Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

BMW 118d - gdzie jest moduł świateł - tylne światło p/mgłowe nie działa

05 Lis 2011 01:16 4012 8
  • Poziom 13  
    Witam Szanowne Grono. W samochodzie mojej żony po przewożeniu psa w bagażniku i za jego namacalną interwencją przestało działać prawe światło przeciwmgłowe. Rozebrałem na części pierwsze prawą lampę, stwierdzając zardzewiałe styki, wszystko odrdzewiłem dokładnie uzyskując w efekcie: działanie kierunkowskazu oraz dolnej część światła tylnego. Natomiast część górna odpowiedzialna także za oświetlenie przeciwmgłowe po prostu umarła. Pomierzyłem napięcia w kostce i niestety układ nie podaje napięcia na część górną. Ponieważ, w tej części znajduje się żarówka o jednym włóknie powinien być jakiś sterownik odpowiedzialny za intensywność świecenia tego elementu. Może usterka błaha ale nie mam pojęcia jak sobie z nią poradzić ani gdzie znajduje się jakiś sterownik oświetlenia. Proszę o pomoc. Dodam, iż komputer pokładowy zgłasza uszkodzenie prawego światłe przeciwmgłowego, a bezpieczniki w schowku na rękawiczki sprawdzone i są ok.
  • Poziom 14  
    Nie wiem dokładnie jak jest w tym modelu auta ale naprawiałem już kilka sztuk "lightmodule" od BMW. Były to sterowniki elektroniczne - zamiast klasycznych przekaźników zastosowano tam do załączania żarówek tranzystory MOSFET. Możliwe że "interwencja psa" spowodowała zwarcie na przewodach i tranzystor się spalił. Z tego co wiem od mechanika który dostarczał mi te moduły do naprawy to znajduje się to wewnątrz auta gdzieś pod filcem w okolicy nóg pasażera - metalowy moduł wielkości mniej więcej radia samochodego, dochodzą do tego 2-3 wiązki kabli.
  • Poziom 13  
    Dzięki za zainteresowanie, zaraz posprawdzam czy pod siedzeniami nie ma czegoś takiego, jak znajdę to napiszę o efektach.
    Niestety pod siedzeniami nie stwierdziłem sterownika ;-( Chyba, że jest ukryty gdzieś pod dwoma klapkami z tworzywa sztucznego, które są pod siedzeniami. Ale żeby się do nich dobrać trzeba zdemontować fotele. Więc póki nie mam pewności nie wyciagam ich. W niektórych modelach bmw moduł świateł znajdował się w prawym nadkolu od strony kabiny pasażerskiej ale w 118-tce tak nie jest. Poszukuję dalej... Może ktoś się zlituje.
  • Poziom 21  
    Witam, p-mgielne jest prawie w każdym aucie tylko po lewej str.

Czy wyświetla błąd odnośnie oświetlenia?
  • Poziom 13  
    Jak napisałem wyżej wyświetla błąd na komputerze-nie działające światło p/mgielne. Otórz w 118-tce tylne lampy są podzielone na segment górny i dolny. Cały czas świecić powinny obustronnie obydwa segmenty czerwone. Przy czym dolny segment działa dodatkowo jako światło stop a część górna jako światło p/mgłowe, obustronnie. Jeżeli jest inaczej to mnie poprawcie. Niemniej jednak po włączeniu świateł działają dwa segmenty w lampie lewej i tylko dolny w lampie prawej.
  • Poziom 21  
    Witam, sprawdzałem czy p/mgielne działa po obu stronach i masz racje. Jak coś to mam nowy wkład do takiej lampy. Sprawdził bym czy prawe i lewe nie są ze sobą połączone przy lewej lampie, lub na tylnym pasie.
  • Poziom 13  
    Próbowałem zrobić też taki myk: wyjąłem środek z prawej lampy i podłączyłem do kostki lampy lewej i tam wszystko działa. Zmierzyłem napięcia w obu kostkach i do tej części lamy prąd nie dochodzi. Jutro sprawdzę czy obie strony nie są jakoś połączone. W ostateczności pociągnę prąd z lewej strony. Jednak wolałbym wiedzieć co się skopało... Pozdrawiam
  • Poziom 12  
    Moim zdaniem należy zacząć od testu komputerem i przeprowadzenia modułu testowego który prawdopodobnie odblokuje obwód żarówki, który zabezpieczył się na skutek zwarcia.
    Jeżeli to nie pomoże to kolejnym krokiem jest kodowanie sterownika świateł (FRM).
    Tak się czasami dzieje kiedy moduł podczas testowania żarówek napotyka zwarcie i odłacza obwód dla bezpieczeństwa.

Pozdrawiam.
  • Poziom 13  
    Dziś sprawdziłem kod błędu ale niewiele to zmieniło: CC-ID-129 -Rear Fog Light Failure. W poniedziałek podjadę do znajomego, żeby podpiąć auto do komputera. A tak przy okazji (przepraszam za off-top) podaję link do stronki gdzie można sprawdzić kody błędów w BMW: http://www.endtuning.com/ccidcodes.html. Może sie komuś przyda.
    Niestety z braku czasu nie podłączyłem jeszcze auta pod komputer (16.11.11), jak to uczynię napiszę co wyszło.