Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jaki piec gazowy do domku energooszczednego...

front247 05 Nov 2011 22:51 3913 11
 • #1
  front247
  Level 14  
  witam
  Potrzebuje porady odnosnie zakupu pieca gazowego.Domek 82m2,248m3 kubatury,bardzo dobrze ocieplony(bk24+20cm termorganiki,podłoga 25 cm styro,sufit,około 40cm wełny),bez komina,parterówka bez poddasza uzytkowego.
  Ogrzewanie wody na 100% solory plus zasobnik 300 litrów i teraz najwazniejsze...ogrzewanie bedzie grzejnikowe(?takie lubimy )-jaki piec aby w zimie ogrzewał dom i wspomagał solary przy ogrzewaniu CWU? Kompletnie nie mam wiedzy jaka jest roznica miedzy róznymi typami kotłów...oczywiscie najwazniejsze kryterium to jak najnizsze rachunki za gaz:) dzieki i pozdrawiam
 • #2
  km88
  Level 12  
  W takim razie tylko piec kondensacyjny. Jest to obecnie najbardziej sprawne urządzenie grzewcze gazowe na rynku. Parę firm produkuje takie kotły więc jest w czym wybierać.
 • #3
  thug10
  Level 14  
  tez uważam, że kondensat będzie najlepszy i koszty komina powinny być nie duże.

  Jest jedno ale jak masz dobraną powierzchnie grzejników, bo jeśli jest za mała to i tak nie wykorzystasz zjawiska kondensacji bo będziesz musiał produkować wysoki parametr aby oddać odpowiednią ilość ciepła małą powierzchnią grzejną.
 • #4
  front247
  Level 14  
  thug10 wrote:
  tez uważam, że kondensat będzie najlepszy i koszty komina powinny być nie duże.

  Jest jedno ale jak masz dobraną powierzchnie grzejników, bo jeśli jest za mała to i tak nie wykorzystasz zjawiska kondensacji bo będziesz musiał produkować wysoki parametr aby oddać odpowiednią ilość ciepła małą powierzchnią grzejną.


  Dzieki za cenne rady tylko prosilbym o krociutkie uzasadnienie oraz bardziej lopatologiczne wyluszczenie tematu co do tego doboru grzejnikow? Czy do kondensata sie dobiera je inaczej?
  I jeszcze dodatkowe pytanie.Jaka moc kotla?
  W projekcie mam kociol Vailanta za 9600 zl :D ....moze uda sie jednak cos dobrac tanszego:)
  pozdrawiam i dzieki
 • #5
  krzyzak11
  Level 19  
  1. Grzejniki swoja moc maja przy okreslonych parametrach grzewczych, wiec jezeli masz moce grzejnikow okreslone to dobrac je powinieneś na jak najnizszy parametr (wtedy bedziesz mial jak najwiecej oszczednosci z efektu koncensacji).

  2. Kociol jak najmniejszy i o jak największej modulacji. Na rynku sa kotly 14kW kondensacyjne. Kocioł koniecznie wyposazony w reg pogodowy.
  Mozemy cos zaofertowac.
  Komin - wklad stalowy, ew. wyrzut przez sciane (tansze rozwiazanie ale niekoniecznie polecane ze wzgledu na wilgoc w spalinach)
 • #6
  thug10
  Level 14  
  właśnie myślę, że kolega krzyzak11 wyjaśnił Ci temat.
  Dla przykładu dodam, że grzejnik w parametrach 70/50 ma np. 1000W mocy ten sam grzejnik w parametrach 50/40 odda np 600W. Dlatego do instalacji nisko tem musisz dobrać duże powierzchnie grzejników. Są również grzejniki które są standardowo przystosowane do bardzo niskich parametrów. np. firma Dimplex ma taką serię grzejników do swoich pomp ciepła
 • #7
  front247
  Level 14  
  teraz juz rozumiem :)
  dzięki
  A jeszcze dopytam co to znaczy dobrac grzejnik na ,,dolny parametr,,?
 • #8
  thug10
  Level 14  
  na najniższy jaki planujesz puszczać w instalacji - wtedy kocioł będzie mógł kondensowac
 • #9
  michcio
  Electrician specialist
  "Parametr" czyli temperatura wody.
  Producenci grzejników przeważnie udostępniają tabele ze współczynnikami korekcyjnymi dla niższych temperatur zasilania. Musisz się liczyć z tym, że grzejniki będą 2-3 razy większe niż typowe (choć dom jest energooszczędny, więc wciąż nie jakichś monstrualnych rozmiarów).

