Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zestawy z allegro - zanim zapytasz, przeczytaj

04 Lis 2011 14:47 46667 13
  • Poziom 38  
    Często pojawiają się pytania typu "Czy ten zestaw jest dobry? Czy warto kupić ten zestaw?", po czym następuje specyfikacja komputera sprzedawanego jako gotowy zestaw np. na allegro.

Dlaczego niemal w 100% przypadków odpowiedź brzmi: NIE?

Posłużę się pierwszym z brzegu przykładem, zestaw pod tytułem:

"CZTERORDZENIOWY AMD PHENOM II X4 955 BLACK EDITION"
    w którego skład wchodzą:
    Procesor AMD Phenom II x4 955 BE
    Płyta główna ASUS M5A78L-M LX
    Pamięć GooDRAM DDR3 2X2048MB PC1333 CL9
    Karta graficzna GeForce GT430 1024MB
    Dysk twardy "HDD 500GB SATA II"
    Nagrywarka "DVD-REC SATA CZARNY"
    Obudowa "ATX Z ZASILACZEM 420W 12CM FAN"

Cena: 1 545 zł

Zacznijmy od sprzętu, potem przejdziemy do ceny.

Procesor - czterordzeniowy, dobry do gier i innych wymagających zastosowań.
    Mniej nadaje się, jak to się zwykło mówić, "do internetu", czyli do przeglądania stron internetowych, poczty elektronicznej, komunikatorów, filmów itp. z prostej przyczyny - można kupić procesor o połowę tańszy, który w tej roli będzie się spisywać identycznie.

Płyta główna - dziwny wynalazek, hybryda starej i nowej technologii, uboga w złącza i nie dająca praktycznie żadnej możliwości rozbudowy w przyszłości. Tylko dwa gniazda na pamięć, oba zapełnione w tym zestawie. Bardzo ubogi w złącza panel tylny. Płyta w praktyce nie nadaje się do mocniejszych procesorów, takich jak np. Phenom II x4 znajdujący się w tym zestawie.

Pamięć - zwykła, tania pamięć, bez szaleństw, ale też i bez dramatów. Będzie działać. Jej ilość natomiast zupełnie niepotrzebna w takim zestawie, 2GB zamiast czterech zaspokoiłoby wszelkie potrzeby użytkownika takiego komputera.

Karta graficzna - tu widzimy jeden z czołowych zabiegów mydlenia oczu. Karta jest bardzo słaba, jednak sprzedający przekonuje nas przy pomocy obrazków z gier, że zapewni nam nie wiadomo jakie doznania estetyczne. Tak nie będzie. W żadną z dwóch przedstawionych na obrazkach gier - DiRT 2 i Crysis - nie będzie się dało grać.
    Karta jest przeznaczona do HTPC (komputery pełniące rolę kina domowego), jednak niezależne testy pokazują, że nawet do tego się nie nadaje.

Dysk twardy - nieznanej marki. Możemy mieć jedynie pewność, że w zestawie znajdzie się najtańszy dostępny dla sprzedawcy dysk.

Nagrywarka - nieznanej marki. Jak wyżej.

Obudowa - tania i niskiej jakości. Nie zapewnia ani dobrego chłodzenia podzespołów, ani cichego działania zestawu, a to za sprawą bardzo niskiej jakości materiałów. Należy spodziewać się, że będzie skrzypieć i wibrować w takt pracy dysku twardego.

Zasilacz - pięta achillesowa niemal każdego zestawu z allegro. Zasilacz jest absolutną podstawą działania komputera. Tani zasilacz przeważnie powoduje niestabilną prace komputera. Może nawet doprowadzić do uszkodzenia nowo nabytego komputera. Ponownie, nie znamy marki, nie sposób więc ocenić jego jakości. Moc 420W i średnica wentylatora 12cm to najmniej ważne kryteria jego oceny. Możemy mieć jedynie pewność, że w zestawie znajdzie się najtańszy dostępny dla sprzedawcy zasilacz.

Cena
    Skoro jest źle pod względem jakości, to chociaż cena musi być atrakcyjna, prawda?
    Sprawdźmy. Złożyłem identyczny zestaw - z zastrzeżeniem dysku twardego, co wyjaśnię poniżej - w jednym ze sklepów internetowych i co się okazuje:

Suma z dyskiem twardym 500GB firmy np. Samsung lub Seagate wyniesie około 1300zł.
    Kupując taki zestaw przepłacamy 245zł.
    Lub inaczej, za tę kwotę możemy kupić coś lepszego.

Kwestia dysku twardego jest w chwili pisania tekstu skomplikowana. Normalna cena dysku 500GB wspomnianego wyżej wynosiła jeszcze niecały miesiąc temu ok. 170zł. Obecnie, w wyniku powodzi, która zalała fabryki wielu producentów (a reszcie pozwoliła bezkarnie podnieść ceny) zamiast 170zł zapłacimy za taki dysk aż 570zł!
    Ponieważ jednak jest to sytuacja nienormalna i przejściowa, jak i również powyższy zestaw zawiera dysk po "starej" cenie, brać pod uwagę należy cenę zwykłą.

