Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Porównanie kolumn jbl i tonsil.

theGGDAG 07 Lis 2011 18:11 3564 26
  • #1 07 Lis 2011 18:11
    theGGDAG
    Poziom 14  

Witam, mam krótkie pytanie. Jbl e80, czy tnonsil siesta ?
    Pozdrawiam.

0 26
  • #2 07 Lis 2011 19:12
    Emileqq
    Poziom 16  

Kwestia gustu . JBL choć ładniejszy sporo, to również sporo gorzej wykonany . Tonsil od lat robi bardzo dobre kolumny (nawiązuję do tych z lat 70-80tych. Tutaj masz komentarz człowieka który odsłuchiwał oba zestawy :
    Szukałem głośników podłogowych do 2 tys zł. Po dwumiesięcznym szukaniu, czytaniu forum tematycznych pojechałem słuchać moich faworytów. Z kilu wybrałem Siesty( jbl e 80 - koszmar). Grały spokojnie, delikatnie, czysto i były wizualnie bez zarzutu. Mam je 2 tygodnie i jestem nimi zachwycony. Grają z ampitunerem Yamaha 663.

0
  • #3 08 Lis 2011 09:57
    Książe Radziwił
    Poziom 21  

Może na początek powiedz czym masz zamiar to napędzić ?

0
  • #4 08 Lis 2011 10:27
    Dani66
    Poziom 30  

Również polecam Siesty, to, jedne z lepszych kolumn Tonsila, oczywiście dużą rolę odgrywa też napęd, ale stosując zasadę "tyle ile przeznaczam na kolumny tyle na wzmacniacz (raczej używany, bo nowy to dwa razy tyle co kolumny)" nie rozczarujesz się brzmieniem.
    JBL moim zdaniem to już teraz marka nie warta zachodu.
    Nie napisałeś też w jakim to pokoju ma grać, ile masz pieniędzy itp, ale sądząc po krótkim i zwięzłym pytaniu to już zdecydowałeś co chcesz kupić.

0
  • #5 08 Lis 2011 10:34
    benek161
    Poziom 21  

Niestety, JBL zrobiły się chińską marketówką. Polecam jednak przyjrzeć się bliżej siestą/fiestą a na pewno odsłuchać przed kupnem

0
  • #6 08 Lis 2011 11:29
    sobiech_polska
    Poziom 23  

Emileqq napisał:
    Kwestia gustu . JBL choć ładniejszy sporo, to również sporo gorzej wykonany . Tonsil od lat robi bardzo dobre kolumny (nawiązuję do tych z lat 70-80tych. Tutaj masz komentarz człowieka który odsłuchiwał oba zestawy :
    Szukałem głośników podłogowych do 2 tys zł. Po dwumiesięcznym szukaniu, czytaniu forum tematycznych pojechałem słuchać moich faworytów. Z kilu wybrałem Siesty( jbl e 80 - koszmar). Grały spokojnie, delikatnie, czysto i były wizualnie bez zarzutu. Mam je 2 tygodnie i jestem nimi zachwycony. Grają z ampitunerem Yamaha 663.

Koleś zachwyca się (jak wnioskuję) muzyką, którą odtwarza amplituner kina domowego, więc raczej nie jest zbyt wymagającym słuchaczem.
    benek161 napisał:
    Niestety, JBL zrobiły się chińską marketówką. Polecam jednak przyjrzeć się bliżej siestą/fiestą a na pewno odsłuchać przed kupnem

Siestom/Fiestom :P W cenie tych kolumn można kupić również coś innego i być może lepszego, ale na tak postawione pytanie, to ciężej odpowiedzieć, bo kolega nie napisał w czym kolumny mają grać, z czym być połączone oraz w jakiej muzyce (a może filmach). Bez szczegółów nie da się jednoznacznie odpowiedź na takie pytanie.

0
  • #7 08 Lis 2011 11:31
    telecaster1951
    Moderator Akustyka

Dani66 napisał:
    JBL moim zdaniem to już teraz marka nie warta zachodu.
    Niestety idą za modą rynku...
    Ja, z tych dwu, brałbym Fiesty.
    Dani66 napisał:
    stosując zasadę "tyle ile przeznaczam na kolumny tyle na wzmacniacz (raczej używany, bo nowy to dwa razy tyle co kolumny)" nie rozczarujesz się brzmieniem.
    Brzmieniem, nie rozczarujesz się, nawet przy Diorze WS-504. Nie będzie tp, co prawda szczyt hi-endu, ale dźwięk, będzie całkiem poprawny.
    Te kolumny, są na prawdę dobre.

