Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podłogówka+grzejniki, sterowanie "strefami"

08 Lis 2011 09:14 6906 4
  • Poziom 2  
    Witam,
    Po prześledzeniu postów związanych z nurtującym mnie problemem, postanowiłem jednak zapytać - prośba o pomoc w realizacji.

Sytuacja jest następująca:
    - Kocioł: Saunier Duval Isotwin F25 (http://www.saunierduval.pl/produkty/...cyjne/isotwin/) + czujnik/automatyka pogodowa
    - Rozdzielacz: Tece (http://www.tece.pl/aktualnosci/ogrzewanie-podlogowe/227) - 8 sekcji podłogówki, 3 sekcje na grzejniki.
    - Dom (http://www.wybieramydom.pl/projekty_...98-oliwka.html)

Dół - podłogówka (+ drabinka w dolnej łazience + grzejnik garaż)
    Góra - grzejniki (+ podłogówka górna łazienka)

Aktualnie jeden termostat (SD Exacontrol E7, http://www.saunierduval.pl/produkty/.../exacontrol-e/) umieszczony w centralnym miejscu na parterze (klatka schodowa). Wszystko działa jak należy, układ traktowany jako "wyjściowy" do ew. kombinacji w razie konieczności - a konieczność jest, z uwagi na tradycyjną (jak rozumiem) przypadłość przy takich instalacjach (czyli dół z podłogówką nagrzewa się na dłużej - góra się szybciej wychładza).

Stąd też prośba o wsparcie/pomoc w modyfikacjach.
    Idee, niekoniecznie słuszne, mam takie:

1. "prosta".
    Przenosimy termostat na górę.
    Tutaj raczej będzie problem z temperaturą na dole.

2. "mniej prosta".
    W przypadku górnego ogrzewania mam 2 obiegi kaloryferów, które z racji przeznaczenia pomieszczeń mogą być rozdzielone temperaturowo.
    Dół traktujemy jako jeden cały obieg (otwarty charakter "pomieszczenia").
    Jak zabrać się do tego by posiadać na górze jeszcze 2 dodatkowe termostaty (w "reprezentatywnych" miejscach wspomnianych "stref"), tak by system działał następująco:

- gdziekolwiek temp < od nastawy = piec się włącza (tam zgodnie ze sterownikiem, histereza czy tam inne akcje).

- siłowniki na rozdzielaczu (jeszcze nie posiadam, jeden na obiegu całej podłogówki, dwa na obiegach górnych kaloryferów) - otwierają/zamykają zawory w zależności od tego, którego obiegu "nie trzeba" grzać.

Może trochę chaotycznie, ale serdeczna prośba o wskazanie kierunku i pomoc w doborze sprzętu (aktualnie posiadam jedynie powyżej wymienione).
  • Poziom 14  
    Witam

Nie wiem kto koledze doradzał ( wykonywał ) ten układ, ale na pewno jest tu błąd, ponieważ podłogówka razem z grzejnikami z jednego rozdzielacza bez dodatkowych elementów regulacyjnych to na pewno nie może działać prawidłowo.

Według mnie to najlepiej:
    1 - wykonać osobne układy dla podłogówki ( góra i dół) oraz osobny układ dla grzejników.
    2 - dla układów podłogówki zamontować pompki oraz zawory termostatyczne z kapilarą ( układ podłogowy nie powinien przekraczać temp. zasilania około 45 st. C)
    3 - czujnik sterujący kotłem najlepiej zamontować w pomieszczeniu z grzejnikiem bez głowicy termostatycznej oraz bez podłogówki.
    4 - pozostałe grzejniki wyposażyć w głowice termostatyczne.
  • Poziom 2  
    abrzuzek napisał:
    Witam

Nie wiem kto koledze doradzał ( wykonywał ) ten układ, ale na pewno jest tu błąd, ponieważ podłogówka razem z grzejnikami z jednego rozdzielacza bez dodatkowych elementów regulacyjnych to na pewno nie może działać prawidłowo.

Według mnie to najlepiej:
    1 - wykonać osobne układy dla podłogówki ( góra i dół) oraz osobny układ dla grzejników.
    2 - dla układów podłogówki zamontować pompki oraz zawory termostatyczne z kapilarą ( układ podłogowy nie powinien przekraczać temp. zasilania około 45 st. C)
    3 - czujnik sterujący kotłem najlepiej zamontować w pomieszczeniu z grzejnikiem bez głowicy termostatycznej oraz bez podłogówki.
    4 - pozostałe grzejniki wyposażyć w głowice termostatyczne.

Dziękuje za info, gwoli wyjaśnienia:
    To co mam jako "jeden" rozdzielacz pełni rolę dwóch osobnych rozdzielaczy ze specjalną wkładką regulacyjną i głowicą termostatyczną z czujnikiem zanurzeniowym do ustawiania temperatury zasilania ogrzewania podłogowego, dedykowaną pompą do części podłogowej i sprawuje się, jak dotąd, dobrze (szersze info w podanym przeze mnie linku dot. tegoż rozdzielacza).
    Stąd - realnie mam osobny układ do podłogówki (8 obiegów) + 3 osobne układy do grzejników (w tym 2 wspomniane przeze mnie na górę).

Więc ad1/2 - to mam zrealizowane w ramach tegoż rozdzielacza.
    ad 3 - czyli rozumiem że na górnej kondygnacji
    ad 4 - wszystkie grzejniki mają głowice.

Reasumując - sugeruje kolega wyjście, które w moim poście jest oznaczone punktem 1 = przenieść sterownik kotła na górę....

Serdeczna prośba o jakieś jeszcze inne opinie i ew. pomoc w realizacji pomysłu, który oznaczyłem numerem 2 (dodatkowe termostaty do stref na górze + sterowanie siłowników odpowiednich obiegów na rozdzielaczu).

Piec ma następujące podłączenia:
    Podłogówka+grzejniki, sterowanie "strefami"
  • Poziom 2  
    Witam,
    mam ten sam problem, co kolega, który założył ten post.

Na dole domu ogrzewanie podłogowe plus grzejnik drabinka w łazience, na górze grzejniki w trzech sypialniach i korytarzu plus grzejnik drabinka i podłogówka w łazience. Na dole zamontowany sterownik Euroster 2006.

Na piecu ma ustawioną temperaturę 45 stopni. Podłogówka na dole nagrzewa się i oddaje długo ciepło w związku z czym na dole jest jeszcze ciepło podczas gdy na górze już zimno (góra to poddasze-nieźle docieplone, ale mimo wszystko).

Jakieś rady jak to rozwiązać?

Dodam że jestem zupełnym laikiem. Na dole pod piecem jest skrzynka z zaworkami *takimi ze "złotymi" małymi głowicami. Na górze też jest skrzynka, ale tam jest tylko jeden taki zaworek (podejrzewam, że od podłogówki w łazience). Grzejniki nie mają zaworów termostatycznych.

Czy można w jakiś sposób sprawić, aby nie było tak dużych różnic temepratur pomiędzy dołem, a górą? Np. aby piec niezależnie włączał się w zależności od temperatury na górze i na dole i grzał tylko górę lub dół lub oba piętra, jeśli temperatura i tu i tam spadnie poniżej zadanej?

Te głowice wyglądają tak (tylko, że jest ich dużo na całym rozdzielaczu):
    http://znam.to/recenzje/474/Glowica-RTL-do-sterowania-ogrzewania-podlogowego

Piec mam taki:
    http://pl.immergas.com/products1/kotly_tradycyjne/2f_z/zeus_kw/zeus_24_kw.htm

A sterownik taki:
    http://www.euroster.com.pl/index.php?pokaz=pokaz&id_produktu=9

Przepraszam za chaos w mojej wypowiedzi, ale tak jak pisałem jestem kompletnym laikiem.
    Będę wdzięczny za pomoc.
  • Poziom 14  
    Najlepiej załatwić wszystko automatyką budynku a nie bawić się zbytnio w hydraulikę.
    inteligentny dom sterowanie ogrzewaniem podłogowym, kaloryferami z jednego sterownika.

Tam jest gotowy projekt i schemat pozwalający na wykorzystanie kilku niezależnych lub zależnych stref grzewczych i integracji różnych rodzajów ogrzewania.
    (podłogówka 2 strefy+ kaloryfery + DGP z kominka). Gratis masz sterowanie oświetleniem z jednego sterownika