Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jak zamienić dane RAW na NTFS bez ich utraty

just_kot 07 Nov 2011 14:09 5020 11
    just_kot
    Level 9  
    Witam!
    Wiem, że jest masa podobnych wątków ale żaden nie pasuje dokładnie do mojego przypadku (ale nie wiem o tym, że pasuje bo jestem amatorką:]), więc pytam:
    Mam dysk Seagate Barracuda 7200.11 1500 GB. Był on podłączony w rekorderze i nagrywane były na nim dane z kamer monitoringowych. Dysk całkowicie się zapełnił i został wymontowany z rekordera. Po zainstalowaniu go w kieszeni dysku zewnętrznego i podłączeniu do komputera (Windows xp) system nie otwiera dysku i chce go sformatować (bo ). Nie mogę go porostu sformatować bo są nim bardzo ważne dane i nie mogę go również skopiować (np przez DMDE) bo nie mam możliwości podłączenia drugiego tak dużego dysku. Czy możecie mi jakoś pomóc i krok po kroku wytłumaczyc co trzeba zrobić??
    Nie wiem czy potrzeba ale załączam plik z kopią sektorów 1-100 i zrzut okna dysku z DMDE tak jak w kilku innych postach.
    Pozdrawiam
    Jak zamienić dane RAW na NTFS bez ich utraty
    just_kot
    Level 9  
    nie wpisałam w nawiasie "(bo system plików RAW)"
    Zombek
    Level 16  
    Witam

W rekorderze można obejrzeć zawartość? Coś mi się wydaje, że sprawa jest związana z innym formatem zapisu(partycji). Na forum jest jakiś wątek o tym. Ogólnie odczytanie na PC może być niemożliwe lub będzie potrzebne specjalne oprogramowanie.

Pozdrawiam
    just_kot
    Level 9  
    na rekorderze można było obejrzeć zawartość dopóki nie podłączyłam dysku do komputera, wtedy nawet po ponownym włożeniu go do rekordera on już nic nie widział:/ Wcześniej można było kopiować fragmenty z rekordera na pen driva i normalnie odtwarzać na kompie. Myślę że dysk nie był poprawnie sformatowany zanim zaczęto go używać w rekorderze. Test disk pokazuje mi że tam jest system plików FAT a Windows że to jest RAW i chce go formatować. Póki co jeszcze test disk skanuje, bo trochę tego ma do przerzucenia...;) (1,5TB)
    serwisor
    Level 29  
    Cześć.

Pierwsza rzecz o jaką zapytam, recorder firmy ? Lilin ?

Mało ważne, najważniejsze że nie zmienisz danych z rejestratora na FAT ani NTFS, dlatego że rejestrator zapisuje w czystym dysku, czyli właśnie Tobie pokazuje RAW, w każdym razie zapisuje 010110011110010010 itd.

Mogę ci powiedzieć że nawet policyjni kryminolodzy nie dają sobie rady z odczytem takich dysków w celach spraw karnych i wyjaśniających, już mówię skąd wiem, otóż pracuje w firmie w której kiedyś spalił się jeden z oddziałów, policja zarekwirowała dysk, po czym i tak przyjechali z prośbą o odczyt w rejestratorach, bo nie da się tego normalnie odczytać, dodatkowo jeśli jest to Lilin, to nie odtworzysz tego gdyż Lilin ma swoje kodowanie, i swoje rejestratory, bez nich i klawiaturki sterującej obsługiwanej przez RS-485 nie dasz rady.

Dysk nie miał być sformatowany, gdyż rejestratory zapisują na czystym dysku, bez partycji, MBR itp. Zapisują tak jak by na taśmie ...

Podłączając dysk do PC i puszczając Test Disk "sp....aś" dane zapisane, czyli możesz go sobie śmiało sformatować na jaki format plików chcesz, ale i tak po włożeniu do rejestratora będzie wymagane czyszczenie dysku z jego poziomu, kiedy to właśnie zacznie zapis zero-jedynkowy.

