrukcje-obslugi/nowa-kotly-stare.

Może moje pytanie brzmi dziwnie ale dzwoniąc do punktu sprzedaży mówią mi, że piec nie wygląda dokładnie tak jak na stronie producenta, zaś dzwoniąc do przedstawiciela odpowiedz brzmi wygląda tak jak na stronie. pozdrawiam