Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Mikroprocesorowy tester elementów elektronicznych

SylwekK 03 Nov 2011 22:10 52216 81
Altium Designer Computer Controls
 • Mikroprocesorowy tester elementów elektronicznych

  Jest to już kolejna odsłona popularnego i bardzo wygodnego w użyciu testera wykonana przede wszystkim w oparciu o ten temat i kilka innych z nim związanych.

  Całe urządzenie mieści się w niewielkiej obudowie o wymiarach 10,5 x 5,5 x 22 mm, z której wywaliłem środkową kolumnę służącą do skręcenia obudowy, a zastąpiłem ją dwoma bocznymi zatrzaskami z metalowej taśmy (prawdopodobnie z jakiegoś stopu brązu). Dodatkowo jeszcze wyfrezowałem troszkę dna obudowy, żeby bateria się zmieściła i obudowa mogła szczelnie zamknąć.

  Mikroprocesorowy tester elementów elektronicznych

  Płytka wykonana termotransferem wyszła mi lepiej niż mogłem sobie to wyobrazić - bez żadnych podtrawień, itp. efektów :D To dopiero moja trzecia płytka robiona w ten sposób (!). Wcześniej zawsze zamawiałem wysyłkowo lub nieskomplikowane po prostu robiłem pisakiem...
  Początkowo układ miał być w wersji bez tranzystorowej, stąd widoczne poprawki lutów - były zworki, których się musiałem później pozbywać i trochę to zeszpeciło ogólny wygląd.

  Koszt urządzenia zamknął się w kwocie 20zł (wyświetlacz miałem z odzysku z jakiejś złomowanej płyty).

  Tester doskonale spełnia swoje zadanie, o czym przekonałem się segregując elementy smd z wylutu. Zakres mierzonych wartości po prostu mnie zszokował. Najmniejsze rezystory, jakie miałem pod ręką to 2,2oma - tester pokazał 2omy. Z kolei dla wartości największych połączyłem szeregowo 4x2,2M - tester dał wynik około 8500k. Widać, że w górnym zakresie radzi sobie nieco gorzej, ale badanie takich wartości to już raczej sztuka dla sztuki. W każdym razie do 1,5M pokazywał niemal idealnie.
  Największy kondensator, jaki badałem to 4700uF - wynik testera bardzo zbliżony. Dla mniejszych kondensatorów wynik niemal identyczny z oznaczeniem.
  Półprzewodniki rozpoznaje bezbłędnie za wyjątkiem nielicznych wyjątków, takich jak triak BTA12 - wynik rezystancja 54om.

  Mikroprocesorowy tester elementów elektronicznych

  Jedyne, czego żałuję to tak późne wykonanie urządzenia. Gdybym się wcześniej na własnej skórze przekonał o wygodzie i jego "inteligencji", to odstawiłbym każdy projekt, który rozpocząłem, żeby tylko zrobić sobie ten tester :D

  --------------------
  Co do fusebitów to:
  lofuse = 0xc1
  hifuse = 0xd9

  w Bascomie:
  fusebit KLA987 CKSEL=0001 SUT=00

  Cool? Ranking DIY
  Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
  About Author
  SylwekK
  Level 32  
  Offline 
  Tu można zajrzeć www.sylwekkuna.com
  SylwekK wrote 2584 posts with rating 2484, helped 82 times. Live in city Lipsko. Been with us since 2007 year.
 • Altium Designer Computer Controls
 • #2
  Paolo1976
  Level 24  
  Można było bardziej przyłożyć się do estetyki, która jest na miernym poziomie. Otwór wycina się pod pole robocze wyświetlacza, a nie pod całą ramkę, co wygląda tragicznie. Przycisk z korka - bez komentarza. Lepiej było kupić obudowę z osobną komorą na baterię za parę złotych pod wymiar i wszystko pod nią zaprojektować. Do tego za laminowany panel i wyszłoby jak ze sklepu. A tak działa - dobrze, ale szału nie robi. Co do wskazań - porównaj je z jakimiś dobrymi wiarygodnymi przyrządami pomiarowymi (miernik pojemności, rezystancji). Jeśli taka dokładność ci pasuje to OK, ale plasuje go to na miejscu raczej amatorskiego, poglądowego wskaźnika, którego wskazania i tak trzeba weryfikować bardziej wiarygodnym przyrządem.

