Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pralka Amica PCP5580B623 triak sterownika

05 Lis 2011 10:22 8057 4
  • Poziom 12  
    Witam.
    Mam pralkę Amica PCP5580B623 w której następowało jednoczesne pobieranie i wylewanie wody więc zacząłem standardowo od zaworu przesterowania ale on działa normalnie więc rozebrałem moduł sterujący i okazało się że strzelił jeden z triaków zaznaczony na załączonym zdjęciu. Jego symbol to Z7M Y639. Znalazłem opis, że Z7M to nazwa skrócona od Z0107MN ale co z pozostałą częścią symbolu - Y639?
    Jaki mogę zastosować zamiennik i co jeszcze w tym module może być uszkodzone poza tym triakiem?
    Jeśli ktoś wie to proszę o podanie nominalnych wartości tych elementów które mogły się uszkodzić.
    Z góry dziękuję i pozdrawiam.
    Pralka Amica PCP5580B623 triak sterownika Pralka Amica PCP5580B623 triak sterownika
  • Specjalista AGD
    walker17 napisał:
    co jeszcze w tym module może być uszkodzone poza tym triakiem?

Z całą pewnością drabinka rezystorów SMD, po drodze do procesora. Zobaczysz pod lupą uszkodzenie.
    Aha, oczywiście zawór przesterowania do wymiany, bo to on właśnie spowodował spustoszenie na module. Bez dwóch zdań.
  • Poziom 12  
    Dokładnie tak jak piszesz dwie drabinki w pobliżu wyświetlacza wyglądają optycznie na uszkodzone. Na jednej jest 10x a na drugiej 34x (x oznacza nieznaną cyfrę) i nigdzie na dodatek nie mogę znaleźć informacji o tym jak rozszyfrowywać wartości drabinek rezystancyjnych. Może ktoś pomoże??
  • Specjalista AGD
    walker17 napisał:
    Na jednej jest 10x a na drugiej 34x (x oznacza nieznaną cyfrę) i nigdzie na dodatek nie mogę znaleźć informacji o tym jak rozszyfrowywać wartości drabinek rezystancyjnych.

Typowe drabinki w tym module:
    102, czyli 1kΩ, 103, czyli 10kΩ
    oraz 331, czyli 330 Ω
    Padła Ci drabinka o wartości 330Ω. Możesz zamiast niej wstawić drabinkę 1kΩ i też na niej pójdzie wysterowanie triaka.
    Powodzenia.
  • Poziom 12  
    Zamówiłem sobie już odpowiednie drabinki i taki triak (link) tylko nie do końca jestem pewien czy będzie dobrym zamiennikiem oryginalnego (Z7M Y639 lub chyba inaczej Z0107MN) ma wyższe napięcie maksymalne ale to raczej nie przeszkadza, taki sam pąd sterowania tylko nie wiem czy będzie miał dobry układ wyprowadzeń?? Chyba że wszystkie z tej serii mają taki sam układ wyprowadzeń?

Elementy wymienione i praleczka działa jak należy.

Pozdrawiam i dziękuję za pomoc.