Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Computer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterownik świateł 2x 4 kanały FT245RL (2 statywy x 4 lampy)

gavron04 02 Lis 2011 20:36 7000 26
  • Sterownik świateł 2x 4 kanały FT245RL (2 statywy x 4 lampy)

Witam. Kolejna moja konstrukcja to sterownik świateł 2x 4 kanały na układzie FT245RL. Całość robiona samemu,własnoręcznie.

I. O 'sterownikach' :

1. Główny :

- manualne wyłączenie każdego z osobna kanałów,
    - wyłączenie zasilania układu + dioda sygnalizacyjna wł/wył układu
    - na wyjściach gniazda EDG
    - panel przedni projektowany w Front Panel Designer (Ci co znają program wiedzą, że trudno z polskimi znakami, znaki 'ł','ś' zrobione poprzez dodanie kreski :). Całość zalaminowana i naklejona

Sterownik świateł 2x 4 kanały FT245RL (2 statywy x 4 lampy) Sterownik świateł 2x 4 kanały FT245RL (2 statywy x 4 lampy)

2. Wykonawcze (nie wiem jak mogę je nazwać, by było poprawnie) :

- gniazda EDG
    - gniazdo na bezpiecznik
    - wejście AC komputerowe + wyłącznik
    - na wyjściach zastosowane gniazda AC komputerowe , żeńskie
    - każdy z kabli od żarówek ma dł. 3m.
    - radiatory na triakach + podkładka i tulejka (triaki są lekko nagrzane przy pracy, radiatory zastosowane dodatkowo)

Płytki są wykonane termotransferem - żelazkiem. Warstwa opisowa również, jedynie nie spryskałem tej warstwy lakierem bezbarwnym. Również płytki są pocynowane bez prądowo.

II. Statywy

Wykonane z aluminium. Regulacja wysokości do około 2m. Całość można rozkręcić.

III. Lampy (kable są spięte do statywu, czego na zdjęciu nie widać)

Są to żarówki 60W OMNILUX kolorowe. Zamontowane na kątownikach, przykręcone śrubami. Obudowy są wykonane z rury PCV. Pomalowane na czarny mat. Dodatkowo założona 'siatka tuningowa' od samochodów :). Obudowy przy około godzinnej pracy są nagrzane, jednak nic się nie topi.

Lampy można ustawić wg. swoich upodobań (góra,dół, lewo, prawo) - nie wykręcą się, zabezpieczone klejem (teraz nie pamiętam dokładnej nazwy, taki niebieski :) przy nakrętkach.

IV. Sterowanie

Odbywa się w programie Lightning. Pulpit, jest to przeróbka 'Kolorofon 4ch', na 2x 4kanały. Tj. Jeśli gra prawy głośnik, prawa strona miga, jeśli lewy głośnik gra ,lewa strona miga, jeśli razem to wiadomo :).

V. Koszty (na oko)

250zł wyszły statywy + obudowy do lamp.
    80zł (maks. nie wiem ile dokładnie) sterowniki
    40zł żarówki (po 5zł jedna)
    40zł kable (2x1,5mm^2)

Łącznie, koło 410. Lecz przypomina, koszty na oko, mogłoby być mniej :)

Na co można ponarzekać :

- krzywo cięte płytki - w kolejnej konstrukcji są wycięte idealnie (za około tydzień ukończę),
    - cynowanie - tutaj muszę się troszkę podszkolić - spieszyłem się z wypolerowaniem płytek :)
    - krzywo wlutowane GOLDPINY,
    - 'buble' - luty - przyznam, że trochę ciężko się lutowało :)

Filmik (Tryb kolorofon, na końcu kilka 'programów'), cicho nagrywane ponieważ było późno, a reszta spała :)

Link

0:00-0:50 Linkin Park - Faint

0:51-1:36 Sum 41

1:38-2:40- Sweat

2:41-3:18 - Hi-Fi

3:19-4:03- Gettin over you

4:05-5:04 - Vader

Później kilka programów

Zdjęcia > Link

Zapraszam do komentowania :)

Pozdrawiam,
    gavron04

Regulamin wewnętrzny pkt.5
    (joy_pl)

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  • Computer Controls
    R0ckY
    Poziom 11  
    Witaj, bardzo ciekawa konstrukcja i pytanie.

