Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Preludium po naprawie jak dostroić

Arturroo 03 Nov 2011 19:02 3190 9
    Arturroo
    Level 14  
    Witam!
    Usprawniłem OR Preludium (wyczyszczenie i pomalowanie obudowy, wymiana uszkodzonych kondensatorów wyczyszczenie mechanizmu adaptera oraz wymiana gumek napędzających oraz zakup i zamontowanie wkładki UK-3). Odbiornik odbiera na wszystkich zakresach, jednak na AM program I PR jest jakby słabo słyszalny (antena jest OK) tzn. gra czysto, lecz na max głośności jest umiarkowanie głośno. I tu moje pytanko do znawców, czym konkretnie którą cewką ewentualnie którym kondensatorem spróbować dostroić do większego wzmocnienia?
    Pozdrawiam

Proszę poprawić zamieszczenie obrazków: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2053101.html [Futrzaczek]
    Arturroo
    Level 14  
    Witam!
    Wkładkę wraz z ramieniem do gramofonu Bambino kupiłem na Allegro za 39,5zł + koszt przesyłki. Radyjko odbiera na wszystkich zakresach jakie ma dostępne oryginalnie D, Ś, K. UKF nie odbiera gdyż fizycznie go nie ma. Moja naprawa skupiła się dokładnie na przeczyszczeniu gniazd lamp, przełącznika zakresów oraz wymiany kondensatorów C27, C28, C29, C30 oraz C31. Cewki były w dobrym stanie więc nie było problemu z uruchomieniem, dlatego też nie chciałbym żeby próbując zwiększyć wzmocnienie rozstroić radyjko.
    TELEWIZOREK52
    Level 28  
    Kolego Arturroo, raz piszesz że chcesz dostroić, potem piszesz rozstroić a chodzi Ci chyba o zestrojenie. Czy masz jakieś przyrządy ? Czy chcesz to wykonać "na słuch"?
    Futrzaczek
    Admin of Retro group
    Quote:
    I tu moje pytanko do znawców, czym konkretnie którą cewką ewentualnie którym kondensatorem spróbować dostroić do większego wzmocnienia?

Żadnym. Najpierw ustal, gdzie tkwi przyczyna - tor wzmacniacza pośredniej częstotliwości, heterodyna czy obwody wejściowe. Metody diagnostyki znajdziesz na forum i w książkach.
    Arturroo
    Level 14  
    Kolego TELEWIZOREK52 piszę że chcę dostroić a że rozstroić bym nie chciał. Przyrządów specjalistycznych nie posiadam.
  • Helpful post
    TELEWIZOREK52
    Level 28  
    No cóż, pozostaje prymitywna metoda "na słuch". Przy wprawnym uchu skuteczna. Temat ten był wałkowany na forum xx razy. Zaczynamy od poczatku. Złap jakąś stację na średnich.Weź śrubokręt i zobacz czy filtry p.cz. stroją "ostro". Ostro tzn. jak po wykonaniu pół obrotu rdzeniem nastąpi zauważalna zmiana poziomu sygnału ale wątpię żeby tak było. Dobierz się do kondensatorów w filtrach p.cz.- powinny być takie płaskie 200pF. Następnie dobrymi płaskimi kombinerkami ściśnij nity w tych kondensatorach, można to zrobić bez wylutowywania, lub wymień na nowe jeżeli masz. Podobne czynności możesz wykonać na pozostałych kondensatorach (płaskich -mikowych) w obw. wejściowych. Po wykonaniu w/w czynności, jak na początku - złap na średnich jakąś stację (czym słabsza tym lepiej) i regulując rdzeniami filtrów ustaw na max sygnału. Już czuję efekt.
    Następny etap to obwody wejściowe ale o tym później. Działaj Kolego.
    Arturroo
    Level 14  
    Witam!
    Regulacja rdzeniami cewek L15, 16, 17, 18 pomogła. Dziękuję za pomoc i pozdrawiam.
    TELEWIZOREK52
    Level 28  
    Gdybyś jeszcze ścisnął lub wymienił te kondensatory 200pF (p.cz) efekt byłby lepszy.
    Arturroo
    Level 14  
    Dokładnie jak kolega wyżej radził ściśnięcie kondensatorów 200pF (p.cz) oraz powtórne zestrojenie znacznie poprawiło odbiór - teraz gra głośno i wyraźnie.