  Proszę liczyć się ze słowami:
  3.1.5-3.1.7 (1) Zabronione jest rozpowszechnianie treści o charakterze pornograficznym lub sprzecznych z zasadami współżycia społecznego lub o obraźliwym charakterze, bądź naruszających obowiązujące standardy etyczne.

  Wykasowałem.
  [DJpopak;)]
 • Altium Designer Computer Controls
 • #3
  dex
  Level 27  
  Przycisk z korka chyba zasługuje na patent, bo to chyba pierwsze takie zastosowanie w historii :)
 • #4
  rsikon
  Level 26  
  Czy kolega był by tak miły i udostępnił swoją wersje PCB w pliku źródłowym albo przynajmniej PDFie?

  Proszę również o podanie typu obudowy zastosowanej w tym projekcie.

  Radek
 • #5
  User removed account
  User removed account  
 • #6
  seba_x
  Level 31  
  Mi osobiście wystająca blaszka lcd nie przeszkadza, to samo przycisk. Urządzenie ma działać a nie wyglądać , zwłaszcza że to pojedyncza sztuka a nie masowa produkcja .
 • #7
  koczis_ws
  Level 27  
  cytat: Całe urządzenie mieści się w niewielkiej obudowie o wymiarach 10,5 x 5,5 x 22 mm z której wywaliłem środkową kolumnę służącą do skręcenia obudowy, a zastąpiłem ją dwoma bocznymi zatrzaskami z metalowej taśmy (prawdopodobnie z jakiegoś stopu brązu)....

  Być może napiszecie, że się czepiam, ale wymiary testera są chyba w cm a nie w mm, a brąz jest stopem, więc te blaszki nie mogą być stopem brązu tylko raczej miedzi.
  Ale tak w ogóle to mi się to podoba i może kiedyś wreszcie się do czegoś takiego zabiorę :), a estetyka jest potrzebna w sklepie żeby przyciągnąć klientów, albo żeby się pochwalić dziewczynie, która i tak nie wie co to jest tranzystor :D
 • #8
  SylwekK
  Level 32  
  Dodałem w pierwszym poście materiały wg, których zbudowałem tester. Ze zmian w oryginalnych plikach zmodyfikowałem tylko pdf'a z płytką, żeby wydrukowało kilka sztuk jednocześnie.
  Aha, schemat i płytka nie uwzględnia rezystora podciągającego linię reset. Dla pewności lepiej go tam jednak umieścić. Widać go na fotografii dolutowanego od strony elementów.

  Paolo1976 wrote:
  ...Otwór wycina się pod pole robocze wyświetlacza, a nie pod całą ramkę, co wygląda tragicznie. Przycisk z korka - bez komentarza. Lepiej było kupić obudowę z osobną komorą na baterię za parę złotych pod wymiar i wszystko pod nią zaprojektować. Do tego zalaminowany panel i wyszłoby jak ze sklepu...


