Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Satel Versa i ELMES GSM - w jaki sposób sterować moduł GSM?

u2station 06 Nov 2011 15:34 5145 2
Optex
    u2station
    Level 2  
    Temat Versy SATELA i GSM ELMES był już poruszany na forum, ale został zamknięty przez moderatora.
    Pomimo intensywnego poszukiwania rozwiązania niestety nie udało mi się znaleźć odpowiedzi na pytanie, w jaki sposób sterować moduł GSM wyjściem niskoprądowym Versy.
    Konfiguracja:
    Wyjście OUT3 połączone z IN1 ELMESA GSM.
    Wyjście OUT3 ustawione w DLOADX jako alarm włamaniowy, polaryzacja +12
    Wejście IN1 ustawione na L.
    COM Versy połączony z minusem ELMESA a AUX z plusem.
    Alarm po zadziałaniu steruje wyjściami, lecz GSM nie reaguje.

Po włączeniu układu diagnostyka ELMES pokazuje od razu naruszone IN1.
    Sprawdziłem oddzielnie moduł GSM - po zwarciu do masy IN1 moduł sygnalizuje naruszenie wejścia - wszystko działa poprawnie - CLIP + SMS.
    Być może przyczyną jest zbyt niski poziom napięcia wyjścia OUT3 Versy w stanie czuwania - zmierzyłem 0,4 V. Po zadziałaniu alarmu wyjście jest zwierane do masy - 0V.
    W instrukcji do ELMESA GSM pisze, że moduł reaguje na pobudzenie wejścia w stanie L przy podaniu sterowania o napięciu poniżej 3V.
    Zatem w takim przypadku Versa nie ma możliwości wymuszenia wejścia IN1 modułu GSM, gdyż napięcie zmniejsza się jedynie z O,4V do O V po zadziałaniu OUT3 a więc jego zwarciu do masy.
    A może konieczne jest wstawienie dodatkowego rezystora 10k pomiędzy OUT3 i IN1?
    Oczywiście można wysterować moduł wyjściami wysokoprądowymi OUT1 i OUT2, ale steruję nimi sygnalizatorami, stąd zależy mi na wykorzystaniu OUT3 lub OUT4.
    Proszę moderatora o nie zamykanie tematu z powodu naruszenia regulaminu, gdyż kolejny dzień nie mogę znaleźć na forum wydawałoby się banalnego rozwiązania.
  • Optex
  • Helpful post
    User removed account
    Level 1  
    u2station
    Level 2  
    Pomogło, w końcu pełna funkcjonalność alarmu.
    Dodatkowo wysterowałem wyjściem ELMESA wolne wejście VERSY i działa zdalne wyłączanie alarmu.
    Dziękuję Ci za pomoc w rozwiązaniu problemu. :D