Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Banner Multimetr Fluke 87VBanner Multimetr Fluke 87V
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dekoder tv cyfr. naziemnej, a zasilacz anteny

06 Lis 2011 18:42 20902 21
 • Poziom 12  
  Mam takie małe pytanko-: Czy dekodery telewizji cyfrowej naziemnej maja swoje zasilanie wzmacniacza anteny szerokopasmowej, czy tez trzeba zasilac antenkę zewnetrznym zasilaczemm? Obecnie przy tv analog. mam zasilacz, ale nie wiem, czy bedzie potrzebny przy zasosowaniu dekodera..
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
 • Banner Multimetr Fluke 87VBanner Multimetr Fluke 87V
 • Pomocny post
  Poziom 40  
  Dekodery nie posiadają wbudowanego fabrycznie zasilacza dla wzmacniacza antenowego. To czy sygnał będzie dostatecznie duży limituje miejsce zamontowania anteny, kierunek i odległość od nadajnika. Jakość anteny i poprawność wykonania instalacji ma też istotne znaczenie.
 • Banner Multimetr Fluke 87VBanner Multimetr Fluke 87V
 • Poziom 36  
  zdzich42 napisał:
  Dekodery nie posiadają wbudowanego fabrycznie zasilacza dla wzmacniacza antenowego

  Z tym bym się nie zgodził bo mój blow4403 ma możliwość zasilania wzmacniacza antenowego z tunera jest do tego odpowiednia funkcja w menu i wiem że działa bo sam korzystam, spotkałem że też z innymi tunerami z zachodu i miły taką funkcję tak że trzeba by sprawdzić dany tuner. Dodam że można funkcję zasilania włączać z pilota.
 • Specjalista Sieci, Internet
  Dekodery do DVB-T standardowo posiadają, poza nielicznymi wyjątkami, możliwość zasilania wzmacniacza w antenie.

  Należy zwrócić uwagę jedynie na to, że jest to standardowo napięcie +5V, a znakomita większość dotychczas używanych wzmacniaczy antenowych przystosowana jest do nominalnego zasilana +12V.

  Jednakże, jak pokazuje praktyka, praktycznie wszystkie wzmacniacze z takim nominalnym zasilaniem +12V pracują również przy zasileniu ich z dekodera napięcie +5V.

  Trzeba mieć jednak świadomość, że takie zasilanie wzmacniacza zaniżonym napięciem powoduje zmianę parametrów wzmacniacza, a w szczególności spadki jego wzmocnienia i dopuszczalnego poziomu wyjściowego.
 • Poziom 40  
  No to ja się poddaję :D wszystkie, które proponowałem klientom albo nie miały zasilania albo nie popatrzyłem w menu.
 • Poziom 43  
  zdzich42 napisał:
  albo nie popatrzyłem w menu.
  I prędzej to niż, że nie miały.
 • Specjalista Sieci, Internet
  zdzich42 napisał:
  Dziś montowałem kolejny tuner DVBT Cabletech URZ0083. Intrukcję przeczytałem menu sprawdziłem zasilania anteny nie widzę.

  Instrukcja obsługi - strona 9. - punkt "Ustawienia Anteny" - opcja "Tuner Power".
  :D
 • Poziom 12  
  - strona 9. - punkt "Ustawienia Anteny" - opcja "Tuner Power".

  No przeciez tu wyraznie pisze, ze właczyc zasilanie anteny 5 V, wiec chyba ma zasilanie wzmacniacza antenowego, tylko zamiast 12, to 5V... Ja zresztą miałem tez zasilacz do antenki reg. 3-15V, i zmieniając nie widziałem wielkiej róznicy w obrazie tak przy niskim jak i wysokim napieciu. Zatem te 5V powinno starczec.. Chyba,, :D
 • Poziom 40  
  Kolejny raz przyznaję, że jest dokładnie tak jak piszecie. Dołączona instrukcja ma dwie kartki i jest nieco uproszczona. W menu sprawdziłem jest taka opcja, przyznaję Wam rację.
 • Poziom 10  
  Podłączę się do tego wątku. Mianowicie dziś otrzymałem tuner DVB-T Cabletech urz0083. W jaki sposób "znaleźć" go na starym tv- normalne przeszukiwanie kanałów ręcznie nie dało rezultatu, a wydaje mi się, że powinno wyświetlić się chociaż menu tunera.
  Mam tv bez złącza scart- czy przez wyjście/kabel antenowy też "idzie" sygnał z niego?
 • Poziom 43  
  One nie mają modulatora a tylko przelotkę. Jak nie masz wejść Cinch to pozostaje dokupienie modulatora.
 • Poziom 10  
  Dzięki- poradziłem sobie. Faktycznie we/wy antenowe w tunerze to tylko przelotka. Do podania sygnału na tv wykorzystałem magnetowid vhs, który ma wejścia chinch i na nie podałem sygnał z tunera. Bez problemu przebiegło wyszukanie programów, dodam , że odbiór na antenie pokojowej- podwójna teleskopowa stojąca na telewizorze, więc bez żadnej super anteny. Poziom sygnału na niektórych kanałach do 97-98%.
 • Poziom 10  
  Witam, proszę o pomoc z odbiorem DVBT a mianowicie. Mam telewizor Samsung z dekoderem MPEG-2. Używając wbudowanego tunera jestem w stanie wyłapać 8 kanałów telewizji cyfrowej z siłą sygnału ok. 86%. Naturalnie- jest fonia nie ma wizji. Zachęcony tym faktem zakupiłem tuner NotOnlyTV LV6TBOXHD. Jednak tu zaczęły się problemy. Tuner teoretycznie ma dawać 5V do wzmacniacza antenowego jednak moje pomiary multimetrem wskazują, że na wtyce antenowej nie ma żadnego napięcia (niezależnie czy w menu ustawiam zasilanie własne czy zewnętrzne). Chciałem owy problem rozwiązać zastosowaniem zewnętrznego zasilacza (tego od starej instalacji do telewizji analogowej), jednak gdy podłączony jest tuner, dioda na zasilaczu się nie świeci. Moje pytanie- co zrobić aby uruchomić DVB i czy brak zasilania/jego zanik jest winą sprzętu czy mojej instalacji.
  Dodam, że do jednej antenny mam podłączone dwa telewizory. Podział sygnału następuje w trójniku na strychu.
 • Specjalista Sieci, Internet
  dvdfan napisał:
  Tuner teoretycznie ma dawać 5V do wzmacniacza antenowego jednak moje pomiary multimetrem wskazują, że na wtyce antenowej nie ma żadnego napięcia (niezależnie czy w menu ustawiam zasilanie własne czy zewnętrzne).

