Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Problem ze wzmacniaczem - pomocy

Cichy_vtec 06 Gru 2004 22:42 2568 29
  • #1 06 Gru 2004 22:42
    Cichy_vtec
    Poziom 10  

Witam ! Mam taki problem, mianowicie jak odpale silnik to nanosi mi się to wszystko na wzmacniacz i mam duże zniekształcenia w głośnikach ! Dokładnie słyszę w nich silnik, np załączone awaryjne itd. dodam, że instalacja jest poprowadzona poprawnie tzn kable sygnałowe lewą stroną, kable zasilające prawą ! Masa jest bezpośrednio od akumulatora itd. Do tej pory tego nie miałem, wszystkie połaczenia sprawdziłem i są okay ! Także myśle, że to coś we wzmaku, jakiś układ filtrujący może ! Może ktoś już walczył z takim problemem ! Z góry dzięki za odpowiedź.

0 29
  • #2 07 Gru 2004 00:39
    delta_110
    Poziom 19  

a czy jak masz silnik wyłączony to też słychać kierunki we wzmaku ?
    masz dwie możliwości - odłącz wzmacniacz od źródła i sprawdź czy bez sygnału sterującego również masz zakłócenia (podałeś ciut mało informacji - co to za wzmacniacz itp) . jeżeli zakłóceń nie ma to pochodzą one ze sprzętu poprzedzającego, jeżeli są to filtracja napięcia zasilającego - filtr PI składający się z kondensatorów i dławika (dostępne w sieci) - zapewne trochę "gwiżdże" i "cyka" na wzmacniacz mogą przedostawać się impulsy szpilkowe z alternatora (nie pamiętam czy jest tam kondensator, bo przy prądnicy był) lub kable WN napisałeś za mało szczegułów.
    pozdrawiam

0
  • #3 07 Gru 2004 10:08
    Cichy_vtec
    Poziom 10  

Wzmacniacz to 4 kanałowy QUADRAL ! Samochod to BMW , 6 cylindrów i do każdej swiecy oddzielna cewka zapłonowa to jako takich kabli zbytnio nie ma !

0
  • #4 07 Gru 2004 10:10
    Cichy_vtec
    Poziom 10  

Aha jak mam wyłączony silnik to też słychać kierunki ! Dodam, że np nawet jak włącze oświetlenie kabiny to to też słychać czyli kazdy odbiornik dodatkowy prądu !

0
  • #5 07 Gru 2004 11:46
    delta_110
    Poziom 19  

nie wiem dokładnie jak wygląda ten quadral ale zakładam że jest to piecyk czyli ma własne zasilanie, nie napisałeś na konkretne pytanie - czy jak odłączysz piecyk od radia - to też "cyka" usterkę trzeba eliminować od żródła sygnału - bo piecyki mają własne niezależne zasilanie z 12 na +/-35v i są z reguły dobrze wykonane - prosze o więcej szczegółów - bo może przyczyna tkwi w radyjku a nie piecu ?

pozdro :)

0
  • #6 07 Gru 2004 13:26
    Cichy_vtec
    Poziom 10  

Kurde powiem ci szczerze, że sygnałowek jeszcze nie odlączałem, ale zmieniałem je na inne i było to samo ! Myslisz, że wina leży w radiu ? Kurde radio jest nowe praktycznie ! Ma 1 miesiąc dopiero !

0
  • #7 07 Gru 2004 14:44
    psiemek
    Poziom 21  

Może być i nowe ze sklepu ale jeżeli zasilanie tegoż radia jest poprowadzone za cienkimi kablami albo masa jest przez kabel antenowy albo jeszcze gorzej przez kable sygnałowe to będzie właśnie taki efekt. Podłącz na okres testów zasilanie do radia bezpośrednio z akumulatora. Jeżeli nie pomoże to musisz kupić separator masy. To takie pudełko wpinane na kable sygnałowe. Separuje masę sygnału od masy wzmacniacza. Koszt okolo 40zł. w elektroniku.

0
  • #8 07 Gru 2004 16:02
    Cichy_vtec
    Poziom 10  

Kurd eale nie rozumiem dlaczego sę tak dzieje, skoro cała instalacja jest okay ??

0
  • #9 07 Gru 2004 16:10
    Błażej
    VIP Zasłużony dla elektroda

Witam. Nie napisałeś jakim radiem to wszystko sterujesz. Sprawdź czy zakłócenia słychać jak głośność dasz na zero.

0
  • #10 07 Gru 2004 18:00
    Cichy_vtec
    Poziom 10  

Jak wycisze głośność to też to słychać ! Radio to Pioneer deh-80mp

0
  • #11 07 Gru 2004 18:08
    delta_110
    Poziom 19  

jak możesz to podawaj dokładniejsze informacje - " Jak wycisze głośność to też to słychać ! Radio to Pioneer deh-80mp " z tej informacji nie wiadomo czy przy odłączonym źródle sygnału czy też nie.

