Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Mniej ciepła po zamontowaniu 2 pompy

flis 06 Nov 2011 12:54 2850 7
    flis
    Level 14  
    Witam.
    Posiadam domek 2 kondygnacje , posiadający starą instalacje Co podzielona na dwa piony które zasila grundfos 32/40 bez filtra i tak jest dobrze.Problem pojawił się w momencie gdy chciałem ogrzać budynek gospodarczy oddalony o 15 m od domu.Połączenie wykonałem rurą pex 25.Przy piecu zrobiłem rozdzielacz 1 i1/2 z 4-ma wyjściami , 2 piony , ogrzewacz wody , i budynek gospodarczy.Oczywiście w budynku grzejnik zimny a po zakręceniu 3 wyjść i pozostawieniu tylko budynku grzejnik zrobił się ciepły po ok 10 min mimo że na piecu 90 stopni.Grundfos nie dawał rady.Dokupiłem 2 pompę leszno optima i zamontowałem na powrocie(ogrzewacz wody+budynek gospodarczy)wystarczyło parę sekund i powrót ciepły.Problem w tym ze teraz w domu są grzejniki które nie grzeją wogle albo grzeją częściowo.Nowa pompa ma za duża wydajność i ściąga ciśnienie które szło na dom.
    Jak zmniejszyć moc nowej pompy mimo że pracuje na min , albo jak sprawdzić wydajność grunfosa pracującego na 2 biegu a po zmianie na 3 nic się nie dzieje?
    A może od razu wymienić grundfosa na mocniejszą?
    Proszę o poradę bo na lato się nie ma ;)
    km88
    Level 12  
    Pompy wirowe regulować można zaworem za pompą. Lub też kupić regulowaną pompę, ale te są drogie. Więc najlepiej moim zdaniem zainstalować zawór ale nie kulowy bo one się średnio nadają do regulacji.
    flis
    Level 14  
    Quote:
    Pompy wirowe regulować można zaworem za pompą

Czy przykręcenie zaworu nie spowoduje spalenia pompy?Pompa posiada płynna regulacje ale to wciąż za dużo.
    km88
    Level 12  
    Jeśli nie zamkniesz całkowicie przepływu pompa się nie spali. Na wirnik taka praca nie ma wpływu. Widywałem takie rozwiązania na dość sporych kotłowniach że za pompą był zawór trój-drogowy z silnikiem krokowym podłączonym do sterowania. Ale w twoim przypadku jeśli nie będziesz korzystać z pompy, zamiast całkowicie zamykać zawór- wyłącz pompę. Dobre pompy mają chłodzenie na korpusie silnika, które pozwala im pracować na biegu jałowym.
    flis
    Level 14  
    Quote:
    Widywałem takie rozwiązania na dość sporych kotłowniach że za pompą był zawór trój-drogowy z silnikiem krokowym

Tak tylko troj drogowy miesza a nie blokuje.
    Zamieniłem pompy , nowa na dom , stara na budynek gospodarczy.Sporo syfu ze starej wyleciało i jakby troszkę ożyła.Dodatkowo założyłem ściemniacz(taki do światła)i zabrałem troszku prądu.Pompa załącza nieraz lekko buczy ale jest dobrze.
    km88
    Level 12  
    Nie należy stosować ściemniacza przed układami elektronicznymi (a pompa zapewne taki posiada). Zawór trójdrożny posiada również funkcje zamykania.
    flis
    Level 14  
    Zgadzam się ale już trochę późno na przeróbki , jak się wyrobie zastosuje zawór trój drogowy.Nie będzie mieszał cieplej wody tylko wodę z powrotu , tym samym wytracę ciśnienie na powrocie.