Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Miękki start zasilania żarówek LED/230V

06 Lis 2011 14:53 5660 9
 • Poziom 8  
  Witam...

  Mam nadzieję, że temat założyłem w odpowiednim dziale i że nie 'odgrzewam jakiegoś kotleta' (szukałem i nie znalazłem nic co by mnie usatysfakcjonowało).

  URZĄDZENIE:
  Żarówka LED/GU10/230V/0,2W podłączona poprzez czujnik ruchu

  PROBLEM:
  Po kilku uruchomieniach czujnika i podaniu zasilania na żarówkę przepalają się diody. W żarówce składającej się z 12 ledów, po kilkumiesięcznym użytkowaniu (kilkanaście cykli włącz/wyłącz dziennie) przepaliło się już 7 diod.

  ROZWIĄZANIE:
  Poszukuję podpowiedzi gdzie zakupić, lub najlepiej - jak zrobić, układ, który łagodnie 'puszczał' by prąd na żarówkę. Rozwiązanie ma służyć głównie do zabezpieczenia owych ledów przed przepaleniem się ale powolne (około 1-sekundowe) rozpalanie się żarówki byłoby dodatkowym, estetycznym atutem.

  Proszę szanownych i bardziej doświadczonych ode mnie użytkowników o pomoc w rozwiązaniu tego problemu.
 • Poziom 8  
  Szukał... szukał... I nic nie znalazł (w pierwszym linku bo w drugim to o jakieś hasło woła).

  Generalnie rozchodzi się o to, że w trakcie załączania oświetlenia na żarówkę idzie jakieś przepięcie i niektóre ledy potrafią się przepalić. Próbowałem sytuację poprawić wymieniając włącznik na porządniejszy oraz wymieniając żarówkę na bardziej markową niż Tesco - bez efektu - po kilkudziesięciu pstryknięciach pada pierwszy led.

  Może pomógł by ktoś zaprojektować prosty układzik filtrujący takie "piki". A może są już gotowe i niedrogie rozwiązania.
  Sprzęt RTV zabezpieczyłem markową listwą zasilającą ale na żarówki to pomysłu nie mam :-(
 • Poziom 8  
  ? Nie rozumiem... :-(
 • Poziom 31  
  brad, moim zdaniem to wina kiepskich żarówek diodowych, niczego innego. Zmień model. Montowałeś cały czas ten sam?
 • Poziom 8  
  No właśnie... Też tak myślałem... Żarówki są marki ANNSMANN (czy jakoś tak)...

  W weekend wybiorę się do jakiegoś marketu budowlanego i kupię coś lepszego bo przecież dobrze zaprojektowany układ elektroniczny żarówki nie powinien puszczać takich przepięć na delikatne led'y.

  Może poleci ktoś jakąś żaróweczkę (o możliwie jak najmniejszej mocy - obecnie mam 0,2W więc w grę wchodzą max. do 1,5W)...
 • Poziom 30  
  Czy przypadkiem ten czujnik ruchu nie włącza również transformatora do żarówek halogenowych lub jakiegoś silnika ?
 • Poziom 43  
  Ledy są bardzo trwałe ale Chińskie tanie ledy już nie.W większości przypadków ledy połączone są szeregowo do tego mostek Gretza,kondensator żeby nie mrugało i ogranicznik prądu na wejściu w postaci kondensatora lub rezystora. Taka konstrukcja nie jest trwała ze względu na duży rozrzut parametrów ledów. Kup porządną żarówkę za odpowiednią kwotę która ma w sobie driver i twoje problemy miną.
 • Poziom 8  
  Nie, nie. Czujnik ruchu załącza tylko same żarówki (dwie takie same) i obie działają na 230V.

  Taka sama sytuacja miała również miejsce zanim podłączyłem czujkę ruchu czyli gdy światło zapalane było zwykłym włącznikiem mechanicznym.

  ?