Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przeróbka z mikrofonu na wejście jack lub czinch

Maximoorg 03 Lis 2011 21:38 3093 19
  • #1 03 Lis 2011 21:38
    Maximoorg
    Poziom 21  

Witam. Posiadam sterownik DMX z funkcją sterowania dźwiękiem przez wbudowany mikrofon. Funkcja sprawdza się, ale tylko przy odpowiednich warunkach. Chciałbym przerobić to urządzenie, tak, abym mógł podłączyć je pod konsole. Czy mogę po prostu zamiast mikrofonu wlutować wejście jack'a?

0 19
  • Pomocny post
    #2 03 Lis 2011 23:11
    andy127
    Poziom 30  

Witam.
    Jeśli podasz sygnał z konsoli w miejsce mikrofonu, to sygnał może być zbyt duży i wymagać stłumienia (np. dzielnikiem rezystorowym, potencjometrem). Wszystko zależy od tego jaki duży sygnał daje konsola i jaki był tam mikrofon. Jeśli elektrytowy, to może być tez konieczność odłączenia zasilania mikrofonu.
    Andrzej

0
  • #3 04 Lis 2011 15:05
    Maximoorg
    Poziom 21  

Jak to wszystko sprawdzić?

0
  • #4 04 Lis 2011 15:37
    andy127
    Poziom 30  

Otwórz urządzenie i zobacz jaki jest mikrofon. Możesz też zmierzyć czy jest na nim napięcie. Jeśli jest napięcie, to trzeba je odłączyć, albo odseparować oba urządzenia kondensatorem. Sygnał jeśli będzie za duży (a prawdopodobnie będzie) można zmniejszyć. Do prób możesz zastosować potencjometr, a gdy już dobierzesz poziom (aby nie przesterować) można go zastąpić dzielnikiem z rezystorów.
    Najpierw zobacz jaki jest mikrofon.
    Andrzej

0
  • #5 05 Lis 2011 12:12
    Maximoorg
    Poziom 21  

Czyli chodzi o to, że gdy sygnał będzie zbyt duży urządzenie będzie wariować, ale nic mu się nie stanie? Mikrofon wygląda jak taki w zwykłych mikrofonach do komputera.

0
  • #6 05 Lis 2011 15:18
    andy127
    Poziom 30  

Maximoorg napisał:
    Czyli chodzi o to, że gdy sygnał będzie zbyt duży urządzenie będzie wariować, ale nic mu się nie stanie? Mikrofon wygląda jak taki w zwykłych mikrofonach do komputera.

Tak właśnie jak piszesz. Od zbyt dużego sygnału raczej nie powinno mu się nic stać. Jeśli sygnał będzie za mały lub za duży to może nie działać prawidłowo. Dla tego najlepiej będzie ustawić jego wartość. Jeśli mikrofon jest taki jak do komputera, to pewnie elektrytowy (możesz dać zdjęcie) i ma zasilanie. Trzeba będzie włączyć w tor sygnału kondensator, aby nie podać tego zasilania na konsolę.
    Andrzej

0
  • #8 06 Lis 2011 00:14
    andy127
    Poziom 30  

Można np. zrobić w ten sposób, że gdy jest włożona wtyczka doprowadzająca sygnał zewnętrzny z konsoli, to nie działa mikrofon wewnętrzny i jest regulacja czułości dodatkowym potencjometrem wbudowanym do sterownika (jeśli się zmieści). Jeżeli wyjmiesz wtyczkę to wszystko wróci do starego układu (będzie działał wewnętrzny mikrofon bez regulacji). potrzebne było by do tego gniazdo z wyłącznikiem (odłączanie sygnału po włożeniu wtyczki), np. takie coś:
    Można też kombinować z podłączeniem mikrofonu zewnętrznego, ale nie wiem czy to co napisałem wcześniej to by Tobie nie wystarczyło (podstawowo - z konsoli, awaryjnie - z mikrofonu wewnętrznego).
    Andrzej

Dodano po 1 [minuty]:

Czy to jest serownik jak w linku powyżej? Zdjęcia się zgadzają?
    Andrzej

0
  • #9 06 Lis 2011 10:57
    Maximoorg
    Poziom 21  

Tak, taki sam. Myślałem właśnie o takim gnieździe. Można dać potencjometr przed mikrofon i gniazdo, tak, aby i mikrofon był regulowany?

