Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

laptop HP dv6500 - uszkodzona grafika?

06 Lis 2011 10:24 5691 9
  • Poziom 2  
    Witam, proszę o opinię w sprawie usterki jaka wystąpiła w moim laptopie.
    Specyfikacja:
    Nazwa: HP dv6500
    Grafika: GeForce 8400M GS
    Procesor: Intel Core 2 Duo T7100 1,80GHz
    Ram: 2GB
    System operacyjny: Windows 7 Ultimate 32b
    Kupno laptopa: w 2008 roku

Problem jest następujący: podczas normalnej pracy, coś dziwnego zaczęło się dziać z wyświetlanym obrazem, zniekształcił się i pojawiły się pionowe paski na ekranie. Po chwili laptop przestał odpowiadać więc "ręcznie" go wyłączyłem przytrzymując przycisk power. Po włączeniu sytuacja się powtórzyła, ponownie go wyłączyłem i spróbowałem ponownie. Tym razem było już gorzej. System niby normalnie się włącza, pojawia się logo Windowsa i w tym momencie na ekranie pojawiają się zielono czarne paski (jak na załączonym zdjęciu). Odczekanie aż laptop ostygnie nic nie zmienia. Pomaga natomiast uruchomienie systemu w trybie Awaryjnym "Safe mode". Laptop działa w tym trybie, póki co, bez zarzutów.

laptop HP dv6500 - uszkodzona grafika?

Mam pytanie czy jest to ewidentne uszkodzenie układu graficznego? Musze nadmienić że podobna sytuacja przytrafiła mi się ok 1rok temu. Oddałem laptopa do serwisu komputerowego (nie autoryzowanego HP), gdzie stwierdzili że uszkodzona jest grafika, za naprawę zapłaciłem 350zł, ale do końca nie wiem co zostało wymienione, jak usterka została naprawiona. Myślałem że od tamtej pory wszystko będzie OK, a tu niemiła niespodzianka. Jeśli to znowu grafika, to nie wiem czy warto jest ją ponownie naprawiać, jeśli za rok awaria znowu się powtórzy.
    Jakie są wasze opinie w temacie?
  • Poziom 32  
    Tak, to uszkodzenie grafiki najwyraźniej. Rok temu prawdopodobnie wykonali rebailling grafiki, dlatego usterka powróciła. I tak masz ogromne szczęscie że działał rok czasu.
  • Poziom 2  
    Dzięki za odpowiedź, jak myślisz czy warto ponownie oddać lapka do naprawy? Jak sądzę po naprawie, to samo może się zdarzyć powtórnie? Nie wiem czy nie lepiej sprzedać laptopa na części i zakupić nowy sprzęt.
  • Poziom 32  
    Warto oddać, ale za 350zł nikt tego dobrze Ci nie wykona. Układ należy wymienić na nowy. To bedzie skuteczna naprawa.
  • Poziom 11  
    Zgadzam się. Układ należy wymienić na nowy. Seria dv jest bardzo nieudana (kilka laptopów przyprawiło mnie o załamanie nerwowe, a szczególnie dv9000). Wymiana układu co prawda jest droga, ale to nie wytrzepie tyle pieniędzy co kupienie nowej płyty głównej, bo w nich także jest defekt z GPU.
  • Poziom 11  
    Za te pieniądze to zgrzali, ewentualnie reballing. GPU to koszt praktycznie zakupu płyty głównej, chyba że ma się umowę z dalekim wschodem i sprowadza się za grosze ^^
  • Poziom 2  
    "Czy na zewnętrznym masz taki sam problem?
    A co tam za grafika siedzi według oznaczeń na układzie ?"

Zakładam, że chodzi o zewnętrzny monitor. Niestety jak podłączam zewnętrzny monitor to nic się na nim nie pokazuje. Zawsze uruchamiał się dopiero w momencie gdy windows prosił mnie o podanie hasła. Niestety w laptopie, zanim zostanę poproszony o hasło, na ekranie pojawiają się owe nieszczęsne czarno zielone paski. Reasumując nie jestem w stanie sprawdzić jak się zachowuje na zewnętrznym monitorze.
    Zaniosę lapka, do jakiegoś w miarę ogarniętego serwisu komputerowego i zobaczę ile krzyknął za wymianę grafiki, mam nadzieję że w 400zł się zmieszczę. Cały laptop jest wart obecnie pewnie ok 1k zł więc nie chcę w niego pchać chajsu.
    Co do oznaczeń to niestety nie jestem w stanie nic powiedzieć. Nie rozkręcałem laptopa wiec nie wiem co jest w środku. Wiem tylko że grafika to: GeForce 8400M GS

KaZetBOX, nie pocieszyłeś mnie, pisząc że ta seria ma również defekt z GPU :(, mam nadzieję, że w moim egzemplarzu nie będzie mi dane tego odczuć.
  • Poziom 16  
    sarnat napisał:
    Niestety jak podłączam zewnętrzny monitor to nic się na nim nie pokazuje. Zawsze uruchamiał się dopiero w momencie gdy windows prosił mnie o podanie hasła

Może ktoś wyjaśnić dlaczego obraz pokazuje się dopiero wtedy a nie od razu po włączeniu laptopa? Mam tak samo jak podepnę zewnętrzny monitor. Czemu nie widać jak startuje DOS?
  • Poziom 34  
    rozan99 napisał:
    Może ktoś wyjaśnić dlaczego obraz pokazuje się dopiero wtedy a nie od razu po włączeniu laptopa? Mam tak samo jak podepnę zewnętrzny monitor. Czemu nie widać jak startuje DOS?

To proste - gdy w czasie startu komputera po magistrali DDC wykryta jest matryca LCD, laptop startuje zawsze z tym ekranem jako podstawowym.
    Dopiero gdy sterownik grafiki w systemie operacyjnym przejmie kontrolę nad układem grafiki, możliwe jest wystawienie sygnału dodatkowo na zewnętrzny monitor.
    Aby na zewnętrznym monitorze uzyskać obraz od razu na początku startu komputera, należy odłączyć matrycę od płyty głównej.
    Wtedy układ grafiki wykrywa tylko zewnętrzny monitor i ustawia go jako domyślny.