0
  • #12 07 Gru 2004 20:04
    Cichy_vtec
    Poziom 10  

Słuchajcie chłopaki wziąłem ten wzmak i podłączyłem u kumpla w aucie , u niego jest wszystko okay ! Czyli wzmacniacz mamy z głowy ! Teraz pytanie czy radio czy instalacja ? Macie jakieś propozycje ?

0
  • #13 07 Gru 2004 21:36
    Cichy_vtec
    Poziom 10  

Przed chwilą sprawdzałem radio i jak podpiołem zasilanie bezposrednio z akumulatora to zakłócenia sa jeszcze wieksze ! Mysle ze to cos w radiu sie zepsulo ! Dodam, ze w glosnikach zasilanych z radia zadnych zaklocen nie ma ! Tylko na tych zasilanych z pieca ! Czyli coś jest z wyjściem na wzmaka !

0
  • #14 07 Gru 2004 22:29
    delta_110
    Poziom 19  

Brawo - wreszcie coś konkretnego. zacznij szukać od wyjść line-out w kierunku preampa (o ile to radyjo jest w nie wyposażone), bo jak gra dobrze na własnej końcówce to przyczyna tkwi w torze preamp- line out lub zasilanie bo wewnętrzna końcówka mocy również może mieć dobrą filtrację i tych zniekształceń nie słychać (zakładam że poszły kondki wyjściowe i składowa stała idzie na wzmaka

pozdro

0
  • #15 07 Gru 2004 22:35
    Cichy_vtec
    Poziom 10  

Kurde a od czego mogło się tak stać ? Samo z siebie ??

0
  • #16 07 Gru 2004 22:37
    Cichy_vtec
    Poziom 10  

Jutro podłacze radio u kumpla w aucie, żebym miał już 100 % pewnośc, że to wina radia !

0
  • #17 09 Gru 2004 17:49
    Cichy_vtec
    Poziom 10  

No i jednak to radio ! Teraz pytanie co sie w nim mogło popsuć ?

0
  • #18 09 Gru 2004 17:50
    Cichy_vtec
    Poziom 10  

No i jednak to radio ! Teraz pytanie co sie w nim mogło popsuć ?

0
  • #19 10 Gru 2004 02:00
    delta_110
    Poziom 19  

kilka postów wyżej napisałem tobie co masz sprawdzić, przeczytaj dokładnie - wyjście line out i do tyłu w kierunku preampa usterkę musisz mieć w tym torze - miłego szukania

0
  • #20 10 Gru 2004 13:53
    Cichy_vtec
    Poziom 10  

Dzęki delta_110 poszukam co i jak !

0
  • #21 10 Gru 2004 18:02
    delta_110
    Poziom 19  

próbowałem znaleźć schemat - bez rezultatu, może ktoś z pozostałych wie czy inny do niego pasuje (często Ampy są identyczne) albo go po prostu posiada. napewno byłoby to dużym ułatwieniem w szukanu usterki
    Jeżeli w torze LINE OUT są wzmaki operacyjne to też polecam sprawdzić, no i zasilanie kondzioły czy nie spuchnięte. Z reguły line out jest jest wyprowadzone równolegle z wejścia wzmacniacza w radiu i podłączane przez wtórnik lub wzmak operacyjny do gniazd chinch aby nie obciążać wejścia wzmacniacza wewnętrznego. jeżeli któryś z nazwijmy "separatorów" wysiadł to efekt masz w tej postaci w jakiej słyszysz swój kaloryfer

pozdro

0
  • #22 18 Gru 2004 11:29
    Pre100n
    Poziom 16  

Napisales ze glosniki zasilane bezposrednio z koncowki radia graja poprawnie ... sprobuj wiec moze podlaczyc wzmaka przez wejscie Hi-Input(jesli wzmak takowe posiada). Moze to odrobine znieksztalcic sygnal (ale przy dobrym wzmaku moze to byc nie odczowalne dla normalnego czlowieka :P ) a nie powinno byc znieksztalcen spowodowanych prace innych odbiornikow. A tak na marginesie ... ile masz wyjsc na wzmacniacz w radyjku? jesli przypadkiem sa 2 komplety to podepnij do tego drugiego i zobacz czy cos sie zmieni.

0
  • #23 18 Gru 2004 12:33
    Cichy_vtec
    Poziom 10  

mam 3 pary wyjść w tym jedno na sub-woofer i na każdym jest tak samo ;-(

0
  • #24 18 Gru 2004 14:07
    Pre100n
    Poziom 16  

hmmm no wiec sproboj zrobic tak jak pisalem ... we wzmacniaczach na ogol znajduja sie 2 komplety wejsc tzn wejscie sygnalu wzmocnionego i nie wzmocnionego (tzw wejscie Hi i Low input). Niski idzie z wyjscia na wzmak w radiu wysoki z wyjscia glosnikowego w radiu. Wzmacniacz sam wtedy przetwarza sygnal na sygnal niski i nastepnie go wzmacnia. Dlatego jesli jest problem z wyjsciem, na wzmacniacz w radiu to sprobuj podpiac wzmocniony sygnal z radia do wejscie wysokiego we wzmaku. najlepiej wczesniej ustaw poziom wzmocnienia na wzmacniaczu na minimum ... pusc sygnal z radia i dopiero wtedy reguluj wzmacniacz.
    Aha i jak bedziesz podlaczal to pamietaj zeby poziom glosu w radiu tez wystartowal od minimum zeby nie przesterowac wzmaka. Najlepiej poczytaj w instrukcji od wzmacniacza jak wszystko zrobic.

