Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Montaż kondensatorów kompensujących moc bierną - co i jak?

03 Lis 2011 21:57 4378 13
  • Poziom 34  
    Znajomy poprosił mnie o zamontowanie kondensatorów do kompensacji mocy biernej, ponieważ energetyka obciąża go kosztami za jej pobór. Na fakturach pisze że tgφ wynosi od 0,7 do 0,9 gdzie dopuszczalna wartość to 0,4.
    Poszperałem w internecie i znalazłem wzór:

Q=Pmax*(tgφpobrany-tgφdopuszczalny+0,1)

gdzie:
    Pmax = 26kW (63A bezpiecznik)
    tgφpobrany = 0,9 (przyjąłem wartość maksymalną)
    tgφdopuszczalny = 0,4

Z obliczeń wynika, że moc kondensatorów powinna wynieść 15,6kvar.

Ponieważ jest to dość spory lokal (gastronomia, pizzeria, dyskoteka i sklep) mam zamiar zastosować regulator RMB-10S. I teraz pytania:
    1. Ile zastosować kondensatorów (regulator obsługuje 6, myślałem na razie podłączyć 4)?
    2. Jakiej mocy zastosować poszczególne kondensatory?
    3. Czy w/w wzór jest prawdziwy?

Dodam że policzyłem średni pobór mocy na podstawie faktur i wynosi on 6 - 10kW
  • Poziom 26  
    Dodam że policzyłem średni pobór mocy na podstawie faktur i wynosi on 6 - 10kW na sekundę, godzinę, dzień, miesiąc, rok?
  • Poziom 23  
    cepilek napisał:
    Dodam że policzyłem średni pobór mocy na podstawie faktur i wynosi on 6 - 10kW na sekundę, godzinę, dzień, miesiąc, rok?

Zdaje mi się, że średni pobór mocy nie wymaga podawania jednostki czasu. Tym bardziej kW/h to jakiś dziwny twór. Moc przez czas... hm...
  • Poziom 33  
    A skąd w tym lokalu moc bierna?
  • Poziom 34  
    Nie wiem skąd, prawdopodobnie z lodówek, zamrażarek, pieca indukcyjnego, lamp metalohalogenkowych, transformatorów, ogólnie elementów mających charakter indukcyjny.
    Czy ktoś odpowie na pytania?
  • Poziom 30  
    Jeżeli masz możliwość, to dobierz człony kondensatorowe o mocach 1, 2, 4, 8 kVAr i zastosuj regulator z szeregiem regulacji 1:2:4:8. Maksymalnie uzyskasz 15 kVAr, a jednocześnie będziesz miał dość dokładną kompensację mocy biernej.
    Dostępne regulatory mają też szereg regulacji np. 1:2:4:4:4:4.

Pozdrawiam wszystkich

jjanek
  • Poziom 34  
    Jeszcze proszę o pomoc przy doborze zabezpieczenia baterii kondensatorów. Chcę zastosować takie typy:
    CSADG 1-0,44/1kvar
    CSADG 1-0,44/2kvar
    CSADG 1-0,44/4kvar
    CSADG 1-0,44/8kvar

które mają następujące prądy znamionowe (kolejno):
    3x1,3A
    3x2,6A
    3x5,3A
    3x10,5A

I pytanie... Jak dobrać prąd wyłączników nadmiarowych do tych baterii? Rozumiem że każdą muszę zabezpieczyć z osobna przed stycznikiem. I jaką charakterystykę wyłącznika zastosować?
  • Poziom 30  
    Zastosowanie wyłączników samoczynnych jest złym pomysłem ze względu na duże prądy udarowe przy załączaniu pszczególnych członów do pracy. Wszystkie baterie, które spotkałem w swojej praktyce zawodowej miały jako zabezpieczenia członów użyte bezpieczniki. Natomiast cała bateria do rozdzielnicy podączana były za pomocą wyłącznika mocy.

Pozdrawiam wszystkich

jjanek
  • Pomocny post
    Poziom 27  
    Potwierdzam to, co napisał kolega wyżej - zazwyczaj jako zabezpieczenie stosuje się bezpieczniki, kiedyś były to wkładki topikowe - obecnie coraz częściej bezpieczniki typu "S", najczęściej o charakterystyce "C".
    Dla kondensatorów 1;2 kvar może być zabezpieczenie C6 lub C10, 4kvar - C16, 8kvar - C20.
    Do załączania poszczególnych członów baterii polecam styczniki BF9K - dla tych mocy są wystarczające.
  • Poziom 34  
    Dziękuje za podpowiedzi.
    :arrow: jiwaniuk
    Nie podważam doświadczenia, a widzę że jest spore, ale kontaktowałem się z że tak to nazwę "helpdeskiem" hurtowni która sprzedaje mi RMB-10S, i zalecili zastosowanie dla każdego członu wyłącznika nadmiarowego - stąd moje pytanie. Czy obowiązkowo muszę mieć bezpieczniki, czy może to być rozwiązanie przedstawione przez kolegę sebek3 :?: Wolałbym rozwiązanie z automatami...
    Co do styczników to do baterii o mocy 1 - 4kvar mam zamiar zastosować BFK0910A230 a do baterii 8kvar BFK1210A230.
  • Pomocny post
    Poziom 20  
    Styczniki dobrałeś poprawnie .

...W bateriach o napięciu do 1 kV, dopuszczalne jest stosowanie wspólnego zabezpieczenia, pod warunkiem, że liczba jednostek nie przekracza pięciu, a prąd znamionowy nie przekracza 100 A. Przy wartościach większych, zawsze stosuje się zabezpieczenia grupowe, natomiast całą baterię zabezpiecza się wówczas wyłącznikiem samoczynnym.....
    Powyższy cytat znajdziesz na stronie Link
    Dzięki zabezpieczeniu grupowemu obniżysz koszt instalacji jeżeli spełnisz w/w warunki.
  • Poziom 34  
    Dzięki za pomoc - układ już zmontowany. Być może będę jeszcze potrzebował pomocy przy konfiguracji RMB-10S, ale to już założę osobny temat.
    Pozdrawiam.