Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Fujitsu prezentuje nową technologię chłodzenia serwerów opartą na adsorpcji

exti 07 Lis 2011 13:31 1938 2
 • Fujitsu prezentuje nową technologię chłodzenia serwerów opartą na adsorpcjiFujitsu ogłosiło swoją nową technologię, która ma wykorzystywać ciepło wytwarzane przez procesory komputerów do chłodzenia pomieszczenia serwerowego. To pozornie niemożliwe osiągnięcie zaprezentowano podczas międzynarodowej konferencji poświęconej inżynierii energetycznej, odbywającej się w Szanghaju. Zgodnie z obliczeniami Fujitsu, dla przeciętnego centrum danych jego system obniża zużycie energii na klimatyzację o 20%.

  Technologia opiera się na dosyć powszechnym rozwiązaniu - adsorpcyjnej pompie ciepła. Ciepła woda płynąca z bloków chłodzących CPU jest pochłaniana przez materiał adsorpcyjny a następnie wyparowywana. Tym sposobem pompa jest w stanie szybko oddać ciepło do otoczenia i zwrócić do układu chłodzącego wodę o znacznie niższej temperaturze.

  Ta zasada nie jest wcale nowa, lecz do tej pory przeszkodą w zastosowaniu jej w centrach danych był fakt, że typowe materiały adsorpcyjne wymagają, aby woda miała znacznie większą temperaturę niż spotykana w konwencjonalnych systemach chłodzenia cieczą. Istotą osiągnięcia jest opracowany w Fujitsu Laboratories nowy materiał adsorpcyjny pracujący w temperaturach od 40°C do 55°C. Dzięki niemu adsorpcyjne pompy ciepła można zastosować w serwerowniach. Sprawa jednak nie jest taka prosta, bo temperatura wody w układzie nie może spaść poniżej 40°C. Jeśli serwery są obciążone, nie stanowi to problemu, jednak gdy obciążenie spada, to samo dzieje się z zdolnością odprowadzania ciepła. Aby temu zaradzić, Fujitsu opracowało system kontroli przepływu, który analizuje obciążenie CPU i reguluje ilość wody płynącej do pompy ciepła, aby utrzymać temperaturę na odpowiednio wysokim poziomie.

  Źródło:
  http://www.thinq.co.uk/2011/11/7/fujitsu-announces-cpu-adsorption-cooling-system/

  Fajne! Ranking DIY
 • #2
  a.bakus
  Poziom 15  
  Zamiast kotła węglowego mogłem zainstalować w piwnicy serwerownię. :)
 • #3
  adam1987
  Poziom 18  
  a.bakus napisał:
  Zamiast kotła węglowego mogłem zainstalować w piwnicy serwerownię.
  Tym sposobem na pewno można zarobić więcej, niż tylko na ciepłą wodę i ogrzewanie :)