PCV w obudowach nie potopi się?

Do żarówek, te OMNILUX długo wytrzymują? Miał ktoś do czynienia z żarówkami tej firmy?
    gavron04
    Poziom 21  
    Witam. Wiem, że troszkę się rozpisałem, ale. Po godzinnej pracy rura jest nagrzana przy 'wylocie' od strony żarówki. ALE nic się nie topi a używam tego codziennie :).

Żarówki, tu trudno się wypowiedzieć, bo używam ich 1 raz, ale to maks miesiąc pracują. Więc poczekaj, aż inni odpiszą :)
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    misiupan
    Poziom 35  
    Całe to urządzenie z powodzeniem można zbudować w jednej obudowie i na jednej płytce. Tylne gniazda wówczas zastąpić takimi na płaskie wtyczki jak od radia.
    Podkładki izolacyjne na triakach? po co jak są na osobnych radiatorach, zamknięte w obudowie krzywdy nikomu nie zrobią.
    Panel przedni wygląda brzydko z tymi przełącznikami, mogłeś coś ładniejszego zamontować. Wydaje mi się że widać na nim jakieś po drukarkowe kreski?
    Zastanawiam się czy nie masz trzasków w głośnikach od tej konstrukcji?, jakiś filtr sieciowy by się przydał.
    Konstrukcja przedziwna, koncepcja ciekawa, wykonanie gorsze. Z tego co widzę to całość była bardzo pracochłonna.
    Mam nadzieję że kolejna wersja sterownika będzie bardziej staranna, pozdrawiam.
  • Computer Controls
    gavron04
    Poziom 21  
    misiupan napisał:
    Całe to urządzenie z powodzeniem można zbudować w jednej obudowie i na jednej płytce. Tylne gniazda wówczas zastąpić takimi na płaskie wtyczki jak od radia.
    Podkładki izolacyjne na triakach? po co jak są na osobnych radiatorach, zamknięte w obudowie krzywdy nikomu nie zrobią.
    Panel przedni wygląda brzydko z tymi przełącznikami, mogłeś coś ładniejszego zamontować. Wydaje mi się że widać na nim jakieś po drukarkowe kreski?
    Zastanawiam się czy nie masz trzasków w głośnikach od tej konstrukcji?, jakiś filtr sieciowy by się przydał.
    Konstrukcja przedziwna, koncepcja ciekawa, wykonanie gorsze. Z tego co widzę to całość była bardzo pracochłonna.
    Mam nadzieję że kolejna wersja sterownika będzie bardziej staranna, pozdrawiam.

Tak, wiem. Tylko zrozum to, że gdybym miał wszystko w jednej obudowie to wydałbym na kable z kilka razy więcej. Takie rozwiązanie jakie wybrałem było jak najbardziej planowane.
    Podkładki izolacyjne, tak samo można się doczepić do rurek termokurczliwych. Po co one skoro obudowa zamknięta?
    Panel przedni, wg. mnie wyszedł tak jak chciałem. Kreski > widać, było za późno (zapomniałem ich usunąć, tak by było białe tło).
    Trzasków w głośnikach, innych zakłóceń nie ma.
    Pracochłonna na pewno :). Statywy robiłem przez tydzień, jak nie więcej, dziennie po 2-3h.
    Kolejne projekty będą na pewno wykonane staranniej.