0
  • #8 08 Lis 2011 18:18
    Dani66
    Poziom 30  

Zależy kto co wymaga od sprzętu, ale proponowałbym kupić lepszy wzmacniacz niż Diora, choć nie twierdzę, że Diora jest zła, jednak kupując dobre kolumny warto też zainwestować w dobry wzmacniacz.

0
  • #9 08 Lis 2011 21:47
    theGGDAG
    Poziom 14  

Napęd to denon avr 1311. Kolumny tylko do stereo. Muzyka 70% filmy 20 % gry pc 10% pokój 25mkw. Muzyka ciężki black metal i muzyka poważna. A zamiast siest jakieś inne kolumny do maks. 1900zł ?

0
  • #10 09 Lis 2011 13:07
    Dani66
    Poziom 30  

Na pewno amplituner, który masz nie będzie dobrym pomysłem w stereo. Lepiej kupić dobry wzmacniacz stereo. Co do kolumn mogę polecić: Paradigm Monitor 7v.6, Wharfedale EVO2 30, KEF Q 700 i proponowałbym dobry używany wzmacniacz stereo.

0
  • #11 09 Lis 2011 13:22
    sobiech_polska
    Poziom 23  

@theGGDAG - weź pod uwagę jeszcze Magnat Quantum 555 lub 605.

Dani66 napisał:
    Co do kolumn mogę polecić: Paradigm Monitor 7v.6, Wharfedale EVO2 30, KEF Q 700 i proponowałbym dobry używany wzmacniacz stereo.

Z KEF Q700 chyba trochę przesadziłeś, bo para kosztuje jakieś ~4000 zł :)

0
  • #12 09 Lis 2011 14:42
    theGGDAG
    Poziom 14  

A jak z basem w tych Paradigm Monitor 7v.6 ? Sluchal ktoś, jak graja te kolumny ? Zmiana wzmacniacza/ amplitunera nie wchodzi w gre. Czasami puszczam też techno rave z lat 90. Taką muzykę też preferuje, wiec trochę dobrego basu również wchodzi w gre.

0
  • #13 09 Lis 2011 15:53
    sobiech_polska
    Poziom 23  

Słuchałem Paradigmów ze wzmacniaczem HK980 i muszę przyznać, że osobiście mi się z nich dźwięk podobał. Jak dostaną mocy od wzmacniacza, to potrafią zagrać potężnie (techno, trance, dance - tam sprawują się bardzo dobrze). Sam zastanawiałem się nad ich kupnem, ale potrzebują one trochę miejsca w pomieszczeniu (u Ciebie powinno być OK). Na forum zapewne pojawią się opinie, że to przerost formy nad treścią, ale ja bym radził posłuchać samemu i ocenić :)

0
  • #14 09 Lis 2011 20:55
    theGGDAG
    Poziom 14  

Te paradigmy trochę za drogie. Potrzebuje czegoś do 1800/1900zł. Powyżej 2kzł nie ma szans, bo nie dysponuje własnymi pieniędzmi i nie ma czegoś takiego, że jak dołożę chociaż 100 zł to różnica będzie wielka, nie przetłumaczę tego sponsorowi(w tym wypadku mojej wspaniałej mamie.) Potrzebuje czegoś tańszego i dobrze grającego, nie wierzę, że nie ma takich kolumn w tej cenie.

0
  • #15 09 Lis 2011 21:10
    Emileqq
    Poziom 16  

kup sobie altusy 110 lub jakieś inne (w zależności od miejsca w pokoju) , wstaw porządne głośniki i będzie dobrze.

0
  • #16 09 Lis 2011 21:17
    theGGDAG
    Poziom 14  

jeszcze jakieś 3 miesiące temu miałem kupić 300-setki, ale podziękuje. Czytać ostanie zdanie, tam jest napisane, czego wymagam.

0
  • #17 09 Lis 2011 21:25
    Emileqq
    Poziom 16  

kolego 300 to nowa generacja lipnych głośników . Ja mówię o starych solidnych altusach ,które są super wykonane a dźwięk z nich jest rewelacyjny
    Regulamin p.3.1.13. Proszę poprawić niechlujną pisownię! [Pablo]

0
  • #18 09 Lis 2011 22:38
    telecaster1951
    Moderator Akustyka

Emileqq napisał:
    kolego 300 to nowa generacja lipnych głośników . Ja mówię o starych solidnych altusach ,które są super wykonane a dźwięk z nich jest rewelacyjny
    Dobry dowcip.
    Emileqq napisał:
    kup sobie altusy 110 lub jakieś inne (w zależności od miejsca w pokoju) , wstaw porządne głośniki i będzie dobrze.
    Super. Autor chce kolumn, do 2 tysięcy złotych, a Ty proponujesz mu tragiczne Altusy. Mało tego, proponujesz włożenie tam innych głośników. Pogratulować. A300, grają o kilka klas lepiej, od starszej serii, ale nadal tragicznie.
    Ps. Słyszał Kolega o gramatyce ?