Podsumowując, sprzedawcy takich zestawów głośno krzyczą o nieznaczących parametrach podzespołów - karta graficzna ma aż 1GB pamięci! Dysk ma aż 500GB! Zasilacz ma aż 420W!
    Równocześnie zatajają najważniejsze informacje - ta karta graficzna nie nadaje się ani do grania, ani do HTPC. Nie podają producenta dysku twardego ani nagrywarki. Nie podają producenta zasilacza, wkładają najtańszy, który akurat się trafi. Przeważnie Tracer, Logic, ColorsIt i inne, o których powiedzieć, że są "wątpliwej jakości" to komplement.

Zestaw ten ponadto nie nadaje się ani do grania, bo ma źle dobrane podzespoły, ani do użytku codziennego, bo do tego można kupić komputer o 1/3 tańszy, który spisze się równie dobrze a nawet lepiej.

Zobaczmy co można kupić za około 1500zł - 1600zł.
    Przykład zestawu, który zaproponowałem jednemu z użytkowników forum, w tym samym sklepie:

W tym przypadku doliczmy jeszcze koszt dobrej obudowy, np. Cooler Master Elite 330 w cenie 163zł, razem 1448,62zł.
    Zestaw dla osób bardziej wymagających, można na nim z powodzeniem pograć w najnowsze tytuły. Kwestia dysku twardego pozostaje jak wyżej.

Tak jak wspominałem wcześniej, dla osób mniej wymagających, komputer można kupić za 2/3 tej ceny, czyli ok. 1000zł. Będzie on spełniał swoje zadanie lepiej, niż zestaw z allegro, ze względu na lepsze dobranie i wyważenie podzespołów.

Krótko mówiąc, kupując taki zestaw wyrzucasz pieniądze w błoto!
  • Poziom 8  
    A czy ten zestaw jest dobry?

Procesor - INTEL PENTIUM x2 DWURDZENIOWY 2x2.80GHz/2MB cache/800MHz LGA775 64-BIT z wentylatorem i radiatorem

Płyta główna - ASUS P5G41T-M LX

Procesor - INTEL PENTIUM x2 DWURDZENIOWY 2x2.80GHz/2MB cache/800MHz LGA775 64-BIT z wentylatorem i radiatorem

Dysk twardy - HDD SEAGATE 160GB

Napęd +/- RW - DVD-RW 22x LITE-ON/SAMSUNG SATA czarny panel przedni dual layer

Karta muzyczna - Zintegrowana 5.1 CHannel (Realtek Audio Codec)

Karta graficzna - Zintegrowana Intel® Graphics Media Accelerator 4500, Pixel Shader 3.0, DirectX 10.0 Maksymalna wielkość pamięci współdzielonej 1GB

Karta sieciowa - Zintegrowana Realtek LAN 10/100/ Ethernet

Zasilacz - Porządny i cichy zasilacz 400WATT ATX.

Za 600zł

Kupiłem ten zestaw z myślą o grze GTA 4 dla młodszego brata ale gra przypomina bardziej pokaz slajdów. Wydaje mi się, że to wina zintegrowanej karty graficznej. Jeśli mam rację to jaka karta będzie się najlepiej sprawowała w tym sprzęcie? Tak żeby GTA 4 chodziło. Mam zainstalowany Windows 7. Cena do 400 zł
  • Poziom 38  
    Czy jest dobry? Nie.
    Ale co z tego, skoro już go kupiłeś.

Wątpię, żebyś mógł pograć w GTA IV na Dual Core, niezależnie od karty graficznej.
  • Poziom 8  
    No za 600zł nie można oczekiwać nie wiadomo czego. A ta zintegrowana karta którą mam jest słaba i opłacałoby się kupić chociaż 1gb kartę
    ?
  • Poziom 38  
    Ta dyskusja jest nie na temat, ale skorzystam z Twojego przykładu, bo dobitnie pokazuje, dlaczego takie zestawy są sprzedawane i dlaczego tak a nie inaczej są reklamowane.

Karta graficzna to nie dysk twardy, nie wybiera się jej na podstawie "ile ma gigabajtów".
    Tak samo zasilacza nie wybiera się tylko na podstawie "ile ma Wattów" - co też pięknie widać w przytoczonym przez Ciebie opisie zestawu.
    I podobnie, podstawowym kryterium wyboru procesora nie jest i nie powinna być częstotliwość zegara, bo nie zawsze im więcej MHz tym lepiej - patrz Intel Pentium 4 - czy im więcej rdzeni tym lepiej - patrz AMD Bulldozer.

