Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Koszt ogrzewania gazem 120m2

kasku97 05 Nov 2011 15:05 100778 16
    kasku97
    Level 11  
    "Może trzeba podregulować kociol/instalację 6m3 * 30 dni = 180m3 * 2zł = 360zł na miesiąc to nie realne"

Tak mnie to męczyło, że siadłem do tego dzisiaj. Zapotrzebowanie na energię końcową budynku to 100,74 KWh/m2rok. Jeżeli ze spalenia 1m3 gazu uzyskujemy około 9,9 KWh to przy takim zapotrzebowaniu budynku na energię końcową potrzeba 1251,92437m3 gazu na rok liczone dla 20^C wew. budynku dla typowych rocznych temperatur w Polsce. Zakładając że każde podniesienie o 1^C temperatury wewnątrz budynku to 5% większe zużycie gazu to przy temp. wew. 22,5/22^C mamy około 7,87 m3 średniej dziennej i 1420m3 na rok. Oczywiście tak by było gdyby ze spalenia 1m3 gazu całe 9,9 KWh można było bez strat wykorzystać do ogrzania domu, gdyby faktycznie podniesienie temp. wew. budynku o 1^C zwiększało o 5% zużycia gazu i te całe świadectwa charakterystyki energetycznej miały przełożenie na rzeczywisty stan budynku jakim się dysponuje.

Nawet bez liczenia w każdym czasopiśmie poświęconym technice grzewczej szacunkowy koszt ogrzewania powierzchni 120-140m2 to 2700-3000zł. Dzieląc 3000 przez 6 miesięcy daje 500zł miesięcznej średniej przy założeniu że mamy budynek nowy wg wymagań WT2008, najnowszy wynalazek w swojej kotłowni i przystosowane do tego wynalazku grzejniki czy podłogówkę.

Proszę o ostrą krytykę:)
    kasku97
    Level 11  
    Kurcze...nie wiem z jakich wzorów korzysta Twój arkusz kalkulacyjny. Dlaczego nie potrafię tego ogarnąć? Zapotrzebowanie energetyczne na energię końcową wyliczono dla mojego domu na 100,74 kWh/m2rok. Przy 123,9m2 powierzchni do ogrzania wychodzi (100,74*123,9)=12481,686 kWh/rok. W okresie maj-październik płaciłem 250zł co 2 miesiące za ciepłą wodę. (750zł-371zł)/1,6=236m3 gazu a to jest 246m3*9,9kWh/m3=2336,4 kWh na 6 miesięcy za ogrzanie samej wody (371 - opłata sieciowa stała+abonament, a 1,6 to cena m3 gazu+opłata sieciowa zmienna; 9,9kWh otrzymujemy ze spalenia 1m3 gazu). Od 12481,686 kWh - 2336,4 kWh = 10145,2 kWh za samą zimę na ogrzanie wody i CO. 10145,2 / 9,9=1024,76768 m3 gazu za zimę to jest średnio 1024,76768/180=5,6m3 na dzień. U mnie to nie realne. Ponieważ codziennie trzeba przy 4 osobach podgrzać 400l wody, a może nawet więcej (wyliczenia z czasu prysznicowania domowników i przepływu wody na minutę). Ale patrząc na okres letni wiem ile miej więcej kosztuje podgrzanie wody - średnio 1,3m3 gazu, a zimą nawet 2m3. Czyli przy najcieplejszych dniach listopadowych 13-14^C z przymrozkami rannymi brał 4,5m3 gazu z czego 2m3 na wodę...zostaje 2,5m3 na ogrzewanie CO.
    thug10
    Level 14  
    powoli mówisz że zużywacie 400l wody o tem 55st dziennie ?
    kasku97
    Level 11  
    40^C. Nie wytwarzam 55^C mieszając później z zimną. To bezsens.
  • Helpful post
    User removed account
    User removed account  
    strucel
    Level 33  
    kasku97 wrote:
    40^C. Nie wytwarzam 55^C mieszając później z zimną. To bezsens.

Może tylko ekonomiczny bezsens . Podgrzewając wodę tylko do 40 stopni tworzysz idealne warunki dla legionelli.
    User removed account
    User removed account  
    kasku97
    Level 11  
    Byłem na stronie bimsplus i liczyłem. Wyszło nieco mniej ale przyznam, że te obliczenia są zgrubne tj uproszczone. Zresztą sam Bimsplus metodę opartą o stopniodni poleca jako drugą czyli tą uproszczoną. Świadectwa charakterystyki energetycznej powstają w oparciu o projekt architektoniczny. A to czy wykonawca zrobił to tak jak jest w projekcie architektonicznym to już inna bajka. A więc są one szacunkowe jak i obliczenia oparte w stopniodniach. Jaką mam pewność że sprawność instalacji grzewczej jest 0,95, a kocioł ma zawsze 1,1, no i stopniodnie w danym roku będą takie a nie inne. Kochani prawda jest taka... deweloper mówi, że ma być klasa A budynku - płaci i jest klasa A:) A Ty człowieku licz i dochodź swego.

