Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak zmierzyć prądy w poszczególnych fazach silnika zasilanego z falownika?

Tomekob 07 Lis 2011 11:07 2960 5
  • #1 07 Lis 2011 11:07
    Tomekob
    Poziom 14  

Witam
    Znajomy wiedząc, że bawię się elektroniką zapytał mnie jak zmierzyć prądy w poszczególnych fazach silnika zasilanego z falownika. Niestety, nie byłem pewien, co odpowiedzieć, więc proszę o podpowiedź. Mam dość skąpe informacje, ale może coś się uda Falownik i silnik, to część systemu wentylacyjnego, problem w tym, że na wyświetlaczy falownika pojawia się błąd wskazujący na przeciążenie silnika. Przemyślenia mojego znajomego „skierowane” były na łożyska silnika stawiające większy opór i przeciążające silnik jego moc, to ok. 1000W. Chciał zmierzyć prądy pobierane przez silnik i na tej podstawie sprawdzić, czy faktycznie jest to problem silnika, czy może falownik jest problemem.
    Zastanawiam się, czy wpięcie amperomierza w kolejne fazy nie zafałszuje wyniku, może konieczne byłyby trzy identyczne amperomierze i pomiar jednoczesny i, czy zwykły amperomierz (cyfrowy) będzie ok.? Jak widać falowniki, to całkowicie nie moja branża i poruszam się trochę po omacku, więc proszę o wyrozumiałość. Jak wspomniałem mam niewiele informacji, falownika i silnika nie widziałem naocznie, więc, jeśli ta garść danych wystarczy do wysnucia jakiegoś logicznego wniosku będę wdzięczny za informację no i „zachowam twarz” przed znajomym. :-).
    Pozdrawiam

0 5
  • Sklep HeluKabel
  • #2 07 Lis 2011 11:16
    fuutro
    Poziom 43  

Amperomierz(e) elektroniczny(e) czemu nie ale z przetwornikiem True RMS.

0
  • Sklep HeluKabel
  • #3 07 Lis 2011 15:33
    lcybulsk
    Poziom 11  

Falownik ma pomiar prądu i można go odczytać na wyświetlaczu. Na tej podstawie wyrzuca komunikat o przeciążeniu. Jeśli chcesz sprawdzić czy ten pomiar nie jest z błędem (np. uszkodzenie przekładników w falowniku a co za tym idzie błędny komunikat o przeciążeniu) to najprościej cęgami i koniecznie z True RMS.
    Czy silnik zasilany z falownika napędza wentylator? Sprawdź jaki jest ustawiony czas rozruchu. W przypadku wentylatora najlepiej jak to będzie 15-20s. Jeśli jest ustawiony krótki czas (kilka sekund)to falownik będzie wyrzucał przeciążenie przy rozruchu

0
  • #4 07 Lis 2011 16:47
    Tomekob
    Poziom 14  

Dziękuję za odpowiedź. Tak myślałem, że bez True RMS-a się nie obędzie. Problem w tym, że trzy takie mierniki to już pewien koszt a pojedynczo wpinany w każdą z faz :?: mam wrażenie, że bocznik amperomierza może wprowadzić pewne przekłamanie. Może mierniki analogowe?
    Tak jak napisałem wyżej nie widziałem tego falownika więc nie wiem czy informację o wartości prądu można "wyciągnąć" na wyświetlacz.
    Tak silnik napędza wentylator, przekażę wskazówki mojemu znajomemu może coś drgnie. Niestety znajomy i falownik są w odległości 200 km. Więc pozostaje mi tylko rola przekaźnika :-).
    Dziękuję z a zainteresowanie, wszelkie inne uwagi mile widziane.
    Pozdrawiam

0
  • #5 07 Lis 2011 17:56
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #6 08 Lis 2011 10:42
    Tomekob
    Poziom 14  

Kolego Rebuso jeśli masz coś istotnego do dodania chętnie przeczytam twoją wypowiedź bo jak na razie to co napisałeś niewiele wnosi merytorycznego do tematu a bardziej zakrawa na wstęp do pyskówki. Ogólnie napisałem, że jest to mój znajomy nie wdając się w szczegóły takie jak to, że jest to człowiek uzdolniony technicznie i jestem pewien że instrukcja obsługi została przeczytana.
    Nie oczekuję od nikogo, że poda mi dokładną receptę co zrobić nie mając dokładniejszych danych ba, nawet podstawowych takich jak nazwa i model falownika, ale może jakieś ogólniki które naprowadzą mojego znajomego na właściwą ścieżkę.
    Falownik i silnik stanowią komplet dobrany przez producenta systemu wentylacyjnego.

Cytat:
    Bzdury wymyśla, a zweryfikować to można w ciągu 5 minut.

co masz na myśli? Są przecież telefony mogę dopytać o szczegóły.

0