Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Strojenie regulatorów PI za pomocą algorytmów genetycznych. Matlab/ Simulink

03 Nov 2011 17:55 2940 3
 • Level 13  
  Witam.
  Mam następujący problem. Zamodelowałem w Simulinku strukturę sterowania prędkością silnika indukcyjnego DFOC. Struktura przedstawiona poniżej.

  Strojenie regulatorów PI za pomocą algorytmów genetycznych. Matlab/ Simulink

  Wpisując jakieś tam dane do regulatorów prędkość ustala się na 1 z lepszym lub gorszym skutkiem.

  Mam pytanie jak dobrać parametry regulatorów za pomocą algorytmów genetycznych. Wiem że muszę mieć funkcję celu. Moje funkcje celu to np.
  - całka uchybu bezwzględnego $$ \int_{0}^{inf}e(t) dx$$
  - całka kwadratu uchybu $$ \int_{0}^{inf}e^2(t) dx$$
  - czałka czasu i uchybu bezwzględnego. $$ \int_{0}^{inf}t*e(t) dx$$

  I teraz mam pytanie jak to zastosować aby wyliczyć parametry regulatora PI?? Ponoć można to też robić on-line. Czyli parametry dobierane są na bieżąco w trakcie działania programu. Czy ktoś może mi podsunąć jakieś artykuły lub jakąkolwiek pomoc?
 • Automation specialist
  Ja robiłem podobną rzecz tylko miałem rozmyty regulator PID i stroiłem go za pomocą algorytmu roju pszczół.
  Strojenie odbywało się na zasadzie:
  - dobieram sobie jakiś wskaźnik oceny otrzymanej regulacji (funkcja celu)
  - dobierasz algorytm strojenia
  - no i jedziesz sprawdzasz wszystkie możliwe kombinacje parametrów P oraz I, a algorytm strojenia pilnuje żeby tych kombinacji było jak najmniej a szukanie odbywało się w dobrym kierunku.
  Docelowo dążysz do tego aby funkcja celu osiągnęła możliwie najmniejszą wartość.
 • Level 14  
  Witam,
  proponuję zastosowanie klasycznej metody przekaźnikowej opierającej się na odpowiedzi quasikrytycznej układu sterowania. Metoda opisana jest w książce Astroma i Wittenmarka Adaptive Control rozdział 8.
  Jest to klasyczne rozwiązanie aplikowane w tzw. inteligentnych PID i działa. Testowałem to również w Simulinku i na oryginalnym algorytmie PID zaaplikowanym w PLC.
  Innym rozwiązaniem jest tzw. gain scheduling, który umożliwia adaptację nastaw algorytmu PID przy zmianach punktu pracy, co jest zazwyczaj powoduje zmianę dynamiki obiektu i wtedy potrzebna jest korekta nastaw dla zachowania jakości sterowania. Ta metoda wymaga jednak stałej identyfikacji obiektu. Opisana została również w Adaptive Control rozdział 9.
  No i wreszcie metoda "rule of thumb" czyli strojenie ręczne co dostatecznie opisał S.Gruss w Poradniku Elektryka i Automatyka.

  W przypadku algorytmu PI ważną sprawą jest również zabezpieczenie całkowania przed nadmiernym naładowaniem, co jednak w przypadku przedstawionego układu może nie mieć znaczenia bo nie wiadomo czy istnieją jakieś nieliniowości typu statycznego (nasycenia) w modelu.
 • Level 1  
  Mógłbyś udostępnić model dfoc który wykonałeś ???