  Wiem jak wycina się otwór pod wyświetlacz. Natomiast nie wiem czy zwróciłeś uwagę na wielkość obudowy - musiałem go w ten sposób umieścić. Płytka wyświetlacza opiera się już na obudowie i jest całkowicie bezpieczna (żadnych naprężeń, itp.) Bateria opiera się minimalnie o kant tej płytki i nie powoduje absolutnie żadnych zwarć. Jak słusznie ktoś zauważył otwór jest tak wyfrezowany, że wszystko idealnie pasuje i nic nie lata (zrobione na bardzo lekkie sprężynowanie obudowy). Przejrzałem wiele "opakowań" o podobnych rozmiarach i znalazłem tylko jedną z komorą na baterię, która nie dała by rady bo kompletnie trzeba by przeprojektować płytkę, a na to czasu nie miałem.
  Panel - początkowo miałem wydrukować ale na handel urządzenia nie robię. Do testowania jak dla mnie wystarczy to co jest.
  Przycisk - no korek to nie jest chociaż koncepcja miękkiego przycisku ciekawa. Dotoczyłem go z kawałka starej pałki perkusyjne czyli z... drewna :D i zapewniam, że wytrzyma tu dłużej w nienaruszonym stanie niż nie jeden plastikowy przycisk. Był już takowy dotoczony z aluminium nieco mniejszy ale ciut przesunął mi się otwór przy wierceniu i po prostu musiałem go powiększyć. Będę miał kawałek aluminium to dotoczę nowy :)

  Paolo1976 wrote:
  ...Co do wskazań - porównaj je z jakimiś dobrymi wiarygodnymi przyrządami pomiarowymi (miernik pojemności, rezystancji). Jeśli taka dokładność Ci pasuje to OK, ale plasuje go to na miejscu raczej amatorskiego, poglądowego wskaźnika, którego wskazania i tak trzeba weryfikować bardziej wiarygodnym przyrządem.


  Wielokrotnie już mowa na ten temat była w tematach źródłowych: To jest tylko tester, a jego wada w podawaniu bardzo zbliżonych i realnych wartości elementów potraktujmy jako zaletę. Sądząc po podpisie w Twoich postach jesteś troszkę uczulony na dokładność wskazań ale kiedy leży przed Tobą kupka 300-400 kondensatorków i rezystorków smd do posortowania w grupy to proszę bardzo weź dokładny multimetr i badaj, badaj, przełączaj zakresy... powodzenia :D

  rsikon wrote:
  Czy kolega był by tak miły i udostępnił swoją wersje PCB w pliku źródłowym albo przynajmniej PDFie?

  Proszę również o podanie typu obudowy zastosowanej w tym projekcie.


  Materiały już dodane w pierwszym poście a obudowa to Z7B

  @koczis_ws - słuszna uwaga co do wymiarów - całkowicie pokręciłem :D . Oczywiście wymiary w mm to 106 x 23 x 55 (zmierzyłem dokładniej)
  Odnoście "stopu brązu" to początkowo pisało tylko "brązu" ale, że nie byłem pewny to dopisałem "stopu" zapominając o zmianie na "miedzi". Cóż nikt nie jest nieomylny :)
 • #9
  eurotips
  Level 38  
  Jakim wsadem kolega programował Atmelka?
  pytam bo wiem że temat jest rozwijany, jest wersja na inną Megę bo przez moment Mega8-16 zabrakło na rynku,
  nie wiem co z parametrami bo mam takowy wykonany wg projektu który dużo wcześniej był na Elektrodzie, największy minus to dolny zakres pomiaru pojemności, u mnie dopiero od 100pF w górę wykrywa kondensator. Ale sprawdzanie tranzystorów jest super i każdemu się taki przyrząd przyda.
 • #10
  SylwekK
  Level 32  
  Wsad w załączniku w pierwszym poście do procka Atmega8.
  U mnie pojemności też coś koło 100pF, no może 70-80p ale 22 pF pod kwarc już nie wykrywa.
  Zastanawia mnie jeszcze dlaczego czasem wartość pokazuje np. 17356om a innym razem (inny element) 17,36kom - niby to nie przeszkadza no ale...
 • #11
  garlinski
  Level 13  
  Sam też wykonałem ten tester.

  Jak mierzysz elementy SMD? Ja przymierzam się do zrobienia czegoś na kształt pęsety pomiarowej. Uprzedzając odpowiedź "Oczywiście można taką kupić gotową za paręnaście złotych..." to powiem, że mnie interesowałaby taka trójnożna.