  Szkoda, że nie macie jednak tej podłogówki, najlepiej po całości domu. To najlepsze rozwiązanie dla niskotemperaturowych źródeł ciepła (kondensat, pompa ciepła itd.), no ale na odpowiednio dużych grzejnikach powinno być ok.

  Ten Vailant jest drogi. Można znaleźć kondensata poniżej 4 tys. Koniecznie sterownik pogodowy i koniecznie jak najniższa moc minimalna. Inaczej zamiast pracować non stop z mocą np. 2 kW, to będzie się 100 razy dziennie włączał ale na chwilę z mocą np. 6 kW - a to bardzo nieekonomiczne i zużywa kocioł.

  Skoro CWU to zasobnik z solarami, to kocioł oczywiście jednofunkcyjny. No i jeśli nie masz komina, pozostaje wyrzut koncentryczny przez ścianę. Tylko ten wyrzut musi być dobrze zamontowany, tzn. rura spalinowa (wewnętrzna) ze spadkiem do kotła, a zewnętrzna (powietrzna) poziomo. Inaczej lód zatka rurę.
 • #10
  kasku97
  Level 11  
  Dobierz grzejniki tak aby miały pożądaną moc przy zasilaniu 40/30 i kup kocioł kondensacyjny z zamkniętą komorą spalania. Czytałem, że grzejniki pod kondensat chodzą na 55/45^C. Ale jak dasz odpowiednio większe to i na 40/30 będzie ciepło i oszczędnie.

  Dodano po 4 [minuty]:

  Przepraszam zwróć uwagę przy w/w rozwiązaniu na pojemność wodną instalacji grzewczej...pewnych wartości dla takich kotłów nie można przekraczać i moim zdaniem jest to jedyne ograniczenie w doborze mocy grzejników dla instalacji niskotemperaturowych.
 • #11
  andrzej lukaszewicz
  Level 40  
  front247 wrote:
  ogrzewanie bedzie grzejnikowe

  I tu następuje podstawowa sprzeczność z energooszczędnym domkiem.
  Pytanie powinno brzmieć : jaka instalacja i jak sterowana , a jaki kocioł to truizm: to wszyscy Ci odpowiedzą, że kondensacyjny.
  Czy masz już wykonana instalację ?

  Dodano po 3 [minuty]:

  michcio wrote:
  Musisz się liczyć z tym, że grzejniki będą 2-3 razy większe niż typowe (choć dom jest energooszczędny, więc wciąż nie jakichś monstrualnych rozmiarów).

  Ciekawe, czy to autorowi będzie sie tak podobało i będzie praktyczne. Grzejniki szpeca pomieszczenia i ciekawy jestem gdzie go umieścisz w np. małej kuchni?

  Dodano po 2 [minuty]:

  michcio wrote:
  Koniecznie sterownik pogodowy


  Sterownik pogodowy będzie niepotrzebnie podnosił temperaturę czynnika zmniejszając oszczednosć "kondensata". Z praktyki uważam, że pogodówka w dobrze ocieplonym budynku to całkowicie zbędny dodatek.

  Dodano po 1 [minuty]:

  michcio wrote:
  Inaczej zamiast pracować non stop z mocą np. 2 kW, to będzie się 100 razy dziennie włączał ale na chwilę z mocą np. 6 kW - a to bardzo nieekonomiczne i zużywa kocioł.

  Nie ma tego problemu przy ogrzewaniu podłogowym

  Dodano po 1 [minuty]:

  front247 wrote:
  ogrzewanie bedzie grzejnikowe(?takie lubimy

  A miałeś do czynienia z innym typem ogrzewania (prawidłowo wykonanym i sterowanym) ?
 • #12
  front247
  Level 14  
  Trozke z opóznieniem ale wracam:)

  dziekuje za wszystkie rady,nieco mi rozjasniło,wiec duze grzejniki i kondensat.
  Nastapila mała zmiana -jednak bede miał komin, bo bedzie w salonie malutka koza na drewno
  Prosiłbym jeszcze odnosnie mojego tematu o jakies konkretne typy kotłów jakie mozecie polecic,w sumie juz niewiele czasu mi zostało do wyboru:)

  W podłogowe ogrzewaie nie wchodze poniewaz cały dom bedzie na podłodze deska debowa 3 cm na legarach wiec podlogówka odpoada.
  pozdrawiam