P.S. Podobno jest firma we Wrocławiu która potrafi odzyskać takie dane, (nie myl z zapisem w NTFS) ale słono biorą za to.

P.S. 2. Jakim rejestratorem dysponujesz ? Ew jakimi ? Ile kamer i ile zapisu ?
    Pytam bo mam 3 Liliny po 16 kamer z dyskami 500GB SV35 a zapisują tylko tydzień, zastanawiam się czy to nie za mało?
    Zombek
    Level 16  
    Jeśli to ważne dane zrób kopie 1:1 ! Opis jest na forum. Niekoniecznie wszystko stracone jak sugeruje kolega serwisor, więc nie spiesz się z formatowaniem dysku.
    serwisor
    Level 29  
    Kolego Zombek, nie chciał bym się kłócić, ale jeśli standardowy PC-et zapisał cokolwiek, choć jedno 0 albo 1 na dysku rejestratora o których wcześniej mówiłem, to do odzyskania są dane, ale nie będą one czytelne dla jakiego kolwiek urządzenia, czy programu, a podejrzewam że tak się stało, skoro rejestratory nie odczytują danych, po tym jak HDD znalazł się w PC.
    Zombek
    Level 16  
    Ja również nie zamierzam się kłócić :D Testdisk jest narzędziem dopracowanym i skanowanie nic nie zmienia na dysku. Windows widząc dysk niesformatowany też nie powinien nic zapisać. Jeśli jednak jakikolwiek bit został zmieniony to możliwość odczytania zawartości nadal powinna istnieć(choćby częściowo). Uszkodzony film (Divx Xvid Rmvb itd) daje się obejrzeć mimo braku wielu klatek. Gorzej jeśli strumień był szyfrowany. Znając typ można zacząć szukać w sieci jakiś narzędzi, o ile ktoś je udostępnił, lub zlecić komuś napisanie jeśli dane są tego warte.
    serwisor
    Level 29  
    Czekam cały czas aż koleżanka poda nam model lub choć producenta rejestratora, gdyż jeśli jest to Lilin, to niestety, ale kodują one w swoim własnym szyfrowaniu, dlatego też wspomniałem o firmie z Wrocławia, która sobie z tym radzi.

Swoją drogą pomimo zapełnienia dysku, nowe nagrania powinny nadpisywać się na już istniejące.
    just_kot
    Level 9  
    Rekorder jest firmy Daven a model to prawdopodobnie H.264 DVR( 4CH DVR, Daven 2104). Zapis był z 3 kamer przez ok 2 m-ce non stop na średniej jakości. Dane się nie nadpisywały bo tak ustawiłam żeby zapis się zatrzymał gdy dysk się zapełni. Skanowanie test diskiem nic nie dało, mówi mi że struktura ok ale nie znalazłam możliwości skopiowania danych na inny nośnik. Chyba skończy się na oddaniu do serwisu, ale myślałam że szybciej sama coś poradzę... :/
    serwisor
    Level 29  
    Mam podstawowe pytanie, czemu koleżanka nie podłączyła sobie rejestratora po LAN-ie i nie zgrała w ten sposób danych, zamiast wyciągać dysk, szybciej, łatwiej, BEZPIECZNIEJ dla nagrań.

Do jakiego serwisu ? i co ? rejestrator czy HDD, jak HDD to wróci z serwisu pusty, a podejrzewam że jak rejestrator to pewnie też będą chcieli nadgrać dane na obecnie istniejące.
    just_kot
    Level 9  
    nie zgrałam "po LANie" jak to Pan mówi dlatego że instrukcja obsługi rejestratora zalecała najpierw zarchiwizować dane przez USB na drugi twardy dysk, po wieeeelu nieudanych próbach zamieniłam dyski wsadzając ten z rejestratora do kieszeni. no i wtedy się posypało...:/ nie zrobiłam inaczej bo skąd miałabym wiedzieć że tak to się może skończyć. no nic nie ma co płakać nad rozlanym mlekiem i gdybać. Dziękuję za cenne uwagi i zabieram się za pisanie meila do serwisu. Pozdrawiam.