Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Chce postawic serwer w domu

marekmichal2 07 Lis 2011 19:29 17665 33
  • #1 07 Lis 2011 19:29
    marekmichal2
    Poziom 11  

Witam myśle nad zakupem serwera do domu.
    Chce aby na nim dało się uruchomic serwer ftp,strone www, serwer pod minecrafta i metina2.
    Teraz co potrzebne mi do tego serwera.

Czy wystarczy taka maszyna http://allegro.pl/serwer-fujitsu-primer ... 72361.html
    Czy mogę ją trzymac ją w garażu?
    Jakie oprogramowanie jest potrzebne do tego co chce z nim robic
    Czy moge nim sterowac z tableta lub komputera?
    Jakie potrzebuje łącze?

Licze na pomoc i inne porady.

0 29
  • #2 07 Lis 2011 19:38
    piterus99
    Poziom 43  

Linków do allegro nie podajemy w działach innych niż "Co kupić", aczkolwiek i tak Ci się źle wkleił;)

Nie wiemy jaki ruch przewidujesz, na początku jednak pomyśl, czy chce Cię płacić dodatkowe 30zł za prąd miesięcznie za następny komputer, pracujący 24h/dobę.
    Sterować można zdalnie chociażby przez VNC albo(w przypadku użycia systemów MS) wbudowany pulpit zdalny.

Łącze - przynajmniej zewnętrzny, najlepiej jeszcze stały adres IP, jak najwięcej uploadu - generalnie jak najszybsze. Nie wiadomo do czego chcesz używać tego ftp, www.

W garażu może stać.
    Jeszcze raz pomyśl, czy Ci się to opłaca.

0
  • #3 07 Lis 2011 19:48
    marekmichal2
    Poziom 11  

No ok 30 zł miesiecznie to mało;d
    Ale jakie potrzebuje łącze?
    I ile moze mnie kosztowac
    To jest link do tego serwera
    co o nim myslicie?

serwer-fujitsu-primergy-rx300-2gb-ram-6x73gb

Link do allegro usunąłem... [piterus99]

0
  • Pomocny post
    #4 07 Lis 2011 20:34
    metallowiec
    Poziom 16  

powiem parę słów od siebie...
    przez kilka ładnych lat miałem u siebie w domu serwer pracujący 24/h robiący za www, mail, i kilka innych usług, użytkowników miałem nie za wiele. max kilkunastu (nie pamiętam już). Obciążenia za dużo nie miałem, ruchu też. Miałem 6mbit na świat (upload oczywiście) i dawało radę bez problemu i korzystałem dodatkowo z tego netu normalnie w domu.

jeśli tylko potrzebujesz tego do nauki/podłubania etc to możesz postawić ale wtedy nie potrzebujesz 24/h i nie potrzebujesz sprzętu strikte serwerowego. Zwykły PC będzie OK.

Jeśli zależy Ci na serwowaniu usług i żeby faktycznie sprzęt był 24h no to powiem Ci że to się zupełnie nie opłaca. Łącze żeby miało w miarę przyzwoity upload +koniecznie stałe IP to około 100-150zł (nie wyobrażam sobie świadczenia usług na zmiennym IP) no i za cholerę nie postawisz serwera mailowego (znaczy się postawisz ale i tak do większości innych serwerów nie dojdą bo zostaną uznane jako spam). Do tego prąd liczyć że serwer 2x zasilacz 500W będzie pobierał max 300W. No to przyjmijmy że średnio 200W, to mniej więcej wyjdzie Ci miesięcznie 65zł przy stawce 0.45/kWh. Ale może za mało policzyłem bo dyski w serwerach nie usypiają się, więc cały czas prąd ciągną. Dodaj do tego fakt że jeśli poważni klienci mają z tego korzystać to musisz zagwarantować dostawy energii tzn. UPS jakiś żeby przez kilkanaście minut potrzymał takiego sprzęcika. Bo przyjmijmy że zaniki prądu jak będą to max 10 minut. Jak zdarzają się w Twojej okolicy jakieś dłuższe przerwy to dodatkowo agregat. No ale wiadomo że to sporo kasy. A i zapomniał bym o chłodzeniu. z takiego serwerka sporo ciepła idzie, w lato tam gdzie trzymałem serwer na prawdę było ciepło (może nawet za ciepło), co się wiąże z częstszymi usterkami sprzętu, szczególnie hdd. Nie licząc hałasu który jest dość uciążliwy. Dlatego suma sumarum ja już nie trzymam w domu serwerka. Wykupiłem kolokacje mam zagwarantowane łącze wystarczające aż nadto, mam gwarancję zasilania no i przede wszystkim sprzęt jest w klimatyzowanej serwerowni więc mam spokój.

