Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

SAMSUNG 740N Plus, LS17HALKSY/EDC - dziwne zachowanie inwertera, brak C210

tempus 02 Nov 2011 08:02 2814 2
 • #1
  tempus
  Level 18  
  Witam,

  parę miesięcy temu dostałem do naprawy ten monitor z objawem typu podświetlenie włącza się na około 1 sekundę. Z tego co pamiętam to spuchnięty był przynajmniej jeden kondensator. Wymieniłem wszystkie oprócz dwóch
  o pojemności 820uF/25V, ponieważ nie znalazłem u siebie w okolicy. Po uruchomieniu monitor działał kilka godzin i potem to samo. Sprawdziłem tranzystor kluczujący (AP4511GED) i nie przewodziły obydwa. Po wylutowaniu to samo jednak jakoś po zwarciu ze sobą pinów jakby się odblokowały (zaczęły się zachowywać normalnie). Dlatego go wlutowałem i monitor działał kilka dni bez zarzutu.
  Ale po dwóch może trzech miesiącach monitor wrócił z tą samą usterką. Tym razem tranzystor przewodził normalnie. Wymieniłem pozostałe dwa kondensatory i to samo. Dodam, że rezystancje uzwojeń wtórnych są takie same i wynoszą dokładnie 1001Ω a napięcie zasilania inwertera +14,2V.
  Jednak po tym jak zacząłem dokonywać pomiarów na pierwszych trzech pinach układu sterującego w inwerterze (SEM2005) podświetlenie zaczęło normalnie działać i jest tak już kilka dni. Nic innego nie robiłem. Tak jakbym rezystancją miernika coś rozładował. Podgrzewałem układ SEM2005, kondensatory, diody i nawet rezystory SMD w inwerterze i dalej działa.
  Zauważyłem jeszcze, że brakuje kondensatora C210. Czy ktoś wie czy tak ma być w tej płycie czy jest to wada produkcyjna, ponieważ schematu nie mogę znaleźć? Jeśli ma być to jaką ma mieć pojemność?
 • #2
  dorota_g
  Level 18  
  W miejsce 820uF wstaw 1000uF/25V/105st.
  W/g schematu C210 nie ma być.
  Świetlówki sprawdzone? Zimne luty na trafku, kondensatorach WN przy trafku, gniazdach świetlówek?
 • #3
  tempus
  Level 18  
  Elektrolity 820uF/25V 105 stopni zostawiłem, ponieważ takie mają być. Punkty lutownicze po stronie wtórnej poprawione. Zmierzyłem napięcia m.in. na SEM2005 i zwróciłem monitor klientowi. Jeśli wróci, to sprawdzę jeszcze raz napięcia na tym układzie. Dlatego na razie nie zamykam tematu.