Mógłbyś kupić za mniej niż 400zł Radeona HD 6770, ale po pierwsze, przy takim procesorze to trochę bez sensu, a po drugie nie wiadomo, czy ten "porządny i cichy" zasilacz nie zechce się przeżegnać i wyjść bokiem. Z używanym Radeonem 4850 lepiej w kwestii pierwszej, ale w drugiej - zasilacza - podobnie.
  • Poziom 8  
    No z tego co wychodzi to połowa sprzętu do wymiany. Mogłem się przed kupnem zorientować co to za sprzęt ale teraz już za późno ale przynajmniej jestem dobrym przykładem dla innych. Dzięki za pomoc ;)
  • Poziom 26  
    No właśnie, dzięki autorowi za ten temat. W swojej praktyce życiowej mam chyba 5-ty komputer. Każdy jak się okazywało zawsze był przepłacony i zawsze słaba płyta główna i zasilacz i brak możliwości rozbudowy, niestety o tym dowiadywałem się zbyt późno.
    Chciałbym poprosić Starych Wyjadaczy :) o pomoc w skonfigurowaniu, aby komputer był naprawdę dobry do:
    -pracy biurowej (przynoszę często robotę do domu, nic skomplikowanego) ,
    -serfowania w sieci (aby szybko itd.),
    -nie do gier!!!
    Tylko tyle i aż tyle :).Po prostu dobry domowy komputer na kilka lat. Ważne, aby płyta miała te wszystkie wejścia i wyjścia o których mówimy, że są "przyszłościowe". Dobrze by było, aby był energooszczędny, ale tego chyba się nie zrobić :( .

Nie wiem, czy mogę tu pisać, czy muszę utworzyć nowy wątek?
    Próbowałem wcześniej, ale nie wyszło:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=11396555#11396555
  • Poziom 38  
    Temat należy założyć w dziale "Komputery Co kupić?" a nie "Komputery Bazar". Temat kolegi zgłosiłem i moderator powinien go przenieść w odpowiednie miejsce.
    Również jest to uwaga na przyszłość, gdyż regularnie w tym temacie pojawiają się takie pytania (usuwane/przenoszone przez moderatorów) - proszę zakładać tematy w odpowiednim dziale.
  • Poziom 26  
    wlw_wl napisał:
    Temat należy założyć w dziale "Komputery Co kupić?" a nie "Komputery Bazar".

Ok. dziękuję za podpowiedź. Czekam na przeniesienie tematu.
  • Poziom 9  
    Rozumiem, że cena całego zestawu na portalach aukcyjnych może być większa od ceny poszczególnych elementów, ale co z:
    - gwarancją - sprzedawcy zazwyczaj dają rok lub dwa lata gwarancji na swój zestaw, natomiast czy jeśli złoży się zestaw samemu to można mieć jakąś gwarancję na elementy?
    - samą procedurą składania zestawu? Powiedzmy sobie szczerze, ale nie każdy będzie wiedział co i jak podłączyć. W sumie nie wiem jak taka operacja wygląda, może ktoś się wypowie: jak trudno jest złożyć zestaw z osobno zamówionych elementów? Jakich potrzeba narzędzi?
  • Poziom 38  
    Gwarancja jest na każdy podzespół od producenta, zazwyczaj 2-3 lata.
    Trzeba mieć wkrętak krzyżowy PH1 lub PH2 i nie mieć dwóch lewych rąk. Oczywiście, że nie każdy będzie umiał to zrobić, tak samo jak nie każdy będzie umiał zmienić klocki hamulcowe czy olej w aucie, i wtedy powinien zapłacić fachowcowi.

Główną myślą przewodnią powyższego tekstu jest nie narzut za złożenie, niewątpliwie uwzględniony w cenie takiego gotowego zestawu, tylko zły dobór elementów lub używanie kiepskich podzespołów, zwłaszcza zasilaczy i obudów.
  • Poziom 9  
    Okej, ale co jeśli we własnoręcznie skręconym zestawie zawiedzie zasilacz bądź płyta główna, a ta usterka pociągnie za sobą uszkodzenie karty graficznej i/lub procesora? Mam wrażenie, że w przypadku takiej awarii lepiej jest mieć gotowy zestaw ze sklepu komputerowego, ponieważ wtedy ten sklep odpowiada za wszystkie awarię, i musi je naprawić, nawet jeśli się to nie opłaca...
  • Poziom 10  
    Jeśli ktoś chce stracić na wydajności i woli mieć gwarancje to tak.
    To już kwestia wyboru :)
    I jeśli ktoś się umie posługiwać komputerem to raczej nie spali mu się nic :)
  • Poziom 38  
    Czy kupisz komputer na części, czy jako złożony zestaw, to i tak gwarantem jest sprzedawca - takie prawo. Natomiast jak awaria powiedzmy zasilacza uszkodzi podzespoły, to kwestia jest indywidualna. Jeśli to zasilacz ChinaGarage 1500W to i tak nic nie uzyskasz. Jeśli natomiast będzie to powiedzmy Corsair i potwierdzi się, że jego usterka spowodowała uszkodzenie innych podzespołów, to wtedy producent zwraca pieniądze za szkody do jakiejś kwoty.

Poza tym przy zestawach piszą powiedzmy "gwarancja 24 miesiące" ale jakie są warunki tej gwarancji, co ona obejmuje? Patrzyłem właśnie na kilka losowych zestawów i nigdzie takich informacji nie ma, jak przyjdzie co do czego to pewnie okaże się, że chodzi o gwarancję producenta na konkretne podzespoły.