Pozdrawiam

Dodano po 7 [minuty]:

Rebuso napisał:
    Defraudacja laminatu, przewymiarowana obudowa, końcówki przy wyłącznikach (nie wiem po co one, jak sterujesz tym komputerem :D) trzeba było pokryć koszulkami termokurczliwymi. Panel trzeba było "projektować" w np. Paincie, efekt ten sam i nie miałbyś problemów z polskimi znakami. Oddzielny kabel (fajnie zwisają) i wtyk do każdej żarówki na jednym stojaku to jakieś nieporozumienie. Ten stojaki to wyglądają jak by się miały połamać przy pierwszym niekontrolowanym przesunięciu. Z tyłu można włożyć rękę i pomacać 230V... I te przewody nigdzie nie umocowane, kwestia czasu jak się 'urobią'... Ostre krawędzie, żadnych gumowych nóżek etc. Efekt wizualny z działania tego marny, coś tam sobie miga i oświetla sufit. Lepszy szał robił kolorofon z lat 70/80 ? Przynajmniej komputera nie trzeba było to niego...
    Podsumowując nic interesującego, a miejscami nawet niebezpieczne to...

Takie lutowanie przewodów, to o kant d.... Przewód żółto-zielony ma zarezerwowane przeznaczenie.

PS. I zdjęcia umieszczone nie tu gdzie powinny...
    PS2. Koszmarny dźwięk (gotów byłem pomyśleć, że mi komputer szwankuje :D) mój telefon za 1PLN, lepiej nagrywa (raczej tańszych nie ma).
    PS3. Pokaz możliwości w oświetlonym pomieszczeniu ? To jak test aparatu fotograficznego tylko w nocy :D
    Przełączniki. np. kiedy chcę wyłączyć szybko kanał :). Obudowa jedynie jest za duża do 'sterownika głównego'. Taką miałem, więc po co kupować ?
    Panel w 'Paincie', wykonaj mi taki sam panel, z taką samą dokładnością :), otwory itp. Tak by było równe.
    Kable wiszą? Czytajmy ze zrozumieniem. Napisałem, na zdjęciach kable zwisają, a normalnie są one spięte, tak jak na filmie.
    O co Ci chodzi, że mam każdy wtyk oddzielnie na stojaku?? Nie rozumiem tego zdania :)
    Stojaki się nie połamią, jedynie będę dodawał, w wolnym czasie wzmocnienia przy nóżkach.
    Co Ty ... że można pomacać 230V? Jak weźmiesz szpilkę to możesz poczuć.. Zobacz na zdjęcia, później komentuj :)
    PS. Część wstawiona poprawnie, część (cały album) miałem tam wstawiony. Po c miałem jeszcze raz te same zdjęcia wstawiać?
    PS2. Cieszę się :). Tylko zrozum fakt, że byłem zmuszony do takiego cichego nagrania.
    PS3. Na filmiku jest jedynie pokazana praca. A nie jakie to ma 'osiągi'. Jak tak bardzo chcesz to zrobię w wolnym czasie filmik na ogrodzie :)

Dodano po 57 [sekundy]:

Freddy napisał:
    Wykonanie i lutowanie tragiczne.
    Gdzie Ty masz sterowanie, na wyłącznikach ?
    Front Designer ma polskie fonty bez problemu, zwłaszcza, jak ma się legalną, a nie piracką wersję !

Wszystko opisane, nie rozumiem Kolegi.
    Front Designer Panel, ściągałem ze strony 'domowej', jednak PL znaków nie mam :)
    p4trykx
    Poziom 16  
    misiupan napisał:

To chyba trochę niebezpieczne bo mógłbyś pacem szpilek pod napięciem. W odwrotnej konfiguracji chyba tego nie produkują(na kabel to co normalnie jest w radiu)
    stepawel
    Poziom 14  
    Trochę zwątpiłem w słuszność tak grubych przewodów zasilających żarówki, kiedy ścieżka wspólna dla wszystkich triaków jest taka uboga, co widać przez laminat.
    didii0074
    Poziom 11  
    Gdzie zakupiłeś materiał na stojak ? Profile i płaskowniki.
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    gavron04
    Poziom 21  
    stepawel napisał:
    Trochę zwątpiłem w słuszność tak grubych przewodów zasilających żarówki, kiedy ścieżka wspólna dla wszystkich triaków jest taka uboga, co widać przez laminat.