Do Autora. Ostatnio jest tendencja, na mówienie o tym, że w cenie 1500zł, można kupić coś znacznie lepszego od Fiest. Ale jak przychodzi do pytania, co to ma być, to ludzie milkną. Ciekawe, prawda ?
    Magnat Quantum 605, słuchałem pod Yamahą a-720. Całkiem przyjemne, dość neutralne brzmienie. Jak dla mnie zbyt. Ja jestem zwolennikiem takiego brzmienia, jakie wytwarzają Fiesty.
    Mieszkasz w Sosnowcu. Nie wierzę że w Katowicach, nie ma salonu odsłuchowego. Przejedź się i posłuchaj różnych modeli w cenie, która Cię interesuje. Nie patrz na modele. Słuchaj. Ucho Ci powie, czego chcesz.

0
  • #19 09 Lis 2011 22:41
    Pain
    Poziom 25  

Emileqq napisał:
    Ja mówię o starych solidnych altusach ,które są super wykonane a dźwięk z nich jest rewelacyjny
    Które to takie? Bo zaraz wchodzę na allegro i kupuję!

Do 1700 zmieścisz się z STX FX-200, a pozostałą część budżetu mógłbyś przeznaczyć na zmianę napędu. Ewentualnie jeśli odpowiadałoby tobie włożyć trochę pracy to FX-300-Diy tylko musiałbyś się dowiedzieć jak wygląda kwestia obudowy w tym przypadku (typu docięte płyty, otwory).

0
  • #20 09 Lis 2011 22:41
    telecaster1951
    Moderator Akustyka

theGGDAG napisał:
    Zmiana wzmacniacza/ amplitunera nie wchodzi w gre.
    Niestety, ale będziesz musiał liczyć się z tym, że choćby nie wiem co kupisz, wąskim gardłem, będzie napęd. To jest amplituner do kina domowego. Nie sprawdzi się w stereo. Jeśli chcesz kupować sprzęt stereo, to w pierwszej linii, potrzebujesz dobrego wzmacniacza.
    Pain napisał:
    Do 1700 zmieścisz się z STX FX-200, a pozostałą część budżetu mógłbyś przeznaczyć na zmianę napędu. Ewentualnie jeśli odpowiadałoby tobie włożyć trochę pracy to FX-300-Diy tylko musiałbyś się dowiedzieć jak wygląda kwestia obudowy w tym przypadku (typu docięte płyty, otwory).
    Ja bym, proponował, przede wszystkim, odsłuch przed zakupem. 2000zł, to jednak są dość spore pieniądze, więc wydawać je w ciemno, na kolumny, które nie dadzą satysfakcji, jest bezsensowne.

0
  • #21 09 Lis 2011 23:25
    Emileqq
    Poziom 16  

A czy kolega wie, co to jest poczucie humoru ? A teraz na poważnie . Osobiście kupił bym siesty, stosunek ceny do jakości jest bardzo dobry, osobiście znam użytkownika, który napędza ten zestaw ONKYO A-9755 i jest z niego bardzo zadowolony, lecz na potęgę basu nie ma co liczyć

0
  • #22 10 Lis 2011 08:11
    sobiech_polska
    Poziom 23  

@theGGDAG - nie skreślaj tych Paradigmów jeszcze i przesłuchaj je jak będziesz w salonie, a jak dźwięk Ci się spodoba, to na Allegro za 1899 zł (z wysyłką) kupisz ten model (nowy).

0
  • #23 10 Lis 2011 15:29
    theGGDAG
    Poziom 14  

Tak więc wezmę pod uwagę te paradigmy i magnaty. Siest słuchałem i nie grają najgorzej, sprzedawca cały czas chwalił scenę tych kolumn. Zastanowię się nad tymi trzema modelami. Proszę jeszcze o możliwe porady, wszystko wezmę pod uwagę. Do kupna pozostało jeszcze około 20 dni, więc mam dużo czasu do namysłu. Jeśli chodzi o wzmacniacz stereo, to został jeszcze stary poczciwy technics su-vz220, który dla mnie jest rewelacyjny (proszę mnie teraz nie zrównać z ziemią) więc mógłbym jego też w zasadzie użyć.

