Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wymiana oleju w kompresorze (Wrocławskie Fabryki Pomp KP-1) 1962 r.

05 Lis 2011 20:35 8666 6
  • Poziom 14  
    Witam,

w piwnicy posiadam kompresor olejowy? z 1962 roku. Chce wymienić w nim olej i go wyczyścić, pytanie jak wymienić w nim olej? Liczę na waszą pomoc. Ewentualnie również jakieś przykłady jak mój kompresor działa. Oczywiście załączam zdjęcia.

Wydajność 92l/min, może nie opłaca się w ogóle nim zajmować, ale on stoi od dawna w piwnicy(Polski solidny mam nadzieję :) ), i chce go oczywiście wykorzystać (większość do przedmuchów zwykłych), butle itd mam.
    Wymiana oleju w kompresorze (Wrocławskie Fabryki Pomp KP-1) 1962 r. Wymiana oleju w kompresorze (Wrocławskie Fabryki Pomp KP-1) 1962 r. Wymiana oleju w kompresorze (Wrocławskie Fabryki Pomp KP-1) 1962 r.
  • Pomocny post
    Poziom 17  
    Pewnie, że warto spróbować.
    Ważne żeby cylinder nie był zardzewiały, aby to sprawdzić trzeba zdjąć głowicę;
    4 śruby od góry na zdjęciu poniżej.

Wymiana oleju w kompresorze (Wrocławskie Fabryki Pomp KP-1) 1962 r.

Kurek na dole chłodnicy na zdjęciu DSC_1259 służy do okresowego spuszczania wody, która będzie się tam zbierać.

Powodzenia
  • Poziom 14  
    Znaczy się cylinder nie wiem wątpie, żeby był zardzewiały, ale sprawdzę ewentualnie.

1. Pytanie, do jakiego poziomu lać, gdzieś znalazłem, że trzeba wykręcić tą śrubę z boku i do jej poziomu?

2. I jaki olej wlać?

3. Dlaczego kompresor składa się z dwóch części, jednego bloku i drugiego?

4. Czy coś jeszcze oprócz oleju, należy by zrobić, aby służyła?
  • Poziom 17  
    ad1. Zobacz ile wyleci starego, być może w korku wlewowym będzie miarka.
    ad2. Jeśli wypuścisz całkowicie stary to nadaje się każdy silnikowy.
    ad3. Ta 2 część to chłodnica, bo powietrze na wyjściu kompresora jest gorące.

Dobrze byłoby wykręcić filtr powietrza na wlocie do cylindra i wymyć go w benzynie ekstrakcyjnej i przedmuchać sprężonym powietrzem w kierunku odwrotnym do normalnej pracy.
  • Poziom 14  
    Ad.1 W korku wlewowym była miarka, do 1/2 poziomu miarki wchodzi 200 ml, oleju i wg. mnie to odpowiednia ilość(200-210 ml). Nie wiem tylko czy dobrze zmierzyłem, wiadomo jak to ze świeżym olejem i kiepską miarką jest.

Co do kraniku do wylewania wody, poleciała z niego pokaźna ilość wody, potem olej, a teraz po odkręceniu przy włączonej sprężarce taka oleista maź. Już nie leci, bo zleciała całość. To wina jakiejś nieszczelności?

Niestety sprężarkę używałem już na przełomie 5-7 lat kilka(7-8) razy po kilka minut, a tego oleju tam było starego tyle co kot napłakał z ok. 50-60 ml, mam nadzieję, że to nie zaszkodziło jej zbytnio.

Rurka od pompy do chłodnicy po minucie robi się gorąca, tak chyba ma być się zdaje.

Pytanie ile czasu non stop, może pracować sprężarka?
  • Poziom 13  
    Rurka ma być gorąca tak samo jak i cylinder, bo w końcu spręża. Mała ilość oleju mogła spowodować zatarcie ale skoro działa to jest ok. Co do faktu oleju w wodzie, nie ma rzeczy idealnych. U mnie w firmie sprężarki śrubowe renomowanych firm i w dodatku nowe tez olej puszczają. A co do pracy to może pracować aż sie zepsuje. A tak serio to pewnie da sie ją jakoś zakatować jak będzie pchała na maksymalnym ciśnieniu cały czas, ale przy normalnej pracy..... to tak jak byś sie zapytał ile może chodzić silnik wski powiedzmy.
  • Pomocny post
    Użytkownik usunął konto