1
  • #5 07 Lis 2011 20:40
    marekmichal2
    Poziom 11  

A jeszcze jedno pytanie jaką oferte polecasz?
    Chciałbym aby była nie droga aby miała gdzieś 2 gb ramu i mógł zrobi na niej to co chce.

Kupując stąd oferte za 59 zł
    http://www.kimsufi.pl/
    moge zrobic na nim to co chce

0
  • Pomocny post
    #6 07 Lis 2011 20:46
    metallowiec
    Poziom 16  

Jeśli chodzi o dedykowane sprzęty to z tej oferty musiał byś wziąć tą drugą opcję czyli kimsufi 16 (w pierwszej opcji siedzą atomy albo celki więc kiepsko) czyli jakieś 200zł miesięcznie. Powiem Ci poszukaj w Niemczech, mają tam dość dobre oferty. Znajomy ma dedyk we Frankfurcie i sobie chwali. Dość tanio jeszcze jest w stanach, ale tutaj jest taki minus ze daleko i jeśli będzie to do gier też, to pingi mogą być dłuższe. A jeśli chodzi o Niemcy to nie zauważysz różnicy. Niestety nie pamiętam teraz nazwy tej firmy ale jak znajdę to dam znać.

-1
  • #7 07 Lis 2011 20:48
    marekmichal2
    Poziom 11  

No tak czyli jaki to musi byc serwer
    Jakie parametry?
    I czy nie dałby rady na tej ofercie za 59 zł
    Chodzi mi szczególnie o www i ftp

0
  • Pomocny post
    #8 07 Lis 2011 20:51
    metallowiec
    Poziom 16  

jak na www i ftp to w zależności od ilości użytkowników. Ale ja jeszcze niedawno miałem kilka stron www (mysql, php, nawet i python czy tam perl był jakiś) i ftp i to śmigało na Pentium 2. Więc ta pierwsza oferta z atomem powinna dać radę bez problemu. No chyba że spodziewasz się dużego obciążenia.

aaa... dodam jeszcze. Jak będziesz brał to patrz uważnie na umowę. Nie wiąż się na długi okres. no i patrz dokładnie czy są jakieś limity na transfer.

0
  • #9 07 Lis 2011 20:53
    marekmichal2
    Poziom 11  

Aha a gdybym kupił coś takiego serwer-vps-transfer-bez-limitu-2-7ghz-ram-1-5
    to dałoby rade zrobic na nim to co chce i czy by serwer sie nie lagował przy 40 osobach?

0
  • #10 07 Lis 2011 21:00
    metallowiec
    Poziom 16  

jeśli pod www/ftp to sprzętowo jak najbardziej dało by radę. Ale łącze rzędu 2Mbit na 40 użytkowników to może być mało... zależy co faktycznie miało by tam być i jaki ruch generowało by tych 40 użytkowników. Jeśli chodzi o jakieś serwery do gier to widzę tutaj że to linux, więc jeśli jest serwer gry dostępny na linuksa to oczywiście dało by radę. Ale ta oferta ma akurat straszne kiepskie łącze 2Mbit jako serwer gier przy 40 osobach to raczej nie ma szans

0
  • #11 07 Lis 2011 21:10
    marekmichal2
    Poziom 11  

Aha a cos takiego :serwer-vps-1ghz-1gb-ram-200gb-transfer

I czy na tym zrobię co chce?
    I czy na gwarantpwanym 256 mb ramu da rade 40 osób

