Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wolno działający dysk twardy [Acer Aspire 1640Z]

03 Lis 2011 07:34 2384 7
 • Poziom 8  
  Mam 8 letni laptpop, ACER Aspire 1640Z i wolno działający dysk twardy. Jak otwieram nową aplikacje to działa wolno dysk twardy i otwiera ją z opóźnieniem.

  Mogę kupić nowy dysk, ale chciałbym tutaj zwrócic uwagę na zupełnie coś innego. Chodzi o długość życia produktu. Czy w dysku może być zainstalowana część, która specjalnie uniemożliwia korzystanie z dysku i generuje potrzebę kupienia nowego. Wiąże się to z zaprogramowanym przez firmę długością życia produktu, po tym okresie dysk ma paść lub być praktycznie nie do użytku. Tak na pewno jest w drukarkach.

  Czy ktoś z Was spotkał się z takim problemem i go rozwiązał.
 • Moderator - Komputery Serwis
  ron45 napisał:
  Czy w dysku może być zainstalowana część, która specjalnie uniemożliwia korzystanie z dysku i generuje potrzebę kupienia nowego.

  W dyskach nie stosuje się takich blokad itp. Mam dyski które mają po 10 lat i śmigają jak trzeba. Wiadomo iż z czasem ich używania szybkość ich troszke spadła,ale w dalszym ciągu są zupełnie sprawne i można z nich śmiało korzystać.
 • Poziom 43  
  Żywotność dysku to 5 do 10 lat, nie jest sztucznie ograniczona, wynika ze zużywania się np: części mechanicznych itp.
 • Poziom 8  
  Witam jeszcze raz, ale ja się nie oto pytam. Przecież wiem jaka jest orientacyjna żywotność dysku. Moje pytanie brzmiało: czy ktoś spotkał sie z ograniczeniami żywotności dysku zaprojektowaną w fabryce, poprzez dodawanie chipa który wyłącza urządzenie lub je spowalnia tak że trudno je użytkować. Tak napewno dzieje się w drukarkach, były także programy wyłączające dakiego chipa. Proszę o konkretne odpowiedzi jeżeli ktoś ma takie doświadczenia lub wiedzę.
 • Poziom 23  
  Pierwsze słyszę o czymś takim w odniesieniu do HDD. Jedyne ograniczenie to zarezerwowanie ułamka pojemności dysku na firmware oraz naprawę tzw. bad sektorów.

  W twoim przypadku na 99 procent masz na HDD zbyt dużą ilość sektorów z wolnym odczytem (w najlepszym razie) - polecam ci program Victoria i test odczytu - zajmie ci to około godzinki i zorientujesz się, w jakim stanie jest dysk. Program działa pod Windowsem
  i jest dość intuicyjny w obsłudze - wystarczy wejść w zakładkę test i uruchomić bez zmieniania parametrów (nie zaznaczać erase lub remap)

  Oto odnośnik: http://www.cdrinfo.pl/download.php?filename=d...ostyka/VCR446Free.exe&id=7273182135&baza=soft
 • Poziom 43  
  Nie spotkałem się do tej pory z żadnym tego typu dyskiem. Jeśli pytasz o Twój to można spróbować przeprowadzić na nim szereg testów czy sprzętowo jest z nim w porządku. A co to za drukarki jeśli można wiedzieć?
 • Moderator - Komputery Serwis
  helmud7543 napisał:
  A co to za drukarki jeśli można wiedzieć?

  Jedna firma robiła taki myk z drukarkami jak kolega wspomniał. Wkładali chipa który pokazywał na wyświetlaczu "błąd" i że drukarka nadaje się do wymiany. Chipa można było rozkodować i drukarka nadal w pełni działała (pomimo iż oprogramowanie twierdziło że nadaje się do wyrzucenia). Nie będę tutaj ujawniał producenta....
 • Specjalista HDD Recovery
  Kolega dostał odpowiedź a się dalej pyta przypomnę :

  Cytat:
  W dyskach nie stosuje się takich blokad itp.


  A ty dalej :
  Cytat:
  Moje pytanie brzmiało: czy ktoś spotkał sie z ograniczeniami żywotności dysku zaprojektowaną w fabryce, poprzez dodawanie chipa który wyłącza urządzenie lub je spowalnia tak że trudno je użytkować.