Kable takie znalazłem. Więc, by oszczędzić nie kupowałem innych. (np. 2x0,75mm^2)
    didii0074 napisał:
    Gdzie zakupiłeś materiał na stojak ? Profile i płaskowniki.
    Wszystko w Bricomarche :).
    dj-MatyAS napisał:
    Kontr-propozycja (do przemyślenia):
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=1937510&highlight=
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=1462202&highlight=
    Komputer - owszem świetna rzecz, ale czy na prawdę musi być używany do tak prozaicznych zadań?
    Żarówki (malowane) wytrzymują dość krótko. I to nie ze względu na to, że się przepalają, ale ze względu na kiepską farbę, jakimi są malowane - pęka i złuszcza się po kilku imprezach.
    W Twoim wypadku to niestety konieczność - założenie filtrów znacząco ograniczy chłodzenie i cała obudowa się po prostu stopi...
    Na początku był plan by zrobić na PARach 56 (mam 5szt, chętnie odsprzedam). Ale są one za duże, no i żarówki też drogie :). Jeśli się coś zacznie topić to na pewno napiszę :)
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    gavron04
    Poziom 21  
    dj-MatyAS napisał:
    Rebuso napisał:
    Z tyłu można włożyć rękę i pomacać 230V...
    Być może między innymi dlatego...?

Mógłbyś mi wyjaśnić jak mam pomacać z tyłu 230V? Temu kto napisał pierwszy raz mówił o lampach- obudowach z tyłu. Ciekawe jak mam pomacać, skoro wszystko jest dokręcone, a kablami nie macham.. . Po za tym jeśli to jest jedyny powód no to dziękuję :). Nawet jeśli przypiąłbym tam kable, tzn wywiercił dziurę w każdej z PCV, przypiąłbym kabel na opasce zaciskowej to i tak pewna grupa użytkowników miała by o to problem. To mam tył zakleić? Bez przesady.

Tak samo Moderatorzy mogliby przenieść temat 'Efekt gitarowy SansAMP GT2 - moja wlasna wersja', bo płytka jest zrobiona na tekturze. (Bez obrazy dla autora, tylko podaje przykład).

Po za tym, dziękuję za pozytywne komentarze :)
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    gavron04
    Poziom 21  
    R-MIK napisał:
    W jaki soposób cynowałeś płytki bezpradowo?

Witam. Po wytrawieniu płytek oraz oczyszczeniu z tonera :

1. Okrągłymi ruchami 'szlifowałem' płytkę papierem 1000.
    2. Po papierze, wypolerowałem płytkę pastą polerską (w motoryzacyjnym każdym jest). Aż do uzyskania 'lustra'.
    3. Na koniec, warstwę z miedzią przejechałem NITREM, rozpuszczalnikiem.

Później, do przygotowanego roztworu (tj. proszek do cynowania bez prądowego, można kupić na all. woreczki po 45g). Sposób przygotowania :

1. Zagotować wodę.
    2. Wlać gorącą wodę do np kubła od mopa.
    3. Uszykować pojemnik w którym będą płytki.
    4. Wsypać proszek, wlać wodę destylowaną/demineralizowaną.
    5. Pojemnik z proszkiem, wodą włożyć do kubła, całość wymieszać, do całkowitego rozpuszczenia.
    6. Po rozpuszczenie wyjąć pudełko w którym jest roztwór. Położyć np na biurku (OPARÓW NIE WDYCHAĆ !!)
    7. Po ostudzeniu (do temp. pokojowej) wkładamy wcześniej przygotowane płytki na 5min. Po tym wyjmujemy, NATYCHMIASTOWO pod kran z odkręconą zimną wodą (spłukujemy całą płytkę) po chwili, spłukujemy całą płytkę ciepłą wodą.
    Freddy
    Poziom 43  
    gavron04 napisał:
    Freddy napisał:

Front Designer ma polskie fonty bez problemu, zwłaszcza, jak ma sie legalną, a nie piracką wersję !
    To, że mam oryginał i polskie fonty są bez problemu.
    Wersja "ściągnięta z e strony domowej" to wersja demo

Front Designer Panel, ściągałem ze strony 'domowej', jednak PL znaków nie mam

Wersja "ściągnięta ze strony domowej" to demo. Ja mam oryginał i jakoś działaja polskie fonty.
    gavron04
    Poziom 21  
    dj-MatyAS napisał:
    Ostatnie moje pytanie - w jaki sposób składasz statywy?