  Można by też wykonać podstawkę z polami kontaktowymi np. na najpopularniejsze obudowy tranzystorów ale jako że styk musi być dobry, to pady musiałyby być pozłacane albo coś - bo goła miedź to się utleni, a warstwa cyny to sami wiecie...

  Na takie zatrzaski to dobre są klipsy mocujące przekaźniki w podstawkach Telemecanique (stary typ, chyba już nie produkują) - mało tego wykonywane one były z kwasiaka, więc na pewno nie zardzewieją.
 • #12
  SylwekK
  Level 32  
  Do smd zrobiłem tak na szybko prowadnice z pinów podstawki między którymi miękko od góry można wsuwać element pęsetą :) To tylko prowizorka bo mam już pomysł na wygodniutkie złącze oparte na tej zasadzie. Będzie to jako moduł (podstawka) wpinana w tester. Oczywiście tam będą też pady na tranzystorki. Wszystko sprężyste i na pozłacanych stykach. Mam kilka nieużywanych już starych złącz, które takie posiadają i wręcz idealnie się nadają do tego celu.

  Teraz to wyglądało tak jak na fotce ale świetnie spełniło swoje zadanie :
  Mikroprocesorowy tester elementów elektronicznych
 • #13
  mario832
  Level 17  
  Wygląda nieźle ,szczególnie korek ;) . Ja czasem jako przycisków używam plastikowych pinesek do tablicy korkowej i wygląda wtedy bardzo estetycznie ,no i są kolorowe.

  Projekt znam z poprzednich odsłon urządzenia, jedyne co mnie zawsze zniechęcało to kilka różnych wersji wsadu.
  Dlatego chciałem zapytać ,czy jest to wersja najnowsza z poprawionymi bugami? i jak zachowuje się w praktyce?

  Pozdrawiam.
 • #14
  100
  Level 14  
  Mam pytanie czy mógłbyś umieścić schemat w formacie eagle?
 • #15
  SylwekK
  Level 32  
  @mario832 - to chyba ostatni (najbardziej aktualny) wsad jaki się pokazał na forum. Na razie tester mam niedługo ale zbadałem już kilkaset elementów i nie było ani jednej zwiechy itp. niespodzianek.

  schemat i płytka w Eagle:
 • #16
  mario832
  Level 17  
  Wielkie dzięki!!! ;) ,patrzyłem na schemat i zauważyłem ,że RESET wisi w powietrzu ,ja zawsze podpinam go za pomocą 10K do VCC i 100nF do masy jak zalecają w PDF.

  Teraz jak już mam dobry wsad to skuszę się na wykonanie projektu.

  Jeszcze raz dzięki!!! ,pozdrawiam.
 • #17
  stayout
  Level 14  
  eurotips wrote:
  Jakim wsadem kolega programował Atmelka?
  pytam bo wiem że temat jest rozwijany, jest wersja na inną Megę bo przez moment Mega8-16 zabrakło na rynku,
  nie wiem co z parametrami bo mam takowy wykonany wg projektu który dużo wcześniej był na Elektrodzie

  Czy mógłbyś podać namiary na wersje rozwojowe?
 • #18
  gaballus
  Level 12  
  Nie wiem z jakiego firmware i z jakiego mikrokontrolera koledzy korzystają, bo ja nadal miałem problemy. Mam ATMEGA8A a ona wymaga zmian w programie:
  H_CAPACITY_FACTOR
  L_CAPACITY_FACTOR
  bez tego znacznie zawyża pomiar pojemności.
  mam tez wyświetlacz który niepoprawnie wyświetlał znaki Omega i Mikro.
  Przekompilowałem dzisiaj wsad ze źródeł na stronie autora projektu.
  Teraz mierzy poprawnie i wyświetla też bez "krzaczków".
  Wsad w załączniku, ale powtarzam tylko pod ATMEGA8A i pod wyświetlacz mający problemy z Omega i Mikro.

