Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Telefon GSM z funkcją VoIP przez WiFi z podstawką ładującą.

08 Lis 2011 09:43 3629 11
  • Poziom 21  
    Założeniem projektu jest wykorzystanie "komórki" jako słuchawki bezprzewodowej lokalnej telefonii VoIP i PSTN.

Jest wiele modeli pozwalających na zbudowanie takiego systemu. Większość telefonów Nokia z serii E posiada wbudowany protokół SIP. Wykorzystując Nokię E66, lokalną centralę VoIP, oraz bramkę PSTN udało mi się uruchomić cały system.

Praktyczne testy wykazały, że Nokia E66 bardzo dobrze spisuje się w takiej sieci. Będąc w zasięgu konkretnej sieci WiFi telefon ten jest w stanie automatycznie połączyć się z serwerem/centralką SIP i odbierać połączenia przychodzące. Największym problemem jest konieczność częstego ładowania aparatu, związana ze zwiększonym poborem energii przy ciągłej pracy z siecią WiFi.

Rozwiązaniem tego problemu może być wykorzystanie podstawki ładującej, znacząco ułatwiającej proces ładowania telefonu przy zachowaniu wysokiej mobilności słuchawki. Niestety na rynku nie ma podstawek ładujących do Nokii E66, podobnie jak do znakomitej większości modeli serii E.

Podsumowując: Szukam modelu telofonu komórkowego spełniającego wymagania:
    - dostępna podstawka ładująca lub inne rozwiązanie tego typu
    - obsługiwanie protokołu VoIP SIP zintegrowane z funkcjami wykonywania połączeń. Chodzi o to żeby połączenia były wykonywane w ten sam sposób co połączenia GSM. Mam poważne wątpliwości, czy doinstalowane aplikacje w symbianie dają takie możliwości.
    - telefon powinien mieć możliwość działania jako modem GSM. Pożądana jest współpraca z systemami linuksowymi. Przykładowo Nokia E66 bez problemu współpracuje z Ubuntu i EasyPeasy pozwalając łatwo podłączyć netbooka do Internetu. (Ten warunek wydaje się wykluczać telefony Pirelli DP-L10, oraz ich klony.)
    - rozsądna cena. Kupowanie drogiego palmtopa do pracy jako słuchawka bezprzewodowa wydaje się być pozbawione sensu. Z drugiej strony używane urządzenia tego typu są stosunkowo tanie.
  • Sklep HeluKabel
  • Poziom 23  
    E66 może zostać tylko dokup do niej Power Bank.
  • Sklep HeluKabel
  • Poziom 21  
    Niestety nie mam pojęcia o jaki Power Bank chodzi. Na rynku jest wiele urządzeń posiadających taką lub podobną nazwę.

Jeżeli chodzi o dodatkowy akumulator pozwalający ładować komórkę za pomocą przewodu, to równie dobrze mogę to robić za pomocą zwykłej ładowarki sieciowej. Chodzi o to, żeby nie trzeba było ciągle odpinać i podpinać ładowarki podczas odbierania telefonów. Podstawka ładująca jest więc o niebo lepszym rozwiązaniem, niż taki Power Bank.
  • Poziom 23  
    Chodziło mi o takie coś jak NOKIA DC-11K.

Jeżeli chodzi o podstawkę ładującą to znalazłem tylko do Samsunga Galaxy S: http://www.ceneo.pl/12989858s
    Do E66 pewnie nie ma podstawek łądujących.
  • Poziom 21  
    NOKIA DC-11K wymaga połączenia akumulatora awaryjnego z komórką za pomocą przewodu. Równie dobrze mogę podłączyć komórkę bezpośrednio do ładowarki sieciowej. Problem z którym się borykam, to nie brak energii w trasie, tylko odbieranie telefonów, gdy komórka jest podłączona do kabla. Ciągłe wtykanie wtyczki ładowarki po każdej rozmowie jest po prostu męczące.

Poza siedzibą ilość połączeń jest niewielka. Więc pomimo ciągle pracującego skanowania sieci WiFi energii wystarcza na 2 dni. W siedzibie przez telefon przechodzą wszystkie rozmowy czyli GSM, wewnętrzne i PSTN. W rezultacie zużycie energii jest istotne. Ładowanie akumulatora trwa stosunkowo długo, więc w tym czasie może zaistnieć konieczność wykonania kilku rozmów telefonicznych. Każdorazowe manipulowanie wtyczką i kablem jest już kłopotliwe. Nie po to tworzyłem system z bezprzewodową słuchawką, by rozmawiać z kablem zasilania przyczepionym do telefonu.
  • Poziom 21  
    Na razie ciągle jeszcze używam E66. W zależności od typu i konfiguracji AP zużycie energii w trakcie czuwania przy podłączonym WiFi można zmniejszyć nawet czterokrotnie. Pozwala to na ładowanie komórki w godzinach popołudniowych, gdy ilość rozmów jest mniejsza.

W międzyczasie uszkodzeniu uległy dwa zasilacze sieciowe. W jednym naderwał się przewód przy wtyczce, w drugim padł elektrolit.

Idealnym rozwiązaniem wydawała się być Nokia E70. Niestety model ten słynie z dużej awaryjności. Brak dobrego dostępu do części zamiennych skutecznie odstrasza od tego modelu.
  • Poziom 21  
    Wygląda na to, że Nokia 6300i spełnia wymagania. Jest na rynku dostępna podstawka ładująca, a telefon posiada funkcje WiFi i VoIP. Problemem jest jednak konfiguracja konta VoIP, gdyż menu pozwala jedynie na ustawienie dostawców predefiniowanych na stronach Nokii. Ustawienie własnych parametrów wymaga triku polegającego na spreparowaniu pliku z własnymi ustawieniami i przesłania go przez połączenie bluetooth.
  • Poziom 37  
    forsoft napisał:
    telefon posiada funkcje WiFi

Nie posiada.
  • Poziom 21  
    Nokia 6300 - nie posiada WiFi.
    Nokia 6300i - posiada WiFi (to bardzo rzadki model, oficjalnie nie był sprzedawany w Polsce)
  • Poziom 21  
    Udało mi się zdobyć sprawny egzemplarz Nokii 6300i. Pierwsze testy sugerują, że czułość odbiornika WiFi jest mniejsza niż w E66. Problemy z częstym gubieniem sieci udało się rozwiązać przez zmianę ustawienia anteny access pointa. Najwyraźniej telefon jest czuły na rodzaj polaryzacji sygnału. W pozycji poziomej często gubił sygnał sieci. Przestawienie anteny AP z pozycji pionowej do skośnej zapewniło wystarczająco dobrą łączność z telefonem.

Zapas energii w baterii nie wystarcza na całą dobę pracy z siecią WiFi. Na szczęście podstawka ładująca znacznie upraszcza częste doładowywanie telefonu.
  • Poziom 21  
    Dłuższa eksploatacja Nokii 6300i wykazała pewne braki w funkcjonalności.

- Z jakiegoś powodu, głośność słuchawki podczas zestawiania połączeń VoIP jest znacznie mniejsza, niż w przypadku GSM. W trakcie samej rozmowy wszystko jest normalnie, ale sygnały przywołania i zajętości są tak ciche, że aż trudno słyszalne.

- Nie udało mi się ustalić, w jaki sposób można zawiesić lub przekierować połączenie VoIP. Nokia E66 miała dodatkową opcję dostępną w czasie trwania rozmowy VoIP. 6300i wydaje się nie mieć takiej funkcji.

- Nie ma możliwości, by sterować sposobem reakcji na przychodzące drugie połączenie. Jest ono zawsze przyjmowane. Nokia E66 pozwalała na zgłaszanie zajętości w takiej sytuacji.

- Brak wielozadaniowości. Nie daje się uruchomić wielu aplikacji jednocześnie.

Przypuszczam, że te niedociągnięcia spowodowane są tym, że Nokia 6300i była jednym z pierwszych telefonów ze zintegrowanym protokołem SIP. Dopiero nowsze wersje Symbiana współpracujące z nowszymi wersjami oprogramowania SIP posiadają pełną funkcjonalność.
  • Poziom 21  
    Cytat:
    Nie udało mi się ustalić, w jaki sposób można zawiesić lub przekierować połączenie VoIP. Nokia E66 miała dodatkową opcję dostępną w czasie trwania rozmowy VoIP. 6300i wydaje się nie mieć takiej funkcji.

Okazało się, że Nokia 6300i automatycznie przesyła kod klawisza flash, jeżeli wprowadzona sekwencja zaczyna się od * lub #. Natomiast sterowanie centralką w trakcie rozmowy kodami nie zaczynającymi się od znaków specjalnych nie działa.