Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Czy można dublować zabezpieczenia?

jump$ 04 Nov 2011 07:29 8202 49
Suntrack
 • #31
  zbich70
  Level 43  
  A tak w ogóle to kolega niedźwiadek co chce udowodnić? Że jak jest zasilanie kablowe to PEN lub PE jest 100% bezpieczny? A co jak podczas układania został dziabnięty łopatą? Albo wodziarze, telefoniarze lub inni zadziabią go później. A co z tego, że zasilanie napowietrzne jest bez zacisków, jak dalej jest w ścianie i może spotkać się np. z wiertarką. I co wtedy?
 • Suntrack
 • #32
  elpapiotr
  Electrician specialist
  Witam.
  niedzwiadek204 wrote:
  warto zwrócić uwagę że niektóre zakłady energetyczne nie przecinają w tym miejscu przewodu lecz wprowadzają go bezpośrednio do listwy w tablicy licznikowej, bezpośrednio to znaczy ze od sztycy prowadza go w rurze prosto do tablicy licznikowej
  Znam tylko jeden przypadek, gdy ZE wprowadziło kabel samonośny do złącza pomiarowego z przyłącza napowietrznego.
 • #33
  kkas12
  Level 43  
  Kolego niedzwiadek204 szedłeś prawie dobrym tropem, ale wybrałeś populizm.

  Wiec powrócę do wcześniejszego pytania: proszę wskazać konkretny zapis w konkretnej normie nakazujący uziemianie miejsca podziału PEN.
  I proszę nie zabierać głosu w tym wątku tak długo, jak długo tego zapisu nie przedstawisz.
 • #34
  Anonymous
  Anonymous  
 • Suntrack
 • #35
  kkas12
  Level 43  
  Nie filozofuj.
  Nie odróżniasz a może nie masz pojęcia o uziemianiu PE.
  Nie miejsca podziału PEN lecz właśnie żyły ochronnej. Otóż ową żyłę należy połączyć z uziemioną GSW do której przyłączyć należy również części przewodzące obce. Są to połączenia wyrównawcze główne. Przy czym należy zaznaczyć, że wielkość rezystancji uziemienia GSW nie ma żadnego znaczenia z punktu widzenia ochrony przeciwporażeniowej. I nie chodzi o to, że warto to zrobić, ale chodzi o to że praktycznie wykonać to należy obligatoryjnie.
  Więc przestań bredzić o uziemianiu punktu podziału PEN a weź się za dokształcanie.
  Zacznij od doktora Musiała.
 • #36
  Anonymous
  Anonymous  
 • #37
  Gregory_bg
  Level 26  
  Odnośnie kwesti podziału funkcji PEN na PE+N i kwestia uziemiania tego podziału. Oto zapis norm

  Nowo budowane lub modernizowane i przebudowywane instalacje elektryczne powinny odpowiadać wymaganiom „Warunków Technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie” (Dz. U. nr 75 z 2002 r., poz. 690; Dz. U. nr 33 z 2003 r., poz. 270; Dz. U. nr 109 z 2004 r., poz. 1156; Dz. U. nr 201 z 2008 r., poz. 1238; Dz. U. nr 228 z 2008 r., poz. 1514; Dz. U. nr 56 z 2009 r., poz. 461; Dz. U. nr 239 z 2010 r., poz.1597) oraz powołanym, w tych Warunkach Technicznych, Polskim Normom, w tym przede wszystkim wymaganiom norm PN-IEC 60364 „Instalacje elektryczne w obiektach budowlanych” i PN-HD 60364 „Instalacje elektryczne niskiego napięcia”.
 • #38
  kkas12
  Level 43  
  Podział jest dokonany w złączu odległym o 50m od obiektu.
  Co dalej należy w budynku wykonać.
  I przestań już bredzić o punkcie podziału i uziemieniu.

  Kolego Gregory_bg czemu ten post ma służyć?
  Cytować i przytaczać bez zrozumienia wielu potrafi.
  Proszę zacytować i wskazać konkretny zapis a nie posługiwać się sloganami.
 • #39
  Gregory_bg
  Level 26  
  kkas12 wrote:
  Kolego niedzwiadek204 szedłeś prawie dobrym tropem, ale wybrałeś populizm.

  Wiec powrócę do wcześniejszego pytania: proszę wskazać konkretny zapis w konkretnej normie nakazujący uziemianie miejsca podziału PEN.
  I proszę nie zabierać głosu w tym wątku tak długo, jak długo tego zapisu nie przedstawisz.


  Podałem odpowiedź. Jeżeli złącze masz 50 metrów od budynku to są korzystniejsze miejsca do podziału funkcji przewodu PEN.
 • #40
  kkas12
  Level 43  
  Pytałem o konkretny zapis n ie o teorie bez pokrycia.

  Więc do jakiej odległości ZK od obiektu jest "korzystniejsze" dzielenie PEN w złączu a od jakiej odległości "korzystniejsze" w budynku?
  Jaka jest ta magiczna liczba?
 • #41
  Gregory_bg
  Level 26  
  Nie liczba a miejsce. Podałem miejsce gdzie jest to zapisane i tyle mam do dodania w tej sprawie.
 • #42
  kkas12
  Level 43  
  Napisałeś wyraźnie
  Quote:
  Jeżeli złącze masz 50 metrów od budynku to są korzystniejsze miejsca do podziału funkcji przewodu PEN.


