Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Płyta indukcyjna Samsung CTN364E004 - błędne podłączenie

adi123123123 02 Lis 2011 14:19 8962 4
  • #1 02 Lis 2011 14:19
    adi123123123
    Poziom 2  

Witam wszystkich i proszę o pomoc.

Mam uszkodzoną płytę indukcyjna samsung model: CTN 364 E 004

Płyta jest nowa. Podpinałem płytę na raty - jako że zabrakło mi kostki do spinania kabli i musiałem po nią jechać do sklepu to finalnie pomyliłem kabel fazy i neutralny-niebieski. Po włączeniu prądu płyta odpaliła zaświeciła po czym coś w środku strzeliło. Nie wyłączyła się sama lecz ja wyłączyłem od razu różnicówkę i zabezpieczenie 3fazowe. Po zmierzeniu prądu na kablach i ponownym sprawdzeniu okazało się że kable - jak nep tyk podpiąłem błędnie. Korków mi nie wywaliło - i po ponownym podpięciu nadal nie wywala. Płyta jakoś reaguje na już prawidłowo podane zasilanie lecz nic więcej. Podpięta była na 2 fazy - po zmianie i podpięciu na 1dną fazę - też jest taka możliwość w schemacie jest to samo. Pytanie co w tej płycie - podejrzewam że na zasilaczu się mogło sfajczyć. Pytanie czy jakiś bezpiecznik po prostu czy też coś głębiej.

Obecnie płyta po włączeniu piknie raz po czym jest martwa - nie reaguje na przyciski na panelu i nic się nie świeci. Chciałbym zawieść to do serwisu ale gwarancja tego nie obejmie - i zabulę pewnie z 500 więc pytanie mam o schematy i porady w tym temacie.

Jestem nowy na forum - zawsze tylko czytałem lecz tym razem nie znalazłem nic wśród wcześniejszych tematów co okazało by mi się pomocne- poza pojedynczymi wskazówkami dotyczącymi zupełnie innego urządzenia. Proszę o schemat zasilania i wskazówki z tym związane. Posiadam podstawową wiedzę na ten temat - potrafię wymienić proste układy i scalaki w laptopach więc mam nadzieję podołać. Wiem co to prąd - nie jestem znawcą tematu i nie będę udawał że jest inaczej.

Postaram się rozebrać to ustrojstwo i wrzucić jakiej zdjęcia uszkodzonych elementów - mam tylko nadzieję że ktoś mnie poratuje jakimś schematem i opisem poszczególnych elementów gdyż jak znam życie i takie przypadki to ciężko będzie coś z tego rozczytać ( dymek czy wypalone elementy których potrzebuję. Wie ktoś może z szanownych forumowiczów z kim ewentualnie z userów się kontaktować w tej sprawie.

3 4
  • #2 02 Lis 2011 20:08
    Dacomos
    Poziom 33  

Bez urazy ale czytając twój - wychodzi kompletny brak znajomości podstaw
    Korki Kable WN ? nawet jak rozbierzesz mając schemat - co zrobisz ?
    Niestety tak si,ę konczy chęć zaoszczędzenia paru zł na elektryka :cry:

0
  • #3 03 Lis 2011 08:02
    adi123123123
    Poziom 2  

Dacomos - nie czuję urazy. Nie jestem zawodowym elektrykiem lecz posiadam wiedzę podstawową potrzebna do tego żeby mnie prąd nie pokopał :) Potrafię zlokalizować usterkę w sprzęcie - wiem co to multimetr i potrafię z jego dobrodziejstw skorzystać. Naprawiałem zasilacze od monitorów lcd, płyty od laptopów. Przyznaję się bez bicia że nie znam terminów określających poszczególne elementy bo jest mi to zbędne.

0
  • #4 03 Lis 2011 08:19
    MARCIN.SLASK
    Specjalista AGD

adi123123123 napisał:
    Dacomos - nie czuję urazy. Nie jestem zawodowym elektrykiem lecz posiadam wiedzę podstawową potrzebna do tego żeby mnie prąd nie pokopał :) Potrafię zlokalizować usterkę w sprzęcie - wiem co to multimetr i potrafię z jego dobrodziejstw skorzystać. Naprawiałem zasilacze od monitorów lcd, płyty od laptopów. Przyznaję się bez bicia że nie znam terminów określających poszczególne elementy bo jest mi to zbędne.

Jeżeli masz takie doświadczenie jak opisujesz, to po prostu demontujesz płytę, otwierasz i najpierw optycznie i logicznie szukasz uszkodzeń, ale miernik też będzie niezbędny do oceny sprawności elementów, bo nie każde uszkodzone będą widoczne okiem. Raczej problemu z naprawą nie powinno być.

1
  • #5 03 Lis 2011 14:40
    adi123123123
    Poziom 2  

Wymieniony został warystor - wszystko gra i buczy - obyło się bez schematów - dziękuję za pomoc koledze z info i wskazówkami na priva - udało się nie stracić nic. Jakby ktoś potrzebował informacji w przyszłości w tym temacie służę pomocą. Temat zamykam

5