Dodano po 2 [minuty]:

Dzięki zapomniałem że okres grzewczy to 8-9 miesięcy ;).
    Krzysiek Gaz
    Level 10  
    Dom 120 m2. Mieszkam w nim 4 lata. Ogrzewanie gazowe - woda i kaloryfery. W lecie - kolektory. Piec - solarno-gazowy kondensacyjny Vaillant VSC S 196-C.
    Do tej pory rachunki za gaz były w miarę OK, chociaż za ubiegły sezon 2010/2011 zapłaciliśmy 4500 (cały rok), znacznie więcej niż poprzednio. Gaz mamy z Flaga Gaz Polska (dawniej Progaz). Dostaliśmy fakturę za jeden miesiąc (listopad) wykazującą zużycie 178 m3, w przeliczeniu na litry: 694,20 (przelicznik L=3,9), co dało razem ponad 2400 zł brutto. Nietrudno obliczyć, że średnie zużycie dzienne w listopadzie wyniosło 5,9 m3/dobę, czyli w miarę w normie przy temperaturze ustawionej na 20-21 st. Kaloryfery są ustawione na minima, w domu jest ciepło. Wieczorami i w weekendy dogrzewamy kominkiem - temperatura na dole podnosi się do 22 st. Uwaga: nie grzejemy na bieżąco wody do kranów, używamy czasowego party (ładowanie jednorazowe, chyba że ktoś zapomni i włączy stałe party, co czasami się zdarza). Czy możecie skomentować wysokość rachunku: 2400 za jeden miesiąc? Już sprawdziłem, że w grudniu zużycie było podobne, więc chyba powinienem się spodziewać następnego rachunku na ok. 2500? Dwa lata temu taką kwotę zapłaciliśmy za niemal cały rok! Jakie wy płacicie rachunki przy odpowiednim zużyciu?
    User removed account
    User removed account  
    seba_x
    Level 31  
    Dom 120m2 i taki rachunek ?! Możliwe że to jakaś awaria pieca , może licznik się zepsuł ? Jak wygląda ocieplenie ? może warto zwiększyć warstwę na ścianach i dachu ?
    Krzysiek Gaz
    Level 10  
    Walker29. Dziękuje za obliczenia. Zajrzę do projektu domu, ale nie mam go teraz pod ręką.

Litr gazu we Flaga Gaz kosztuje nas ok. 3,5 zł brutto. Dom jest izolowany przyzwoicie. Przynajmniej tak się wydawało. Dwa dnie temu byli serwisanci pieca, bo był wyciek wody ze zbiornika zewnętrznego. Zbiornik został wymieniony, przy okazji zmienili ustawienia ogrzewania wody na wyższe wartości - do 50-55st., bo były ustawione niżej. Powiedzieli, że dzięki temu piec nie będzie się włączał w momencie zużywania ciepłej wody, tylko trochę później, co pozwoli zaoszczędzić.
    Mnie zdumiewa wysokość rachunku. Pochodziłem po forach, i większość pisze o zużyciu większym niż 6m3/dobę, nawet znacznie większym. Ale płacą znacznie mniejsze rachunki: kilkaset złotych. Zastanawiam się czy problem tkwi tylko w objętości spalanego gazu, czy z naliczaniem rachunku coś jest nie tak?
    seba_x
    Level 31  
    Może zmień dostawcę , jeśli to możliwe .
    berga
    Level 18  
    Witam.
    Walker29 wrote:
    Propan

6m3/dobę= ok24 litry
    przy założeniu że 1l= 0,52kg
    a 1kg/h = 13 kW
    spalasz dziennie 12kg co daje nam równowartość 12x13= 156kW energii/dziennie

156x30 = 4680kW energii w miesiącu listopad

Nie istnieją "kW energii". Jednostką energii jest dżul, czyli watosekunda: 1J=1Ws. Ponieważ jest to bardzo mała jednostka, więc praktycznie używane są większe np: 1MJ, 1GJ, i również 1kWh = 3 600 000 J. Natomiast 1kW jest jednostką mocy. Kilowatogodzina jest jednostką bardzo "obrazową" i wygodną, gdyż mówi ile ciepła (energii) daje nam piec (grzejnik) o mocy 1kW w ciągu 1 godziny. W kilowatogodzinach można podawać też wartość opałową, np: dla 1kg gazu ok. 13kWh.
    Reszta OK.
    Krzysiek Gaz
    Level 10  
    Uff, wreszcie wysokość rachunku zaczęła się wyjaśniać. Skontaktowaliśmy się w międzyczasie z dostawcą i okazało się, że owe 180 m3 nie dotyczyło listopada, lecz okresu kilku miesięcy (informację mam od żony telefonicznie, więc szczegółów jeszcze nie znam). Okazało się także, że przez ubiegły rok w zasadzie nie płaciliśmy za gaz, więc teraz dostawca nadgania zaległości. Teraz jasno widzimy, że musimy kwestie rozliczenia załatwiać inaczej, np. miesięcznie - rachunki będą łagodniejsze. Ale jest też inna, dobra strona tej sprawy: korespondując z Wami na forum, jeszcze bardziej przykręciłem grzanie i rozpocząłem regularne pomiary. I okazało się, że po owym przykręceniu grzania zużywamy 1,2 m3 dziennie. Wręcz niewiarygodne. Co prawda nikt się w tym czasie nie kąpał w pełnej wannnie, więc z czasem ta średnia zapewne wzrośnie, ale to i tak pocieszający wynik. Bardzo dziękuję za Wasze zaangażowanie i opinie, szczególnie Walkerowi i Sebie.