Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zabezpieczenie do prostownika

Ymekk 03 Nov 2011 20:15 7719 7
    Ymekk
    Level 12  
    Witam.

Podłączyłem omylnie plus z minusem do akumulatora i poszedł dymek rozebrałem prostownik znalazłem tylko 1 zabezpieczenie to za trafem bezpiecznik polimerowy - jest ok. Spalił się mostek był założony 15A. Prostownik ma trafo 1 kolumnowy, regulacja prądu po stronie pierwotnej na triaku.

Problem polega na tym że chciałbym zrobić do niego zabezpieczenie:
    -zabezpieczenie przed odwrotnym podłączeniem akumulatora - żeby dioda LED o tym sygnalizowała (czyli jak odwrotnie podłączę to będzie świecić

Więc prosiłbym o pomoc jak to podłączyć.

Mostek prostowniczy już wymieniłem i prostownik działa :)

Jeśli napisałem w złym dziele to proszę o nie usuwanie tylko o przeniesienie tematu.
    danthe
    Level 30  
    Witam!

Po prostu daj na wyjściu prostownika przekaźnik, cewka ma być zasilona przez diodę prostowniczą z ładowanego akumulatora.

Zabezpieczenie do prostownika
    Ymekk
    Level 12  
    Dzięki za odpowiedź, a nie ma jakiegoś rozwiązania z tą diodą sygnalizującą żeby zamiast tego przekaźnika dać jakiś tranzystor. Bo prostownik jest na 6v i 12v więc jak przekaźnik będzie na 12v a ustawię na 6v to mi nie włączy ładowania.
    User removed account
    Level 1  
    janek_66
    Level 19  
    Przeglądając swoje podpowiedzi, znalazłem dawniejszy ale nie do końca wyczerpany temat, zabezpieczenia prostownika. Dotychczas przedstawione propozycje, nie zabezpieczają w pełni przed skutkami zwarcia żabek, lub ich odwrotnym podłączeniem. Przedstawiam sprawdzony praktycznie układ zabezpieczenia, który wyczuwa czy akumulator jest cały czas podłączony. Z chwilą braku kontaktu z akumulatorem przekaźnik przerywa obwód ładowania. Tej roli nie spełniają proste w swej konstrukcji, układy wcześniej przedstawione. Po odłączeniu akumulatora przekaźnik cały czas się podtrzymuje przez własny styk, aż do zaniku zasilania z transformatora. Wady tej nie ma układ którego chcę przedstawić. Każde chwilowe odłączenie żabki od akumulatora, wyłącza przekaźnik i ponownie załącza po podłączeniu żabki.
    Układ był sprawdzony przy regulacji triakiem, po pierwotnej stronie transformatora. Oczywiście zakres regulacji musiał być ograniczony (nie od zera), regulacja od 1-go do 10A nie wpływała negatywnie na działanie układu
    User removed account
    Level 1  
    janek_66
    Level 19  
    Uwagi kolegi marekzi są częściowo słuszne. Układ był testowany z akumulatorem 6V rozładowanym do poziomu 4,6V. W zasadzie jest to rozładowany 100% akumulator. Przy głębszym rozładowaniu nie testowałem. Na pewno można jeszcze obniżyć próg tego napięcia, zmieniając R1 na diodę (1N4148 - katoda do R2) lub diodę Zenera Dz1 na C3V9. Stosując obydwie zmiany, obniżymy próg rozładowania akumulatora do poziomu około 3,5V. Rezystor R7, jak słusznie kolega zauważył obniżyć do 150 omów. Zasadniczo układ był projektowany do napięcia 12V, ale test potwierdził jego działanie przy 6 woltach.