0
  • #25 18 Gru 2004 14:37
    Cichy_vtec
    Poziom 10  

Powiem szczerze, ze nie leży mi troche puszczać tego po wysokiej, ponieważ lubie jak wszystko jest tak jak ma być, nie lubie kombinacji ;-) tym bardziej, że korzystam ze sterowania sub'em .

0
  • #26 18 Gru 2004 17:40
    Pre100n
    Poziom 16  

hmmm no wiadomo ze lepiej bedzie sygnal dac z wyjscia w radiu niz z glosnikow ... ale z dwojka zlego poki co mozna sie przemeczyc z wyjsciem wzmocnionym do czasu az zrobisz cos z radiem

0
  • #27 30 Gru 2004 16:51
    krymka
    Poziom 11  

Witam mam podobny problem co kolega ale... Kupiłem radyjko sony cdx-r3300, wzmacniacz alphard rb-4 wszystko grało pieknie i wspaniale, aż pewnego razu czyli wczoraj coś się popsuło :( w głośniku basowym słychać wszystko oprucz basu :( silnik, wycieraczki itp. ale co jest ściesznjejsze niedzieję sie to przez cały czas, na wybojach czasami zatelepie samochodem i wszystko gra jak należy ?? moje podejżenia padły na kabel sygnałowy, łączący radio ze wzmacniaczem ale jeszcze tego dokładnie niesprawdziłem wiec niejestem na 100% pewine( kabel kupiłem 2 tygodnie temu) radio jest zasilane z fabrycznej instalacji a wzmacniacz zasilany jest bezpośrednia z akumulatora. Samochód to fiat CC. Może czegoś niedopatrzyłem ?? ...

0
  • #28 02 Sty 2005 22:10
    Pre100n
    Poziom 16  

zobacz czy przypadkiem gdzies nie pekl kabel czy nie przytarla sie izolacji i czy nie dotyka do masy samochodu. poza tym sprawdz czy wtyczki RCA nie sa uszkodzone ... w tanich kablach zdaza sie ze koncowka przewodu nie jest najwyzszej jakosci i moze sie naderwac itp. jak dla mnie na duze prawdopodobienstwo ze problem jest z kablami

0
  • #29 03 Sty 2005 04:19
    renard m.
    Poziom 21  

Masz racje, polaczenie przez wejscie "HI" to gorsze rozwiazanie z wielu powodow...jeden z nich to znieksztalcenia liniowe powodowane przez koncowke mocy radia. Zakup kabel "niskiej czestotliwosci" (czyli cinch w Twoim przypadku) dobrej jakosci i nie patrz na jego grubosc, tylko aby byl podwojnie ekranowany a wtedy nawet najbardziej wredne aparaty zaplonowe czy silniki wycieraczek nie zakloca "harmonii" wewnatrz Twojego pojazdu...:) pozdr. R.

P.S. na zasilanie Twojego "Head Unit" wrzuc dodatkowo filtr przeciwzakloceniowy....kupisz go za grosze

0
  • #30 12 Kwi 2007 16:47
    wysek33
    Poziom 12  

witam chcialbym sie odniesc do powyzszego problemu ,a mianowicie, posiadam radio pioneer deh 4800 mp , podlaczone mam do tego czinczami wzmacniacz(Voicekraft) oraz subwoofer, niedawno podlaczalem na wlaczonym wzmacniaczu i radiu, glosniki(wiem ze nie powinienem, ale teraz mam nauczke), ktore mam w pulce podczas podlaczania gdy przykrecalem ktorys z przewodow glosnikowych kilka razy sie zaiskrzylo i od tego momenu zaczelo piszczesc mi w glosnikach( gdy wlaczam plyte slysze jak sie obraca, gdy wlaczam silnik sa zaklocenia, ale nie ma roznicy czy sa wyzsze obroty czy nizsze, caly czas tak samo oraz gdy wlaczam kierunki slychac w rytm migania zaklocenia), odlaczalem czincze od radia i nie bylo tych zaklocen na wzmacniaczu, jak sadzicie co moglo sie stac??wspomne jeszcze ze kumpel podlaczal mp3 pod wzmacniacz i byly minimalne lekko slyszalne zaklocenia ale to mi sie wydaje ze mp3 taka czesttoliwosc ma, no nie wiem pomozcie i poradzcie cos w tej sprawie, bo niechce mi sie wierzyc ze z radiem jest cos nie tak radio praktycznie jest nowe ma ponad pol roku a i jeszcze na samych glosnikach bez wzmacniacza na samym radiu wszystko jest ok bez najmioniejszych problemow, niewiem czy moze to miec jakis zwiazek ale ostatnio cos slabiej radio FM mi odbiera ale to zapewne wina anteny musze tylko sprawdzic. pozdrawiam :)

0