  Nic nie podałeś. Prosiłem o konkrety nie o beletrystykę.
  Quote:
  ...tyle mam do dodania w tej sprawie.

  Więc jak widać nic nie masz i niewiele miałeś do powiedzenia na ten temat.
 • #43
  Miniax
  Electrician specialist
  niedzwiadek204 wrote:


  Przeczytaj dokładanie napisałem ze można do tego wykorzystać np. Uziemienie odgromowe które jest podłączone do GSW
  Ja większej różnicy nie widzę czy przewód miedzy żyła ochronna a GSW jest wyprowadzony z początku przewodu PE(punktu rozdziału) czy z końca tegoż przewodu, wniosek wysuwam taki że niezależnie od tego w którym miejscu uziemimy PE to jest równe temu że uziemiamy tym samym punkt rozdziału

  Czy można dublować zabezpieczenia?

  Ja tu widzę uziemienie punktu rozdziału


  Jak widać kolega wie, że w którymś kościele dzwoni, ale nie wie w którym.
  Ja osobiście posiadając jeszcze bardzo małą wiedzę na temat instalacji elektrycznej potrafię Ci wytknąć kilka oczywistych błędów.

  Pierwszy błąd opiera się o najbardziej fundamentalną wiedzę i z elektryką nawet nie ma za wiele wspólnego. Niech kolega sobie poczyta w podręczniku z podstawówki definicję słowa PUNKT. Jeżeli już kolega pozna tą definicję, automatycznie zrozumie jak należy interpretować wyrażenie "punkt podziału" i nie będzie rysował takich głupot jak na rysunku, bo na rysunku to jest jakiś odcinek, a nie żaden punkt. Uziemienie przewodu PE, to nie jest uziemienie punktu rozdziału. To są techniczne zagadnienia i obowiązują tu ścisłe definicje, a nie zwroty "dla mnie to jest...".
  Po drugie byłbym wdzięczny aby kolega podał jakieś zależności obliczeniowe, z których wynika, że dla ochrony przeciwporażeniowej należy stosować uziom < 30 Om. Czemu akurat tyle? Czy jak uziom będzie miał 40 Om, to już nie będzie spełniał swojego zadania?
  Po trzecie przerwa w przewodzie PEN niesie za sobą dużo większe zagrożenia, na które "uziom punktu podziału" niezbyt może pomóc. Dlatego obecnie przy wykonywaniu instalacji elektrycznej, przewód PEN musi spełniać pewne wymagania, tak aby zminimalizować możliwość wystąpienia w nim przerwy. Tu nie chodzi żeby pytać o to "a co jeżeli przerwiemy przewód PEN", tylko należy zadbać o to, żeby zminimalizować możliwość przerwania tego przewodu.
 • #44
  retrofood
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Młodym elektrykom zalecam zapoznanie się ze znaczeniem słowa ekwipotencjalizacja.
  Jak ktoś zrozumie co ono oznacza, to dopiero wtedy może wypowiadać się na temat uziemień.
  Oczywiście, to nie jest obowiązek, ale propozycja do rozważenia.
 • #45
  jump$
  Level 20  
  Co do tego rysunku powyżej @niedzwiadek204 wydaje mi się że żyły uziemiające PE , która idą od wszystkich gniazd, włączników i urządzeń, powinny być połączone do jednego punktu za GSW, a nie do GSW.

  Np.:
  Czy można dublować zabezpieczenia?
 • #46
  kasprzyk
  Electrician specialist
  niedzwiadek204 wrote:


  WLZ należy prowadzić po zewnętrznej elewacji budynku, chyba wiertarka specjalnie musiałaby być w niego "wycelowana" :D  A jaki przepis dyktuje takie warunki ? Jaka ironia losu, wewnętrzną linię zasilającą należy prowadzić na zewnątrz, a jak się nie da to pewnie bezprzewodowo :)

  Kolego, obojętnie czy to przyłącze, czy WLZ, prowadzenie przewodów odbywa się różnymi drogami, i niestety mieszkamy w takim a nie innym położeniu geograficznym, zapewniam Cię, że jak zaczniesz pracować, fachowcy od dociepleń pokażą Ci jak można uszkodzić nawet najkrótszy odcinek przewodu, prowadzony na zewnątrz.

  Pzdr
 • #47
  Anonymous
  Anonymous  
 • #48
  dziku66
  Level 12  
  Według mnie powyższy schemat jest prawidłowy. Punkt na schemacie rozdzielenia się PE do poszczególnych urządzeń to nic innego jak szyna PE w TB. A przewód PEN z sieci można przecież przykręcić śrubą do GSW poprzez kabel-oczko tak że przewód PEN nie zostanie przerwany tylko wyprofilowany na oczko a następnie bezpośrednio do RCD.
  Albo można by z miejsca wejścia na RCD przewodu PEN wyprowadzić już sam przewód PE na GSW. W ten sposób przewód z sieci PEN bezpośrednio bez żadnej ingerencji doprowadzamy do RCD w TB. Grunt żeby dobrze skręcić w RCD te 2 przewody żeby jeden nie wypadł.

  Mój szef z uprawnieniami budowlanym każe mi w taki sposób łączyć, skoro się pod tym podpisuje i bierze odpowiedzialność karną na siebie to chyba wie co robi.
 • Helpful post
  #49
  Anonymous
  Anonymous