Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

atmega 328p device id = 0000000

mayekk 08 Lis 2011 10:47 1617 4
  • #1 08 Lis 2011 10:47
    mayekk
    Poziom 23  

Witam,

Pewnie to jakaś głupota, ale mam nową ATMegę 328P i programator USBasp.

Zwora na USBasp ustawiona na <1.5MHz (bo nowa ATMega defaultowo taktowana jest wewnętrznie chyba na 1MHz, żadnych fuse bitów nie zmieniałem).

ATMega podłączona na płytce montażowej, tylko piny VCC, AVCC (+5V), GND oraz SPI.

Kwarc nie podłączony bo nie potrzebuję - wystarczy wewnętrzny oscylator.

USBasp - ATMega:

RST - RST
    SCK - SCK
    MOSI - MOSI
    MISO - MISO
    GND - GND
    VCC - VCC, AVCC

zasilanie z USBasp, po podłączeniu napięcie na VCC i AVCC jest, na RST sygnał wysoki (żeby wszedł w tryb programowania)

Próbowałem zczytać Khazama AVR Programmer ID uC i pojawia się błąd jak w temacie. Ogólnie żadne narzędzie się nie komunikuje z uC....

Oczywiście programator sprawny, zainstalowany w systemie.

W/w schemat połączeń wydaje się być OK, co jeszcze sprawdzić ?
    Niestety nie mam innego uC żeby wsadzić i sprawdić czy ruszy :/

0 4
  • Pomocny post
    #2 08 Lis 2011 11:12
    mirekk36
    Poziom 42  

Czyli co na żadnym innym procku nie sprawdziłeś tego programatora i połączeń a domyślasz się, że coś może być nie tak akurat z ATmega328P ?

Z prockiem na pewno jest wszystko w porządku. Postępujesz prawidłowo - włączając sworkę SLOW_SCK w programatorze. Tylko pamiętaj że nie tylko nowa ATmega328P i nie chyba - a na pewno i każdy prawie procek AVR jest taktowany fabrycznie wewn. oscylatorem ustawionym domyślnie na 1MHz)

Połączenia jeśli rzeczywiście są takie jak opisałeś - to powinny być OK - aczkolwiek już nie raz się zdarzało na elektrodzie w takich tematach, że opis podany w ten sposób różnił się sporo jeśli chodzi o schemat, który później autor wrzucał nie mówiąc o błędach na płytce, które też niejednokrotnie się okazywały w trakcie tematu. Tak samo bywało z nowymi programatorami USBASP z allegro, które miały nawet czasem wady fabryczne - jakieś zwarcia na przykład.

Napisz więcej może o tym programatorze, czy wiesz jaki ma firmware tzn która wersja ??? bo jeśli najnowsza ze stronku fischl.de/usbasp to możesz mieć problemy aż do jej zmiany na oczko starszą albo zaktualizowaną tzn z poprawionym błędem. Poszukaj w tym celu postów kolegi BoskiDialer, który na elektrodzie umieścił poprawkę do najnowszego firmware dla USBASP

Przy okazji żeby procek wszedł w tryb programowania to na RST ma pojawić się stan NISKI a nie wysoki jak piszesz - więc może jednak jest jakiś błąd w połączeniach, zimny lut, przerwa itp - to też się często zdarza a rzeczywiście jest niby błahostką jak piszesz.

0
  • #3 22 Lis 2011 17:23
    mayekk
    Poziom 23  

przepraszam za późną odpowiedź - uC okazał się jednak wadliwy :/

0
  • #4 22 Lis 2011 17:48
    mirekk36
    Poziom 42  

No to musiałeś go albo zablokować fuskami albo urąbać złym podłączeniem :( ... ale cóż, zdarza się każdemu ;) więc spokojnie. Chociaż jeśli to zablokowanie fuskami to zwykle łatwo to odwrócić.

0
  • #5 22 Lis 2011 17:57
    mayekk
    Poziom 23  

nie nie, "nówka z pudełka" - drugi na jego miejscu od razu wstał bez problemu, a fuse bitów nie ruszałem. Próbowałem potem zewnętrznym kwarcem / oscylatorem go postawić i nic, różne częstotliwości i dalej klapa. Jak mówie - fuse bitów nie ruszałem a nowy powinien chodzić na wewnętrznym kwarcu...

0