  napięcie powinno być na gnieździe antenowym (wejście) dekodera. Jeśli go nie ma na niepodłaczonym gnieździe - to by wyglądało, że dekoder trzeba zareklamować. Na wtyczce antenowej może go nie być, jeśli przykładowo jest jakieś zwarcie w instalacji antenowej.

  dvdfan napisał:
  Dodam, że do jednej anteny mam podłączone dwa telewizory. Podział sygnału następuje w trójniku na strychu.
  Żeby wykorzystać zasilanie z dekodera powinno być tak: dekoder --> kabel antenowy --> rozdzielacz przenoszący zasilanie do wzmacniacza --> kabel antenowy --> antena ze wzmacniaczem.

  A gdzie w ogóle miałeś podpięty zasilacz antenowy przy odbiorze na TV?
 • Poziom 10  
  Sprawa wygląda następująco: po włączeniu funkcji zasilania z tunera na "czystym" gnieździe mam minimalnie ponad 5V. Po podłączeniu wtyku, napięcie już znika.

  Cytat:
  dekoder --> kabel antenowy --> rozdzielacz przenoszący zasilanie do wzmacniacza --> kabel antenowy --> antena ze wzmacniaczem.

  Dokładnie tak jest.

  W domu telewizory są na parterze i na piętrze, zasilacz podłączony jest do wtyku przy telewizorze na parterze.

  Spróbowałem właśnie odpiąć od trójnika telewizor z parteru i wypróbować wyszukać kanały ale ani napięcia ani sygnału nie ma.
 • Poziom 10  
  U mnie po zakupie tunera DVB-T do starego tv crt - wyszukał kanały cyfrowe z siłą sygnału ok96-98% oraz takie gdzie siła sygnału jest ok.25%. Na tych słabszych jest fonia nie ma wizji. A odbiór na antenie pokojowej - podwójna teleskopowa stojąca na tv.
  Przy sile sygnału pow. 80% uważam, że nie powinno być problemu z odbiorem.
  Może po prostu sprawdź na jednym tv, jak wygląda odbiór i potem z rozdziałem sygnału (choć to nie powinno mieć znaczenia).
 • Poziom 10  
  No niestety tuner wogóle nie chce współpracować. Jeżeli wczytałby jakieś programy ale o słabym sygnale, to byłaby to inna sprawa.
  Według mnie problem leży w niemożności zasilenia wzmacniacza w antenie, ale brak mi pomysłów co może być nie tak. Analogowa telewizja działa aż miło, nie ma żadnych różnic w jakości sygnału pomiędzy telewizorami- cyfrowa no cóż- chętnie bym sprawdził :)
 • Poziom 10  
  A telewizor masz ustawiony na kanał AV? Jeśli inaczej dlatego nie ma sygnału.
  Po uruchomieniu tunera od razu jest jego menu i można wyszukać stacje - tak było u mnie.
 • Poziom 10  
  Tuner działa poprawnie - jedyne co nie działa to wyszukiwanie kanałów cyfrowych.
  Odtwarzanie z pendrive działa bez problemu.
  Chodzi czysto o zasilenie wzmacniacza (bo na chwilę obecną nie ma żadnego).
 • Poziom 10  
  Dziwne, a może po prostu nie ma zasięgu, jest za daleko, sprawdzałeś mapę nadajników? Spróbuj na jakiejś antenie pokojowej.
 • Poziom 10  
  Cóż, aktualnie pośrednio mogę uznać problem za rozwiązany, otóż:
  Spróbowałem podłączyć tuner na parterze z zasilanie z tunera- wynik nadal ten sam. Później jednak wypróbowałem wariant z zasilaniem 12V z zasilacza. O dziwo zasilacz nie zgasł i tuner znalazł wszystkie kanały (średnio 80% mocy sygnału). Później wypróbowałem ten sam wariant na piętrze - wcześniej ta kombinacja nie działała - a teraz już działa :| .
  Nie mam zielonego pojęcia dlaczego tak jest... Przy TV analogowej też tak było, że na piętrze zasilacz nie nic nie dawał a na parterze owszem. Nie mam pojęcia od czego to zależy.
  Mój problem uznaję za rozwiązany, aczkolwiek nie wyjaśniony :)