Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Optycznie regulowany filtr audio.

mmaker 06 Lis 2011 11:34 954 0
  • #1 06 Lis 2011 11:34
    mmaker
    Poziom 18  

Witam. Chciałbym zbudować filtr, w którym za pomocą jednego potencjometru sterowałbym 4 filtrami naraz (2 filtry 12dB/oktawę połączone szeregowo dla jednego kanału co daje łącznie 24db/oktawę). Wpadłem na taki pomysł żeby na podstawie poniższego schematu zbudować ten filtr regulowany optycznie. Zasada działania miała by być prosta. W miejsca potencjometrów wstawiłbym zwykły rezystor takiej samej rezystancji jak potencjometr i równolegle do niego podłącze fotorezystor który będzie połączony optycznie z diodą LED i tak analogicznie do drugiej sekcji. Oczywiście fotorezystor byłby odizolowany optycznie od otoczenia poprzez czarną koszulkę termokurczliwą całość zamknięta w szczelnej obudowie. Następnie wszystkimi diodami LED sterowałbym poprzez prosty układ z potencjometrem. Czy ten pomysł wypali bo kombinuję już od dłuższego czasu jak to rozwiązać bez komplikacji tak jak to się ma w przypadku zastosowania samych potencjometrów. Szukałem już na forum ale nie znalazłem podobnego rozwiązania. Poniżej zamieszczam schemat pojedynczego filtra 12dB/oktawę. Wzmocnienie pojedynczej sekcji wynosi 3dB więc dwóch będzie wynosiło 6dB. Na wyjściu mógłbym dać regulowany tłumik od 0 do -12dB co dało by regulację wzmocnienia od -6 do +6. Czy dobrze rozumiem?

Optycznie regulowany filtr audio.

Proszę o zweryfikowanie tematu i podsunięcie swoich pomysłów bądź uwag odnośnie pomysłu.

0 0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo