Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Vitopend 100 wh04 uszkodzona płyta główna?

roszej 08 Lis 2011 09:47 6880 9
  • #1 08 Lis 2011 09:47
    roszej
    Poziom 12  

Witam. Mam pewien problem z kotłem Viessmann Vitopend 100 WH04 Kocioł jest dwufunkcyjny z otwarta komorą spalania.
    Objawy są następujące. Z początku kocioł pokazywał błąd (palenie się czerwonej diody) ale pomagało resetowanie (prawo, lewo środek pokrętłem) niestety po kilku razach dzieje się następująca rzecz.

Po włączeniu (czy resecie) Świeci się zielona dioda zasilania, dioda palnika i chodzi wentylator. (palnik nie grzeje) po chwili piec przechodzi w stan błędu (4 cykliczne błyski czerwonej diody)

Wezwałem serwis Viessmann i powiedzieli że płyta główna do wymiany 1200PLN lub cały nowy kocioł za 2800PLN.

Wyczytałem gdzieś na forum, że można taka usterkę naprawić wymieniając jakiś element na płycie. Diagnoza była taka, że piec widzi płomień, którego nie ma. Czy ktoś mógłby udzielić jakiejś porady? Niestety nie mam na chwile obecną wolnej takiej gotówki. A w chałupie zimno.

0 9
  • #2 08 Lis 2011 21:38
    wawrzeczko_t
    Specjalista - systemy grzewcze

Jeśli "chodzi" wentylator to nie masz kotła z otwartą komora spalania. 4 mignięcia/10 s. = "Brak sygnału płomienia po czasie dopalania". Szczerze mówiąc nie wiem co to jest dopalanie w tym kotle. Tak czy owak jeśli palnik nie grzeje a wentylaror chodzi to należy się skupić na kominie bądź czujniku różnicy ciśnień (presostacie) powietrza. Czy serwis czyścił ten kocioł. Czy robił coś oprócz dokonania wyceny regulatora kotła ?

0
  • #3 09 Lis 2011 06:52
    roszej
    Poziom 12  

Tak 2 miesiące wcześniej był przegląd, który robiłem co roku. Teraz przyjechali i stwierdzili, że trzeba wymienić płytę.

0
  • #4 09 Lis 2011 19:16
    zybie
    Poziom 30  

Spróbuj wyczyścić elektrodę jonizacyjną papierem ściernym i wymyj w benzynie

0
  • #5 10 Lis 2011 11:27
    1131673
    Użytkownik usunął konto  
  • #6 11 Lis 2011 20:23
    dario0
    Poziom 15  

Kolego jak masz otwartą komorę bo tak piszesz to skąd wentylator ?
    Jęsli masz zamkniętą to ok.Zrób tak :zdemontuj osłonę komory spalania ,cztery śruby na dole kluczyk czpieniowy , wypnij kabelek z presostatu ,załącz kocioł,zresetuj ,nieprzejmuj się pracującym wentylatorem,załącz kocioł np.na cwu czyli pokrętełko np.3 i odręć wodę , po 10 s wepnij wtyk na presostat ,zobaczysz czy normalnie zapali .Daj znać czy zapalił.

0
  • #7 15 Lis 2011 10:59
    roszej
    Poziom 12  

Podmieniłem płytę z innego kotła i działa wszystko jak należy, więc to uszkodzenie płyty. Czy da się naprawić tą starą czy nie warto się bawić? Za podmienioną (używana) życzą sobie 600PLN

0
  • #8 11 Gru 2011 21:06
    sq9jjh
    Specjalista elektryk

roszej napisał:
    ... Czy da się naprawić tą starą czy nie warto się bawić? ...

Witam, kilka takich płyt udało mi się naprawić, usterka przeważnie jest taka sama, myślę, że to "fabrikfeler". Niestety nauka kosztuje, 600,- PLN za płytę używaną to dobra cena, zwłaszcza, że parametrami nie odbiega od nowej a może nawet elementy użyte do naprawy są lepsze od oryginalnych. Pozdrawiam.

2
  • #9 12 Gru 2011 10:55
    roszej
    Poziom 12  

Już kupiłem nową...było za zimno w domu :)

0
  • #10 13 Lis 2014 10:41
    samsungus
    Poziom 2  

Wymiana płyty głównej w kotle to drogi wydatek, a wystarczy naprawić samą płytę główną i zaoszczędzić ponad tysiąc złotych.

3