0
  • #10 06 Lis 2011 17:21
    andy127
    Poziom 30  

Można by tak zrobić. Ze zdjęć nie widzę dokładnie jak jest podłączony mikrofon.
    Czy mógłbyś zrobić zdjęcie podobne do tego:
    Istotny jest ten fragment przy mikrofonie gdzie odbiło się światło. Odblask uniemożliwia rozeznanie przebiegu ścieżek w tym fragmencie. Muszę znać schemat, aby było wiadomo w którym miejscu trzeba przeciąć ścieżkę i dołączyć dodatkowe elementy.
    Andrzej

0
  • #12 07 Lis 2011 21:50
    andy127
    Poziom 30  

Dzięki za zdjęcia.
    To jest przykładowe rozwiązanie, aby gdy jest podłączona konsola to sygnał z niej był regulowany oraz gdy nie jest włożona wtyczka to pracował mikrofon wewnętrzny (i też był regulowany).
    Na niebiesko stan przed przeróbką. Czerwone, to nowe elementy.
    Andrzej

0
  • #13 08 Lis 2011 18:16
    Maximoorg
    Poziom 21  

Przeróbka wydaje się łatwa. Rozumiem, że kondensator C7 wylutowuje i do jednej nóżki podłączam potencjometr, a do drugiej nóżki potencjometru kondensator, a za nim gniazdo jack z 3 nóżkami, tak? Do drugiej nóżki gniazda podłączam mikrofon. Trzecia łączy się z masą (np druga nóżka mikrofonu), tak jak trzecia potencjometru, tak?

0
  • Pomocny post
    #14 08 Lis 2011 21:03
    andy127
    Poziom 30  

Ogólnie, to napisałeś prawidłowo. Normalnie wystarczyło by wylutować nogę "+" kondensatora C7 i w powstałą przerwę (czyli w pusty otwór w płytce oraz wiszącą w powietrzu nogę C7) włączyć nowe elementy. Jednak, jak podałem na rysunku, trzeba obrócić kondensator C7 (zamienić "+" z "-"). Aby uzyskać prawidłowe przełączenie z mikrofonu wewnętrznego na konsolę po włożeniu wtyczki, musisz prawidłowo rozeznać końcówki gniazda oznaczone 2 i 3 (to są moje oznaczenia wprowadzone aby było łatwo wytłumaczyć "o co chodzi" - takich oznaczeń nie znajdziesz na gnieździe, które kupisz). Końcówka oznaczona 2 to ta z którą łączy się środkowe wyprowadzenie wtyczki. Końcówka oznaczona 3 to styk pomocniczy, który gdy nie ma wtyczki łączy się z końcówką 2, gdy jest włożona wtyczka końcówka 3 odłącza się od końcówki 3 i nie łączy się wtedy z niczym (zapewni odłączenie mikrofonu). Potencjometr ma trzy końcówki. Suwak (najczęściej wyprowadzenie środkowe) trzeba połączyć z końcówką "-" C7 (bo C7 będzie obrócony). Pozostałe końcówki potencjometru trzeba połączyć: jedna do masy, a druga do "-" nowego kondensatora. Jeśli nieprawidłowo podłączysz te dwie końcówki (zamienisz je między sobą) to kręcąc w prawo potencjometrem zamiast zwiększyć poziom będziesz go zmniejszał. Może to być mylące w trakcie użytkowania.
    Gdyby coś było nie do końca jasne, to pytaj.
    Andrzej

0
  • #15 08 Lis 2011 21:21
    Maximoorg
    Poziom 21  

Czyli wszystko dokladnie tak jak myslalem. :) Dziekuje za pomoc. :)

0
  • Pomocny post
    #16 08 Lis 2011 21:48
    andy127
    Poziom 30  

Proszę bardzo.
    Andrzej

0
  • #17 09 Lis 2011 18:59
    Maximoorg
    Poziom 21  

Nastąpiła mała pomyłka. C7 to 1uF. Czy nowy kondensator też powinien być elektrolityczny?

0
  • Pomocny post
    #18 09 Lis 2011 20:23
    andy127
    Poziom 30  

Faktycznie 10µF ma C6, a wartości C7 nie można odczytać ani z Twojego zdjęcia, ani z tamtego w drugim temacie (tak są obrócone). Nowy kondensator nie musi być elektrolityczny, ale w przypadku zastosowania 10µF, nieelektrolityczny byłby dość duży. Jeśli wstawisz tam mniejszy np. 1µF, to nie będzie aż tak wielki. Jeśli dasz elektrolityczny, to koniecznie zachowaj biegunowość jak na rysunku (od strony mikrofonu będzie "+", a od strony potencjometru "-".
    Andrzej

0
  • #19 09 Lis 2011 20:46
    Maximoorg
    Poziom 21  

Już zrobiłem z tymi elementami co miałem i też działa :) Efekt dokładnie taki, o jaki mi chodziło :) Potencjometr też idealnie dobrany. Jeszcze raz bardzo dziękuje za pomoc.

0
  • #20 09 Lis 2011 22:12
    andy127
    Poziom 30  

Ja również bardzo dziękuję.
    Andrzej

0