Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PLC Fatek
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Strojenie regulatorów PI za pomocą algorytmów genetycznych. Matlab/ Simulink

elvis1987 03 Lis 2011 17:55 2496 3
  • #1 03 Lis 2011 17:55
    elvis1987
    Poziom 13  

Witam.
    Mam następujący problem. Zamodelowałem w Simulinku strukturę sterowania prędkością silnika indukcyjnego DFOC. Struktura przedstawiona poniżej.

Strojenie regulatorów PI za pomocą algorytmów genetycznych. Matlab/ Simulink

Wpisując jakieś tam dane do regulatorów prędkość ustala się na 1 z lepszym lub gorszym skutkiem.

Mam pytanie jak dobrać parametry regulatorów za pomocą algorytmów genetycznych. Wiem że muszę mieć funkcję celu. Moje funkcje celu to np.
    - całka uchybu bezwzględnego $$ \int_{0}^{inf}e(t) dx$$
    - całka kwadratu uchybu $$ \int_{0}^{inf}e^2(t) dx$$
    - czałka czasu i uchybu bezwzględnego. $$ \int_{0}^{inf}t*e(t) dx$$

I teraz mam pytanie jak to zastosować aby wyliczyć parametry regulatora PI?? Ponoć można to też robić on-line. Czyli parametry dobierane są na bieżąco w trakcie działania programu. Czy ktoś może mi podsunąć jakieś artykuły lub jakąkolwiek pomoc?

0 3
  • PLC Fatek
  • #2 03 Lis 2011 19:50
    adamac2
    Spec od PLC

Ja robiłem podobną rzecz tylko miałem rozmyty regulator PID i stroiłem go za pomocą algorytmu roju pszczół.
    Strojenie odbywało się na zasadzie:
    - dobieram sobie jakiś wskaźnik oceny otrzymanej regulacji (funkcja celu)
    - dobierasz algorytm strojenia
    - no i jedziesz sprawdzasz wszystkie możliwe kombinacje parametrów P oraz I, a algorytm strojenia pilnuje żeby tych kombinacji było jak najmniej a szukanie odbywało się w dobrym kierunku.
    Docelowo dążysz do tego aby funkcja celu osiągnęła możliwie najmniejszą wartość.

0
  • PLC Fatek
  • #3 04 Lis 2011 23:53
    Zgredzio69
    Poziom 14  

Witam,
    proponuję zastosowanie klasycznej metody przekaźnikowej opierającej się na odpowiedzi quasikrytycznej układu sterowania. Metoda opisana jest w książce Astroma i Wittenmarka Adaptive Control rozdział 8.
    Jest to klasyczne rozwiązanie aplikowane w tzw. inteligentnych PID i działa. Testowałem to również w Simulinku i na oryginalnym algorytmie PID zaaplikowanym w PLC.
    Innym rozwiązaniem jest tzw. gain scheduling, który umożliwia adaptację nastaw algorytmu PID przy zmianach punktu pracy, co jest zazwyczaj powoduje zmianę dynamiki obiektu i wtedy potrzebna jest korekta nastaw dla zachowania jakości sterowania. Ta metoda wymaga jednak stałej identyfikacji obiektu. Opisana została również w Adaptive Control rozdział 9.
    No i wreszcie metoda "rule of thumb" czyli strojenie ręczne co dostatecznie opisał S.Gruss w Poradniku Elektryka i Automatyka.

W przypadku algorytmu PI ważną sprawą jest również zabezpieczenie całkowania przed nadmiernym naładowaniem, co jednak w przypadku przedstawionego układu może nie mieć znaczenia bo nie wiadomo czy istnieją jakieś nieliniowości typu statycznego (nasycenia) w modelu.

0
  • #4 11 Paź 2015 13:44
    maksym1910
    Poziom 1  

Mógłbyś udostępnić model dfoc który wykonałeś ???

0