Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
OptexOptex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czujnik mikrofalowy IP20 na zewnątrz w puszce IP55 czy można?

06 Lis 2011 11:12 7733 6
  • Poziom 9  
    Witam,

Zastanawiam się nad montażem czujnika ruchu mikrofalowego we wnętrzu wiaty samochodowej. Wydaje mi się, że czujnik mikrofalowy 360 stopni zamontowany pod sufitem byłby lepszym rozwiązaniem niż tani czujnik PIR (mam taki tani czujnik PIR przy lampie i ma średnią czułość). Szukałem w Internecie takich czujników ruchu mikrofalowych do 150zł (znalazłem firmy ORNO, ZAMEL itp.), ale wszystkie są klasy ochrony IP20 - czyli do wewnątrz. Czy mógłbym go zainstalować w puszce hermetycznej IP55 pod sufitem wiaty i wówczas podniesie się jego klasa ochronności, czy jest to niezgodne ze sztuką? Dodam, że dopuszczalny zakres temperatury pracy czujnika to -20 do +40, czyli raczej powinno wystarczyć, tylko nie wiem co się stanie jak będzie -25? I mam jeszcze jedno pytanie dotyczące czujników mikrofalowych, czy deszcz nie powoduje fałszywych alarmów? Wiata nie ma rynien i zastanawiam się czy spływająca woda z dachu nie będzię włączać światła? Z góry dziękuję za odpowiedzi.

Pozdrawiam,
  • OptexOptex
  • Poziom 14  
    Czujka PIR wykrywa zmiany promieniowania podczerwonego a mikrofalowa wykorzystuje do wykrywania ruchu ultradźwięki.
    Czujki mikrofalowe stosuje się tam gdzie nie można zastosować czujek PIR, to znaczy tam gdzie promieniowanie podczerwone jest zmienne i może powodować fałszywe alarmy (np. w salonie przy płonącym kominku).
    Zarówno jedna jak i druga czujka może powodować fałszywe alarmy podczas deszczu.
  • OptexOptex
  • Poziom 9  
    Chyba wybiorę jednak mikrofalowy ze względu na regulację promienia strefy. Tylko zastanawiam się co z tym IP20, czy puszka zrobi z tego IP55?
  • Pomocny post
    Specjalista - systemy grzewcze
    mmario32 napisał:
    Czujka PIR wykrywa zmiany promieniowania podczerwonego a mikrofalowa wykorzystuje do wykrywania ruchu ultradźwięki.

"..., a Mikołaj Kopernik była kobietą" :)

Kolego bzdury piszesz. Czujka mikrofalowa wykorzystuje mikrofale, czyli fale elektromagnetyczne, a nie ultradźwięki czyli fale akustyczne.
    Fale ultradźwiękowe wykorzystują czujki ultradźwiękowe, które dość często są wykorzystywane w kabinach samochodowych i bardzo rzadko w ochronie budynków.

Odnośnie pytania autora:
    Nic nie stoi na przeszkodzie, aby umieścić czujkę mikrofalową wewnątrz plastikowej obudowy, ponieważ taka obudowa jest całkowicie przezroczysta dla mikrofal.
    Niestety jest to także wadą czujek mikrofalowych, ponieważ one "widzą" także poprzez drewniane drzwi, szyby, a nawet poprzez ściany. Woda, a zwłaszcza deszcz lub cieki wodne mogą pobudzać czujkę mikrofalową.
    Co do wiaty samochodowej to tu nie zaoszczędzisz i niestety trzeba wydać trochę kasy na czujkę dualną PIR + mikrofala w wykonaniu zewnętrznym.
    Sam PIR będzie powodował fałszywe alarmy.
    Sama mikrofala także będzie powodować fałszywe alarmy.
    Dlatego też stosuje się w takich miejscach czujki dualne z ustawioną funkcją "AND", ponieważ każda z ww czujek reaguje na inny rodzaj zakłócenia, a razem są pobudzane przez istoty żywe, generujące ciepło oraz posiadające w organizmie wodę, która przemieszczając się zaburza promieniowanie mikrofalowe.
    Czujki zewnętrzne poza odpowiednim stopniem ochrony IP zabezpieczającym przed wodą i pyłem posiadają lepszą kompensację temperaturową oraz zabezpieczenie przed olśnieniem bezpośrednim światłem słonecznym.
    Niestety czujki takie będą także reagowały na zwierzęta: psy, koty, ptaki itp.
    Innym rodzajem czujek, które można zastosować do ochrony wiat są bariery optyczne, które reagują na przecięcie wiązki świetlnej, zazwyczaj światła podczerwonego oraz czujki sejsmiczne reagujące na wstrząsy wywołane stąpaniem po ziemi oraz przejazdem samochodu, ale te także przy ustawieniu zbyt dużej czułości potrafią się wzbudzać na skutek przejeżdżających w pobliżu samochodów. Są jeszcze tensometryczne czujniki nacisku, ale o tych nawet nie będę pisał, bo to są rozwiązania za grube tysiące zł.
  • Poziom 9  
    Dzięki, za wyjaśnienie. może trochę sprecyzuję. Wiata ma wymiar 4x5m i chciałem zamontować czujnik ruchu na suficie skierowany w dół, żeby reagował tylko na ruch we wnętrzu. Czyli potrzebowałbym czujnik 360 stopni. Poszukałem trochę w Internecie i ciężko jest znaleźć w przyzwoitej cenie czujnik dualny lub tylko mikrofalowy zewnętrzny (stąd pomysł kupna wewnętrznego). Nie chciałbym wydawać 1000zł na czujnik służący tylko do włączania 4 lamp. Dopiero teraz do mnie dotarło, że jak zamknę mikrofalowy w puszce, to on zawsze będzie miał ciemno i nie zadziała czujnik zmierzchu. Chyba w takim razie skończy się na tanim czujniku PIR np. z Orno (Link). Ważne jest by był on zasilany 230V. Czy to jest chińszczyzna, czy coś lepszego? Czym mogą być spowodowane fałszywe alarmy w mojej konfiguracji?
  • Specjalista - systemy grzewcze
    Herrero napisał:
    Nie chciałbym wydawać 1000zł na czujnik służący tylko do włączania 4 lamp.

Od tego trzeba było zacząć pisząc pierwszego posta :)
    Myślałem, że potrzebujesz czujki do ochrony.
    Skoro to ma być tylko i wyłącznie do załączania oświetlenia to kup zwykły czujnik PIR zewnętrzny na 230V, pod który podłączysz bezpośrednio oświetlenie.
    Czujki takie to wydatek 20-100zł.
    Są także tego typu czujki dookólne 360 stopni:
    http://www.nokaut.pl/czujki-alarmowe/czujnik-ruchu-360-stopni-jq-35b.html
    ale w zupełności można zamontować zwykły czujnik o kącie 80-120 stopni. Czujki te "widzą" dość wąsko w osi pionowej. W osi poziomej w zależności od czujki 80-120 stopni. Czujkę można umieścić wysoko pod sufitem i ustawić tak, żeby nie "widziała" zbyt daleko, a kąt można ograniczyć zaklejając boki soczewki metalizowaną taśmą samoprzylepną lub jakąkolwiek nieprzezroczystą dla podczerwieni.
  • Poziom 9  
    Rzeczywiście słabo to sprecyzowałem, ale wszystko się wyjaśniło :-) Dziękuje za pomoc wszystkim. Użyję tego czujnika 360 stopni.