Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jakie natężenie ładowania powinien mieć zewnętrzny akumulator do smartfona?

06 Lis 2011 19:53 10870 6
  • Poziom 2  
    Witam. Jako, że nowoczesne smartfony na baterii rzadko wytrzymują więcej niż 1-2 dni, na wszelki wypadek (w razie braku gniazdka przez kilka dni) postanowiłem zakupić zewnętrzny akumulator. Wiedzy elektronicznej nie posiadam za dużej, wiem tylko to, co wyczytałem w internecie. Mam następujące pytanie. Jakie optymalne i maksymalne natężenie wyjściowe prądu powinien mieć taki akumulator, by nie wypływało to niekorzystnie na czas działania baterii smartfona i na samo bezpieczeństwo telefonu? Znalazłem 4 w miarę interesujące mnie modele o następujących natężeniach na wyjściu:
    - 0,5A, 1A - dwa wyjścia do ładowania,
    - 0,7A,
    - 1A, 2,1A - dwa wyjścia do ładowania,
    - 2,1A.
    Wszystkie mają napięcie wyjściowe 5V. Oczywiście różnią się one pojemnością i kilkoma innymi szczegółami,które też muszę wziąć pod uwagę przed kupnem. Ładowarka sieciowa do smartfona (Samsung Galaxy S2) ma parametry 5,0V, 0,7A. Bateria smartfona ma 3,7V, 1650mAh, 6,11Wh. Czy ładowanie takiej baterii z ładowarki natężeniem prądu 1,0 czy 2,1A jest bezpieczne dla baterii i telefonu? Jakim maksymalnym natężeniem prądu można ładować taką baterię? Czy w nowoczesnych urządzeniach zabezpieczenia przeciwprzegrzaniowe itd. są w ładowarce czy w urządzeniu. Z góry dziękuje za odpowiedź.
  • Poziom 38  
    Domyślam się, że zamierzasz podłączyć ten zewnętrzny akumulator zamiast ładowarki? W takim wypadku prąd ładowania ustala specjalny układ w telefonie, ważne żeby napięcie i wydajność prądowa były właściwe. O właściwe warunki ładowania dba układ odpowiedzialny za ładowanie.
  • Poziom 2  
    Zasada działania ma być taka. Ładuję zewnętrzny akumulator do pełna i ładuję do plecaka na wyjazd. W momencie rozładowywania sie smartfona, a braku w pobliżu gniazdka, poprzez micro USB podpinam zewnętrzny akumulator, który ładuje do pełna baterię w smartfonie. Co do układu dbającego o odpowiednie natężenie ładowania - czy znaczy to, że mógłbym ładować ładowarką np. 5A i nic by się złego nie stało?
  • Poziom 2  
    Ja zakupiłem ostatnio przenośną ładowarkę Sony CP-ELS.
    Mała zgrabna przenośna. Pozwala na na naładowanie smartfona. W moim przypadku IPhone. Nie konfliktuje się, dostosowane natężenie więc nie ma problemu z przesileniem telefonu. Zapłaciłem 100 PLN w Media Markt
  • Poziom 25  
    5A to zdecydowanie za dużo. Większość telefonów posiada zabezpieczenia do wartości 2A i takim prądem można ładować maksymalnie.
  • Poziom 38  
    Maksymalne natężenie zewnętrznego akumulatora ma znaczenie tylko w wypadku gdy jest za małe (bo braknie). 5A to maksymalna wartość jaką MOŻE dać ten akumulator, co nie oznacza, że taki prąd będzie płynął. To telefon ustala sobie ile będzie pobierał. Tylko napięcie musi się zgadzać.

Wyobraź sobie drogę z ograniczeniem prędkości np. do 60km/h. Jedziesz z taką maksymalną prędkością mimo, że Twój samochód potrafi jechać szybciej (np. 200km/h). Twój sąsiad ma np. Trabanta, który wyciąga tylko 80km/h. Po tej drodze obaj możecie spokojnie jechać 60km/h. Ale kiedy wjedziecie na autostradę, Ty możesz przyspieszyć do maksymalnej prędkości, a on nie bardzo. No i taka mniej więcej analogiczna różnica jest między zasilaczami/bateriami o różnej wydajności prądowej :)
  • Poziom 25  
    Proponuje poeksperymentować z prądami. Obecnie najwyższy poziom prądu można zauważyć w modelu N85 i prądem do 1.23A z ładowarką AC-10. Nie udało mi się to z żadnym innym, kiedy podmieniłem źródło prądu na 1.9A to takim właśnie prądem była ładowana bateria. Bateria była już na wyczerpaniu i zostało nawiązane połączenie w trakcie pomiaru. Restrykcje i limity ładowania można zauważyć tylko przy ładowaniu USB gdzie występują różne poziomy w konkretnej sytuacji.