Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Znikający dysk twardy i Podwójny start komputera

02 Nov 2011 19:51 2005 7
  • Level 9  
    Panowie 2 problemy występujące niezależnie od siebie:

1) kupiłem 2 twardziele ssd i hdd (Crucial RealSSD M4 64GB 2.5" SATA 6Gb/s Solid State Hard Drive i Western Digital Caviar Blue 1TB SATA 6Gb/s 32MB Cache WD10EALX - OEM). Oba są widoczne w biosie. Kiedy ładuje do Windowsa 7 Enteprise czasem nie widzi mi normalnego hdd a czasami Windows gubi go po paru minutach (i jakiekolwiek operacje które są na nim wtedy, są przerywane).
    Ponadto ładuje się do Windowsa około 3 min, co jest niedopuszczalne mając zainstalowany system na ssd. Kiedy odłączę hdd, windows bootuje w 5 sekund. Podłączałem inne twardziele pod te same kabelki (twardziel z laptopa 500gb i normalny twardziel do pc 250 gb) i oba działają bez żadnych problemów.
    Czy oznacza to, że mój twardy 1TB jest zepsuty? Nie mogę go przetestować jakimś narzędziem spod windowsa bo go windows za szybko gubi. Próbowałem go przetestować spod biosa PC Checkiem ale też nie dało rady :/

2) za każdym razem kiedy włączam kompa, nie ma obrazu, pc restartuje po 5 sek (zazwyczaj raz ale czasami nawet 2 razy) z charakterystycznym kliknięciem a potem ładuje do windowsa bez żadnych problemów i działa ok. Co może być przyczyną?

Pełna konfiguracja:
    Asus GeForce GTX 580 DirectCU II 1536MB GDDR5 PCI-Express
    Intel Core i5-2500K 3.30GHz (Sandybridge) Socket LGA1155
    Asus P8P67 Intel P67 (Socket 1155) DDR3 Motherboard ** B3 REVISION **
    Cooler Master CM690-II Lite Dominator Case & GX 750W Power Supply
    Crucial RealSSD M4 64GB 2.5" SATA 6Gb/s Solid State Hard Drive
    Western Digital Caviar Blue 1TB SATA 6Gb/s 32MB Cache WD10EALX - OEM
    LG CH10LS20 10x BluRay-ROM / 16x DVD±RW Lightscribe Drive - Black (OEM)
    Kingston HyperX Genesis Grey 8GB (2x4GB) DDR3 PC3-12800C9 1600MHz Dual Channel Kit (KHX1600C9D3X2K2/8GX)
    Cooler Master Hyper 212 Plus CPU Cooler (Socket AM2/AM2+/AM3/775/1155/1156/1366)

Dzięki z góry za rady!
  • Level 38  
    Punkt 2. dotyczy sytuacji, kiedy podejrzany dysk jest podłączony, czy zawsze tak jest?

Czy zaistniała sytuacja uniemożliwia Ci wpisanie w google "WD10EALX problem"?

http://tinyurl.com/3gpjyzd
  • Level 39  
    Kolego, jak się ma problem, to zgodnie z regulaminem podaje się pełną konfigurację sprzętu - nie uważasz, że same dyski to trochę za mało ?
    Co do pkt. 2) - są płyty dla których normalny jest podwójny start !
  • Level 9  
    wlw_wl wrote:
    Punkt 2. dotyczy sytuacji, kiedy podejrzany dysk jest podłączony, czy zawsze tak jest?

Czy zaistniała sytuacja uniemożliwia Ci wpisanie w google "WD10EALX problem"?

http://tinyurl.com/3gpjyzd

Czytaj ze zrozumieniem, są to 2 niezależnie występujące od siebie problemy.

ps. dzięki za naukę użycia googla, próbowałem i nie znalazłem nic adekwatnego. Ponadto myślę, że tego typu fora są po to aby właśnie ZAPYTAĆ ludzi mądrzejszych od siebie. Nie chcesz, nie pomagaj, liczę na rady od innych.

Quote:
    2) - są płyty dla których normalny jest podwójny start !

Jaki jest tego powód?
  • Level 38  
    Nic adekwatnego?

A pierwsza sugestia ze źródła, gdzie poszukiwania zacząć powinieneś, tj. WD?

http://community.wdc.com/t5/Desktop/Brand-new-WD10EALX-problem/td-p/248822

Co do drugiego problemu, rozwiązanie jest podobne, tylko że tym razem z hasłem "Asus P8P67 post":
    http://www.xtremesystems.org/forums/showthrea...SUS-P8P67-series-Double-POST-at-Cold-Boot-Fix

Dowiedziałbyś się stamtąd, że
    Quote:
    From time to time we needed to implement full resets in order to maintain stability due to the architecture of the Sandy Bridge platform. For instance, the system may require one full reset when the PCH power has been cut during S5 power state.

i że można to rozwiązać tak:
    Quote:
    To fix the most common additional reset (double POST when powering on from off state), enter UEFI BIOS -> go to ‘Advanced’ tab -> go down to ‘APM’, press Enter -> enable the “Power on by PCIe.” function. Then press F10 to save & exit. After save & exit, let the system boot into Windows or other OS, then perform a proper shutdown: Start button -> Shut down. You will no longer have the double POST. We will fix this in an upcoming BIOS release.
  • Level 9  
    wlw_wl wrote:
    Nic adekwatnego?

A pierwsza sugestia ze źródła, gdzie poszukiwania zacząć powinieneś, tj. WD?

http://community.wdc.com/t5/Desktop/Brand-new-WD10EALX-problem/td-p/248822

Co do drugiego problemu, rozwiązanie jest podobne, tylko że tym razem z hasłem "Asus P8P67 post":
    http://www.xtremesystems.org/forums/showthrea...SUS-P8P67-series-Double-POST-at-Cold-Boot-Fix

Dowiedziałbyś się stamtąd, że
    Quote:
    From time to time we needed to implement full resets in order to maintain stability due to the architecture of the Sandy Bridge platform. For instance, the system may require one full reset when the PCH power has been cut during S5 power state.

i że można to rozwiązać tak:
    Quote:
    To fix the most common additional reset (double POST when powering on from off state), enter UEFI BIOS -> go to ‘Advanced’ tab -> go down to ‘APM’, press Enter -> enable the “Power on by PCIe.” function. Then press F10 to save & exit. After save & exit, let the system boot into Windows or other OS, then perform a proper shutdown: Start button -> Shut down. You will no longer have the double POST. We will fix this in an upcoming BIOS release.

Zwracam honor. Sam zacząłem grzebać nieco głębiej i znalazłem kilka podobnych postów. Ponadto sam wyklułem temat na forum WD, może to mi pomoże bo sam nie wiem czy to zepsuty twardziel czy coś innego :/
  • Level 38  
    Sprawdź z płytą główną czy fix działa, sprawdź również wersję BIOS jaką posiadasz.

Dysk na gwarancję, bo to albo firmware albo elektronika, w obu wypadkach nic nie poradzisz.