Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przetwornica IR2153 - szpilki napięcia na wyjściu.

05 Lis 2011 13:11 3803 2
  • Poziom 9  
    Witam,

Po kilku dniach walki postanowiłem jednak poradzić się forumowiczów.
    Eksperymentuje sobie ze wzmacniaczami w klasie D i do ich zasilania zbudowałem przetwornicę dającą +-28V w/g schematu http://danyk.wz.cz/iz_2_35.html .
    Różnice są nieznaczne (rdzeń EDT44, szybsze MOSFETY z mniejszym Rds, wtórne nawijane licą o średnicy 2 mm).
    Przetwornica działa tak jak się spodziewam spadki napięć nie są zbyt duże pod obciążeniem (około 1,5V przy poborze prądu 3,5-4A), wyciąga bez problemu >300W.
    Na oscyloskopie widać niestety impulsowe wahania napięcia, które przenoszą się do wzmacniacza, a ten je radośnie wzmacnia, bo widać je tam na wejściu audio zsumowane z sygnałem audio. Ich częstotliwość to w przybliżeniu 2x f pracy przetwornicy (30kHz). Przewijałem wyjściowy dławik sprzężony, nawijałem na nowo uzwojenia trafa, podawałem różne obciążenia - cały czas jest to ustrojstwo widoczne.

Poniżej widok na ekranie oscyloskopu po wpięciu się na wyjście przetwornicy.
    Jeśli to istotne to oscyloskop 2x100 MHz analog.
    Z góry dzieki za porady :)
    Przetwornica IR2153 - szpilki napięcia na wyjściu. Przetwornica IR2153 - szpilki napięcia na wyjściu.
  • Poziom 42  
    To nie są rzeczywiste zakłócenia na wyjściu zasilacza tylko artefakty tworzące się na pętli połączenia sondy oscyloskopu z masą. Niestety, ale faktycznie również wejście wzmacniacza, szczególnie przy niepoprawnym prowadzeniu masy sygnałowej, ma prawo te zakłócenia zbierać.

W tej sytuacji mamy dwa wyjścia:
    1. Ekranować zasilacz, dobrze filtrować jego wejście i wyjście - co jest kosztowne.

2. Nie przejmować się. Na wejściu wzmacniacza zastosować filtr RC łagodnie odcinający powyżej 20kHz i poprawić prowadzenia przewodów.
  • Poziom 9  
    Dzięki za wyjaśnienie.