0
  • #12 07 Lis 2011 21:23
    metallowiec
    Poziom 16  

VPS to są serwery wirtualne, których na danym serwerze może być kilka. Tutaj nie napisali żadnych szczegółów odnoście gwarantowanych parametrów tzn np. piszą że CPU jest 1GHz ale czy to serwer ma taki procesor czy tyle jest zaklepane na jedną wirtualkę. Musiał byś się dopytać. No i tutaj masz limit transferu. Nie napisali co będzie po przekroczeniu transferu. Łącze do 100Mbit to w miarę dużo, no ale jest zapis "do 100Mbit" więc może być i 1. Jeśli chodzi o postawienie na tym tego czego chcesz, to powiem Ci że i tak i nie. Piszą że jest pełny dostęp do roota więc oprogramowanie sobie zainstalujesz jakie chcesz. Ale np nie zmienisz sobie systemu na jaki chcesz. Musisz wybrać z tego co tam jest. A tam chyba tylko linuksy są, więc znowu nie wiadomo jak z odpalaniem serwerów gier. Jeśli są wersję pod Linuksa to nie powinno być problemu. Aczkolwiek VPSów nigdy osobiście nie używałem w takiej formie... W pracy używamy serwerów wirtualnych i oczywiście można zrobić to co się chce. Ale to zależy od metody wirtualizacji. Nie wszędzie da się wszystko zrobić.

A jeśli chodzi o te 256MB na 40 osób. to zależy co by te 40 osób robiło. Nie powiem Ci dokładnie, bo 40 osób to może być bardzo mało albo bardzo dużo, w zależności co robią.

0
  • Pomocny post
    #13 07 Lis 2011 21:42
    piterus99
    Poziom 43  

Linki do allegro są niedozwolone...
    Serwerów za 5zł nie polecam... to nie działa.

0
  • #14 07 Lis 2011 22:21
    marekmichal2
    Poziom 11  

To jakiego serwera szukac? vps dedyk czy co :-) chce zeby dalo sie na nim zrobic to co chce

Dodano po 8 [minuty]:

I jakby ktos mogl znalezc jakas dobra oferte w granicy 50 zl

0
  • Pomocny post
    #15 07 Lis 2011 22:28
    metallowiec
    Poziom 16  

jeśli chcesz w 100% to co chcesz to kolokacja. Ale to drogo.

Szukaj dedyka jakiegoś. Jutro jak znajdę to napisze o tej firmie co znajomy tam ma.

0
  • #16 07 Lis 2011 22:31
    marekmichal2
    Poziom 11  

No ok ale bedzie gdzies za 50 zl z 1gb ramu i duzym dyskiem.
    Rozumiem ze na vps nie zrobie tego co chce.
    Z gory dziekuje czekam na oferte

0
  • #17 07 Lis 2011 22:47
    metallowiec
    Poziom 16  

Tak na prawdę nie napisałeś dokładnie czego chcesz. A za 50zł miesięcznie nie wiem czy coś znajdziesz... Jutro dam więcej info

0
  • #18 08 Lis 2011 10:16
    marekmichal2
    Poziom 11  

Chyba kupie serwer na allegro i postawie go w domu.
    Będe trzymał na nim ważne informacje więc zależy mi na tym
    aby nie wyciekły gdzieś dalej.

I tak myśle o szybszym łączu internetowym więc myśle że na 20 mb/s powinno to dobrze działac

Co o tym myślicie??

Dodano po 7 [minuty]:

A co myślicie o tym serwerze nie jest dobry:

hp-serwer-dl380-g3-3-2ghz-3gb-ram-cdrom-fdd

Ostatni raz(tym razem już wyraźnie) ostrzegam, że w tym dziale linki do Allegro są niedozwolone. [piterus99]

0
  • #19 08 Lis 2011 14:43
    wodorost666
    Poziom 11  

Jeżeli chodzi o Minecrafta to wbrew pozorom nie potrzeba super wydajnej maszyny.Aktualnie posiadam serwer zbudowany na Athlonie 1700 XP z 512 RAM na DDR i GeForce MX4.Na tym serwerze mam odpalone Ubuntu 10.10 w trybie tekstowym a w tle serwer Minecrafta w Javie i FTP. Na razie maksymalna liczba graczy jaka grała jednocześnie to 5 sztuk.Kumple łącząc się nie byli w stanie odróżnić czy grają na Single Player czy na Multi Player ( mieli średnio po 400 FPS ale i też dosyć nowe komputery).Jedynie małe lagi pojawiały się przy wybuchach TNT no ale to chyba logiczne.Wszystko to na łączu UPC 25 Mb/s na 1,5 Mb/s uploadu.