Statywów nie składam, stoją w pokoju, jedynie na jakieś okolicznościowe imprezy. Na zdjęciu zaznaczyłem części, które rozkręcam.

Zaczynając od góry :

* 2 śruby, trzymające 'rurkę' z lampami
    * 2 śruby (te kropki na rurze pionowej)
    * 2 śruby trzymające nóżki

Dodano po 1 [minuty]:

Freddy napisał:
    gavron04 napisał:
    Freddy napisał:

Front Designer ma polskie fonty bez problemu, zwłaszcza, jak ma sie legalną, a nie piracką wersję !
    To, że mam oryginał i polskie fonty są bez problemu.
    Wersja "ściągnięta z e strony domowej" to wersja demo

Front Designer Panel, ściągałem ze strony 'domowej', jednak PL znaków nie mam

Wersja "ściągnięta ze strony domowej" to demo. Ja mam oryginał i jakoś działaja polskie fonty.
    Dlatego też mówię, że nie mam PL znaków.
    misiupan
    Poziom 35  
    p4trykx napisał:
    To chyba trochę niebezpieczne bo mógłbyś pacem szpilek pod napięciem. W odwrotnej konfiguracji chyba tego nie produkują(na kabel to co normalnie jest w radiu)

https://obrazki.elektroda.pl/30_1278935144.jpg
    Mówię o takim gniazdku.
    -----------------------------
    Do autora projektu:

Skoro mowa o zaoszczędzeniu na kablu elektrycznym to triaki powinny być w lampach i jedna wtyczka do zasilania 220v. Zaoszczędził byś na gniazdach sieciowych, obudowie i kablu.
    gavron04
    Poziom 21  
    misiupan napisał:
    p4trykx napisał:

https://obrazki.elektroda.pl/30_1278935144.jpg
    Mówię o takim gniazdku.
    -----------------------------
    Do autora projektu:

Skoro mowa o zaoszczędzeniu na kablu elektrycznym to triaki powinny być w lampach i jedna wtyczka do zasilania 220v. Zaoszczędził byś na gniazdach sieciowych, obudowie i kablu.

A co bym zrobił jeśli chciałbym podłączyć inne lampy?
    misiupan
    Poziom 35  
    Nie widzę sensu by podłączać kolejne lampy, skoro już musisz to sterownik masz osobno. Wynikiem podpięcia kolejnych lamp będą dwa stojaki i 8 lamp nie podłączonych do niczego. Po jakimś czasie będziesz miał pół pokoju lamp i jeden sterownik który będziesz przepinał pomiędzy zestawami.
    gavron04
    Poziom 21  
    Pisząc 'A co bym zrobił jeśli chciałbym podłączyć inne lampy? ' - miałem na myśli np. inny statyw z lampami, bądź same lampy na kablach. A do pokoju więcej nie potrzebuje lamp, bo i tak mam za dużo.
    marcinek888
    Poziom 14  
    Weź wstaw fotki z wejściami i wyjściami.
    gavron04
    Poziom 21  
    Aktualnie sterownik z lampami sprzedaje. Zabieram się za budowanie udmxa + 8ch led RGB dimmer. No i 8 lamp LED RGB do tego ledy 3W (3x1W), w obudowach od halogenu (takie te czarne :) ).

Zdjęcia (jeśli jeszcze jakieś potrzeba to proszę pisać).

http://imageshack.us/.jpg/

3.1.18. (10.11) Zabronione jest publikowanie informacji do źródeł, które po pewnym czasie wygasają (publikowanie odnośników do stron o charakterze krótkotrwałym).
    (dj-MatyAS)

Hmm. Mając konto na imageshack myślałem, że ten czas jest nieograniczony, toteż się zdziwiłem, że w 1 poście wywala błąd. Dlatego dodałem jeszcze raz. No, ale cóż.

Jeśli ktoś potrzebuje zdj. z wewnątrz proszę pisać PW.