Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Czy takie przechowywanie plików jest legalne?

Cregeen25 04 Nov 2011 18:13 3611 17
 • #1
  Cregeen25
  Level 15  
  Witam, dostałem dzisiaj od kolegi pytanie na które nie mam pewności czy odpowiedź brzmi tak. Znajomy przeczytał o działaniach na rzecz użytkowników którzy wrzucają pliki do sieci i udostępniają je osobom trzecim. Chodzi o to że chce przetrzymywać swoje pliki na chomikuj ale ich nie udostępniać (zrobić ukryte foldery i zabezpieczyć hasłem). Pytanie czy to będzie legalne takie wrzucanie filmów, programów telewizyjnych, muzyki, gier itp. Zaciekawiło mnie to ponieważ sam mam przepełniony dysk filmami czy serialami oraz wiele płyt w kiepskim stanie takie rozwiązanie było by idealne dla wielu gdyż ma się dostęp do swoich plików zawsze i wszędzie. Tylko czy to jest zgodne z prawem i czy nie poniosę konsekwencji za takie przechowywanie plików.
  Kamery 3D Time of Flight - zastosowania w przemyśle. Darmowe szkolenie 16.12.2021r. g. 10.00 Zarejestruj się
 • #2
  daavid117
  Level 42  
  Będzie legalne, bo nikomu ich nie udostępniasz - nikt ich pobrać nie może poza Tobą. Inna sprawa czy w ogóle masz prawa do tych plików.
 • #3
  Cregeen25
  Level 15  
  Jeszcze mam jedno pytanie nie napisałem go wyżej, czy pliki z Internetu można pobiera na własny użytek? Do filmów i seriali z TV chyba nie trzeba mieć praw żeby je przechowywać? W końcu Zagubieni, Pod osłoną nocy, Dr House czy np Liga Mistrzów leciały w TV i można było je oglądać za darmo ale czasami chce się obejrzeć jeszcze raz a to zajmuje kilkanaście ładnych gigabajtów.
 • #4
  Jarosx9
  Level 35  
  Muzykę, filmy, książki, nagrania tak. Programów, gier itp. o ile nie mają odpowiedniej licencji to nie można.
 • #5
  netotron
  Level 26  
  Witam
  W Polsce, puki co można pobierać filmy i muzykę. nie można udostępniać (chyba że własne)
 • #6
  Diagran6
  Level 25  
  Jakieś trzy lata temu wrzuciłem sobie na "chomika", do prywatnego katalogu, zabezpieczonego dodatkowym hasłem - Wndows-mobile. Po miesiącu administrator poinformował mnie o skasowaniu owego pliku, z powodu naruszenia praw autorskich. Wychodzi więc na to, że osobiste katalogi i dodatkowe zabezpieczenia przed dostępem osób trzecich nie są wystarczającą barierą dla naszej prywatnej biblioteki programów. Można również wywnioskować że administracja zagląda nam do prywatnych folderów, mimo ich zabezpieczania dodatkowymi hasłami. Teraz przed wystawieniem jakiegokolwiek pliku na serwer - szyfruję go lokalnie przy pomocy PGP. Klucze nie są wystawione na zewnątrz, więc życzę adminom powodzenia. ;)
 • #7
  Cregeen25
  Level 15  
  Wielkie dzięki za szybkie i konkretne odpowiedzi.
 • #8
  Taenia_Saginata
  Level 31  
  Quote:
  mam przepełniony dysk filmami


  Kup więcej dysków.
 • #9
  Cregeen25
  Level 15  
  Dobry pomysł ale szkoda kasy.
 • #10
  daavid117
  Level 42  
  Cregeen25 wrote:
  Dobry pomysł ale szkoda kasy.
  Limity na chomikuj zarówno do upload jak i download kosztują i po jakimś czasie zapłacisz więcej niż za używany dysk. Wiem, bo to przeliczałem - sam posiadam jakieś 800GB danych na dyskach twardych.
 • #11
  qaz22
  Level 15  
  Szyfruj pliki zabezpieczaj hasłami foldery. Ale znając życie ktoś inny wywinie numer na chomiku to potem jest sprawdzane wszystko. Każdy program szyfrujący ma podobno tylną furtkę więc i to jest do podpatrzenia co tam masz. Jeżeli swoje dane przechowujesz w necie, to się nie łudź że nikt Ci na ręce nie patrzy. Najrozsądniej trzymać w necie te dane za którymi nie przyjdą smutni panowie z nakazem.
  Chyba że będziesz je przechowywał w Rosji albo w Chinach.
 • #12
  McMonster
  Level 32  
  qaz22 wrote:
  Każdy program szyfrujący ma podobno tylną furtkę więc i to jest do podpatrzenia co tam masz.


  To akurat nie jest prawdą. Pewnie są takie programy z furtkami (bo w Internecie jest wszystko), ale bardzo łatwo zaszyfrować plik w sposób całkowicie bezpieczny. W skrócie, takie rzeczy to tylko w powieściach Dana Browna (jako informatyk wytrzymałem lekturę "Cyfrowej Twierdzy" jedynie gdzieś do połowy, potem się załamałem i pozbyłem tej książki).
 • #13
  Cregeen25
  Level 15  
  Możesz polecić jakiś dobry program szyfrujący obecnie hasła na pliki ustawiam w WinRar.
 • #15
  daavid117
  Level 42  
  Używaj WinRar i 15-znakowego hasła z dużymi, małymi literami i znakami specjalnymi. Złamanie hasła metodą brute force zajmie jakieś 2 miliardy lat.
 • #16
  Cregeen25
  Level 15  
  Wielkie dzięki za szybkie odpowiedzi i za zainteresowanie tematem.
 • #17
  Diagran6
  Level 25  
  Więc próbka dla "deszyfrantów".
  Attachments: To view the material on this forum you must be logged in.
 • #18
  piterus99
  Level 43  
  daavid117 wrote:
  Cregeen25 wrote:
  Dobry pomysł ale szkoda kasy.
  Limity na chomikuj zarówno do upload jak i download kosztują i po jakimś czasie zapłacisz więcej niż za używany dysk. Wiem, bo to przeliczałem - sam posiadam jakieś 800GB danych na dyskach twardych.


  Pobieranie z własnego konta jest "bezpłatne".