0
  • #20 08 Lis 2011 19:29
    marekmichal2
    Poziom 11  

No dobra to chyba kupie ten 2 link ktory podalem

Piterus prosze o przeniesienie tematu do jaki kupic

Dodano po 40 [minuty]:

Jaki internet kupic aby serwer dawal z siebie wszystko
    Licze na ofert

Dodano po 33 [minuty]:

Jaki internet kupic aby serwer dawal z siebie wszystko
    Licze na ofert

Dodano po 9 [sekundy]:

No dobra to chyba kupie ten 2 link ktory podalem

Piterus prosze o przeniesienie tematu do jaki kupic

0
  • #21 08 Lis 2011 21:33
    metallowiec
    Poziom 16  

Trochę dziwne pytanie. Serwer może "dać z siebie wszystko" przy łączu 1Mb/s to zależy jak obciążysz serwer, a nie od tego jakie łącze do niego podłączysz. Pamiętaj że kupując internet typowo pod usługi to ważniejszy jest upload jaki masz. Większość ofert jakie są typu netia/tpsa/etc dla użytkowników domowych oczywiście ładnie wyglądają bo piszą 10Mbit czy nawet 20Mbit. Tyle że te 10 czy 20 to download, a upload wynosi 1Mbit. Dodatkowo nie ma żadnego CIRa, a jak nawet jest to śmiesznie mały. Tak jak ja mówiłem. Ja miałem 6Mbit uploadu i do moich zastosować dawało to radę. Ogólnie symetryczne łącza nie należą do tanich. I raczej nikt Ci nie da gotowej oferty dla Ciebie… Dowiedz się czy w ogóle tam gdzie mieszkasz jakiś operator dostarcza łącza o takiej przepływności. U mnie był z tym problem.

0
  • #22 09 Lis 2011 17:38
    marekmichal2
    Poziom 11  

Prosiłbym o jakąs dobrą ofertę serweru vps na którym zrobie
    Ftp www i serwer pod minecrafta i metina

Najlepiej żeby była jak najniższa cena

Dodano po 10 [minuty]:

A co myslicie o tym:
    http://www.vpsinn.pl/vps/openvz-vps/

Chodzi mi o oferte vps.2048

Chce postawic serwer w domu

I teraz są do wybrania 2 opcje root i menager i teraz root jest o wiele tańszy.
    Jak się zarządza takim rootem . I jak to wygląda.

I jaki system wybrac ( pokazane na screanie)

0
  • #24 09 Lis 2011 17:43
    marekmichal2
    Poziom 11  

Sorry ten vps nie obsługuje minecrafta

Czekam na wasze proprozycje

0
  • #25 09 Lis 2011 17:50
    metallowiec
    Poziom 16  

A co takiego jest wymagane żeby tego minecrafta odpalić?

0
  • #26 09 Lis 2011 18:03
    marekmichal2
    Poziom 11  

Nie rozumiem:D

Oni zakazuja stawiania serwerów gier na javie

Dodano po 26 [sekundy]:

Znasz jakies dobre tanie vps?

Dodano po 9 [minuty]:

Jaki system najlepszy pod serwer?

0
  • #27 09 Lis 2011 18:03
    metallowiec
    Poziom 16  

no wiesz. Nie znam regulaminów w poszczególnych firmach, bo nie sposób znać...

Sprawdź tam w tej Niemieckiej firmie. Osobiście mogę Ci też polecić firmę etop.pl

ja co prawda mam tam kolokację ale nigdy nie narzekałem na ich usługi. Poza tym cała elektroda.pl tam stoi, więc o czymś to świadczy :)

0
  • #28 09 Lis 2011 19:26
    marekmichal2
    Poziom 11  

A gdybym zrobił serwer na komputerze stacjonarnym zostawiłbym go włączonego 24/7
    I zrobił cos takiego jak system w systemie mógłbym go używac i jednoczesnie byłby na nim
    serwer postawiony na linuxie mam na komputerze 3 gb ramu więc 2 zostawie na serwer.
    Kupie lepszy internet i myśle że taki serwer powinnien dac rade co o tym myślicie?

Jaki linux najlepszy pod serwer

0
  • #29 09 Lis 2011 19:33
    piterus99
    Poziom 43  

Cytat:
    Jaki linux najlepszy pod serwer

Taki, jaki Ci leży - umiesz w ogóle posługiwać się konsolą?

Możesz spróbować postawić sobie na swoim komputerze.

Temat przenoszę, poprzednie linki są pousuwane ze względu na bytność w innym dziale forum.

-1
  • #30 09 Lis 2011 19:36
    marekmichal2
    Poziom 11  

No ok a dam rade zrobic na windowsie ftp www i serwery do gier.
    Jak to połączyc z no ip.
    I czy warto instalowac linuxa pod te serwery może lepiej na windowsie?

0