Napisałem teraz do sklepu audio, znajdującego się niedaleko mojego domu i otrzymałem odpowiedź, że te paradigmy kosztują 2200 zł, więc to trochę za dużo. Raczej odpadają.

0
  • #24 10 Lis 2011 16:38
    sobiech_polska
    Poziom 23  

theGGDAG napisał:
    Napisałem teraz do sklepu audio, znajdującego się niedaleko mojego domu i otrzymałem odpowiedź, że te paradigmy kosztują 2200 zł, więc to trochę za dużo. Raczej odpadają.

Jak już pisałem, na Allegro można dostać nówki, z normalnego sklepu i z normalną gwarancją (door-to-door) za 1899 zł z wysyłką. Możesz przesłuchać je u siebie, a kupić na Allegro.
    Nie piszę oczywiście, że musisz je brać, ale jeśli Ci będą odpowiadać po przesłuchaniu, to i tak zmieścisz się w budżecie.

0
  • #25 10 Lis 2011 16:42
    theGGDAG
    Poziom 14  

W sumie masz rację, ale nie jestem zwolennikiem kupowania przez internet. Nigdy nie wiadomo, jak to z gwarancją. Wolał bym jednak kupić kolumny w normalnym sklepie, a sklep internetowy na razie odstawię na bok. Niby dobra okazja, bo według mnie to całkiem dobre kolumny, ale trochę się boję.

0
  • #26 10 Lis 2011 19:05
    Herethic
    Poziom 28  

Witaj, człowieku o dobrym guście muzycznym! ;-)

Na forum: "Nie mam pojęcia jakie wybrać kolumny do 1700zł." - napisałeś:

Cytat:
    Słuchałem kolumn Altus 200 i Siest (...)jestem bardziej za altusami
    Czyli, jeśli się nie mylę, odpowiada Ci dżwięk z większych membran niż w "fiestach". Więc może spójrz na to:
    http://www.troelsgravesen.dk/3WClassic.htm
    Dlaczego? Nie słuchałem ich, ale mają bardzo dobre opinie, koszt wykonania mniej więcej pasuje,
    parametry CA22RNX wyglądają bardzo przyzwoicie:
    http://www.seas.no/index.php?option=com_content&task=view&id=115&Itemid=137
    F-3 w okolicach 43 Hz jest do Hard-rocka i Metalu w zupełności wystarczające, 8ms/45Hz
    (symulowałem go w win isd))to niezła szybkość, lekka papierowa membrana
    sugeruje przyjemny dźwięk (do polipropylenu np. jakoś nie do końca jestem przekonany - choć np. Paradigmy
    świetnie nadają się do ostrego Rock-a, jednak... coś jest w tej celulozie...)
    8"-cali... Nie jest źle :D

Z kilkoma tweeterami Seas-a się zetknąłem, nie ma się do czego przyczepić...
    MCA12 zdaniem "Troelsa" jest "szybki jak błyskawica", a "Troels" to raczej nie jakaś "popierdółka"...

Schematy do tego są... Może warto przemyśleć?

Sądzę, że mogą to być wyjątkowo udane kolumny...
    Jak wiesz, podobnie jak Ty słucham sporo "metalu".
    Gdybym miał mniejsze pomieszczenie (mam 50m2),
    zaryzykowałbym ich budowę. Zdecydowanie.
    Przemyśl...

No i...Altus-owato wyglądają... ;-)

A w kwestii wzmacniacza. Denon Avr1311 może i nie jest zły, ale to amplituner. Pomyśl o Denonie PMA 860.
    Ma lekko konturowe brzmienie. W metalu jest naprawdę ok, podobnie jak PMA 1060,
    jeśli chcesz trochę mocniejszy. Zagrają "lepiej", możesz mi wierzyć.
    Na pewno są też inne ciekawe wzmacniacze, ale te znam
    od bardzo dobrej strony. Oczywiście lepiej sprawdź sam...

Powodzenia!!! :twisted:

0
  • #27 11 Lis 2011 09:03
    theGGDAG
    Poziom 14  

Witam ponownie. Wybrałem już, po ponad 3 miesiącach zastanawiania się nad wyborem kolumn, wybór padł jednak na Paradigm Monitor 7v.6. Moim zdaniem warto za nie dać te 2200zł. Bodajże 93db spl, prawie 35kg waży jedna sztuka. Myślę, że sie nie zawiodę. Zanim jeszcze kupięte kolumny, to dokładnie przemyślę inne propozycje, ale jestem prawie przekonany, że jednak kupię te paradigmy. Dziękuje za pomoc i pozdrawiam. Temat zamykam.

0