  Edit:
  Kolega kyriosmk raportował że działa również z wyswietlaczami posiadającymi omegę i mikro
 • #19
  eurotips
  Level 38  
  Ja mam jeszcze taki problem że pomiar pojemności rozpoczyna się w granicach 190-200pF przy mniejszej pojemności nie wykrywa elementu.
  Może ktoś wrzucić fotkę na której na własne oczy zobaczę pomiar pojemności mniejszej niż 100pF? bo na tym forum 90% userów to bajkopisarze, niczego nie uruchomili, niczego nie zmierzyli a do pisania pierduł to pierwsi.
 • #20
  gaballus
  Level 12  
  Z tego co czytałem to norma, nie pomierzysz mniejszych pojemności niż ~200pF tym testerem.
 • #21
  mario832
  Level 17  
  To TESTER ,a nie precyzyjny miernik RLC.

  Służy do testowania ,czyli orientacyjnie pokazuje czy element jest sprawny i w przybliżeniu jego wartość.

  Za taką cenę to i tak nieźle ;)
 • #22
  stayout
  Level 14  
  gaballus wrote:
  Nie wiem z jakiego firmware i z jakiego mikrokontrolera koledzy korzystają, bo ja nadal miałem problemy. Mam ATMEGA8A a ona wymaga zmian w programie:
  H_CAPACITY_FACTOR
  L_CAPACITY_FACTOR
  bez tego znacznie zawyża pomiar pojemności.


  Jakie wartości są prawidłowe dla M8A?
 • #23
  gaballus
  Level 12  
  Code: c
  Log in, to see the code
 • #24
  karel21
  Level 27  
  Najmniejszą pojemność jaką udało mi się zmierzyć tym testerem to 180pF,wyświetlił że jest to 0,19nF.Natomiast miernik C 177piko.
 • #25
  eurotips
  Level 38  
  karel21 wrote:
  Najmniejszą pojemność jaką udało mi się zmierzyć tym testerem to 180pF,wyświetlił że jest to 0,19nF.Natomiast miernik C 177piko.


  To by się pokrywało z tym co obserwuję na swoim,
  no ale mamy tu kolegę który pisze:

  SylwekK wrote:
  Wsad w załączniku w pierwszym poście do procka Atmega8.
  U mnie pojemności też coś koło 100pF, no może 70-80p ale 22 pF pod kwarc już nie wykrywa....


  I co o tym sądzić? inny wsad czy kolega ściemnia?
 • #26
  User removed account
  User removed account  
 • #27
  eurotips
  Level 38  
  Quote:
  ...
  Ja bym to wsadził między bajki, no chyba, że ów kolega pochwali się zdjęciem dokumentującym pomiar tak małych pojemności.


  wygląda że to ja byłem prowokatorem:
  eurotips wrote:
  ...największy minus to dolny zakres pomiaru pojemności, u mnie dopiero od 100pF w górę wykrywa kondensator.....


  a kolega konstruktor tego nie sprawdzał i strzelił te 80pF na pałę :cunning:
 • #28
  User removed account
  User removed account  
 • #29
  SylwekK
  Level 32  
  Sprawdził, sprawdził, tylko za szybko i pomylił o 100pF :D
  Zrobiłem dzisiaj test na szybko dokładając po sztuce równolegle 27pf do wejścia.
  Dopiero przy 6-u kondkach wynik sie pokazał - 0,19nF. Czyli zareagował przy mniej więcej 160pF. Myślę, że i tak nie ma co rozpaczać z powodu takiego wyniku.
  Przepraszam za wprowadzenie w błąd...
 • #30
  Romanes
  Level 11  
  Co do tych kondensatorków o małych pojemnościach : znaleźć w zapasach kondensator o 'równej' wartości (np 200pF), wpiąć na stale w gniazdo podczas pomiarów 'maluchów' (koledzy z równoległymi gniazdami mają łatwiej) i równolegle dokładać maluchy, a od wyniku odejmować wartość tego dodatkowego kondensatora. Piszę to z głowy, bo jeszcze tego testera se nie złożyłem.....