Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

antena dookólna jaka ? jaki router jakie dbm ?

prosiak22 03 Lis 2011 00:24 2935 7
  • #1 03 Lis 2011 00:24
    prosiak22
    Poziom 22  

Witam
    Potrzepuję porady jakiej anteny dookólnej do wifi routera ( by nadawał sygnał ) użyć by mieć na laptopie ( wbudowana karta bez dodatkowej anteny )
    jak największy zasięg ?
    Czy dam radę uzyskąć 500 metrów ? ?
    Zakładając że:
    Antena stoi na dachu domku 1 rodzinnego ( 1,5 piętra ) oznacznie A na obrazku.
    Czy router ma znaczenie ? i jego moc nadawania ?
    Np router ma mój 16 dbm antena 19dbi to czy osiągnę rezultat. ( kabel routera do anteny 5-8 metrów ) Podobno można jakoś po rj45 podłączyć antenę?
    Jest to osiedle domków rodzinnych. Jest kilka wyższych od mojego. (oznaczenie DW na obrazku )
    Czy jeśli ten wyższy zasłania moją antenę to za domek który jest odemnie 100 metrów to będzie odbierał sygnał "zwykły laptop" ?
    Czy w tym nowym bloku ( 4 piętra ) co powstanie też ?

https://obrazki.elektroda.pl/5381836400_1320276123.jpg

dziękuję za każdą odpowiedz

0 7
  • #2 03 Lis 2011 13:26
    mbo
    VIP Zasłużony dla elektroda

Bez dodatkowych anten zewnętrznych u klientów raczej bez szans.
    Co najwyżej będzie działać ma zewnątrz.

0
  • #4 14 Lis 2011 09:34
    prosiak22
    Poziom 22  

ok a czy umie ktoś wyliczyć bo powiny być jakieś wzory jaki ja bym miał zasięg ? przy antenie 11 dbi a 22 dbi ?bo to nie możliwe żeby zasze kupować i sprawdzać czy jest zasięg w domu obok czy nie ma

NP Z(zasięg) = ( Moc: 20dBm + Antena 22dbi ) / metry * (ilość cian ) ????

0
  • #5 14 Lis 2011 11:16
    piterus99
    Poziom 43  

Ale narta;)
    Wzór niby jest, ale nie uwzględnia ścian - ściana ścianie nierówna. Stąd będzie tu totalnie nieprzydatny.

Chcesz zrobić bardzo niesymetryczne połączenie, jego stabilność będzie bardzo bardzo niska - chyba, że to domki z drewna.
    A co do sprawdzania zasięgu czy jest czy nie ma - takich rzeczy się po prostu nie robi, stąd nikt nie sprawdza w ten sposób;)

Z całej sprawy dyskwalifikują Cię zasłaniające domy. Jeśli jeszcze coś będzie zasłaniało, nie ma najmniejszych szans na takie nie dość, że asymetryczne połączenie to jeszcze z przesuwającym się urządzeniem.

0
  • #6 14 Lis 2011 14:36
    prosiak22
    Poziom 22  

ok mniej więcej rozumiem

piterus99 napisał:

A co do sprawdzania zasięgu czy jest czy nie ma - takich rzeczy się po prostu nie robi, stąd nikt nie sprawdza w ten sposób;)

to w jaki ?

no właśnie ściana ścianie nie równa ale jakiś sposób musi być ?

Jak obliczyć np na antenie dookólej w KTÓRYCH domkach będzie zasięg.

Bo kupić sprzęt tylko do testów to szkoda trochę kasy.
    Nie ma jakiegoś programu do wyliczania ?

0
  • #7 14 Lis 2011 23:05
    piterus99
    Poziom 43  

No nikt nie zestawia takich połączeń. Uwzględnij jeszcze to, że anteny mają kąt promieniowania pionowego oprócz poziomego, stąd - o ile sektor po prostu pochylisz - o tyle na dookólnej już niewiele zrobisz.

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic708794.html - w tym temacie masz kalkulator WiFi w załączniku.

0
  • #8 15 Lis 2011 10:22
    prosiak22
    Poziom 22  

ok dzięki ( kalkulator super o to mi chodziło )
    to teraz inne jeszcze pytanie
    czy jak postawię na skrajnym domku antene ( bez różnicy jaką ( sektorową , dookólną )

https://www.elektroda.pl/rtvforum/files-rtvforum/druga_antena_1834.jpg

to czy ona może w tym samym czasie odbierać sygnał od mojej i nadawać dalej ( działać jak repeater ) czy jednak muszę dwie tam postawić jedną do odbioru drugą do wysyłania ?

i czy teraz raczej powinien być zasięg tam ? odległość 8 metrów
    jakiej użyć anteny by było jak najlepiej :P ?

0