Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

atmega 328p device id = 0000000

mayekk 08 Lis 2011 10:47 1617 4
 • #1 08 Lis 2011 10:47
  mayekk
  Poziom 23  

  Witam,

  Pewnie to jakaś głupota, ale mam nową ATMegę 328P i programator USBasp.

  Zwora na USBasp ustawiona na <1.5MHz (bo nowa ATMega defaultowo taktowana jest wewnętrznie chyba na 1MHz, żadnych fuse bitów nie zmieniałem).

  ATMega podłączona na płytce montażowej, tylko piny VCC, AVCC (+5V), GND oraz SPI.

  Kwarc nie podłączony bo nie potrzebuję - wystarczy wewnętrzny oscylator.


  USBasp - ATMega:

  RST - RST
  SCK - SCK
  MOSI - MOSI
  MISO - MISO
  GND - GND
  VCC - VCC, AVCC

  zasilanie z USBasp, po podłączeniu napięcie na VCC i AVCC jest, na RST sygnał wysoki (żeby wszedł w tryb programowania)

  Próbowałem zczytać Khazama AVR Programmer ID uC i pojawia się błąd jak w temacie. Ogólnie żadne narzędzie się nie komunikuje z uC....

  Oczywiście programator sprawny, zainstalowany w systemie.

  W/w schemat połączeń wydaje się być OK, co jeszcze sprawdzić ?
  Niestety nie mam innego uC żeby wsadzić i sprawdić czy ruszy :/

  0 4
 • Pomocny post
  #2 08 Lis 2011 11:12
  mirekk36
  Poziom 42  

  Czyli co na żadnym innym procku nie sprawdziłeś tego programatora i połączeń a domyślasz się, że coś może być nie tak akurat z ATmega328P ?

  Z prockiem na pewno jest wszystko w porządku. Postępujesz prawidłowo - włączając sworkę SLOW_SCK w programatorze. Tylko pamiętaj że nie tylko nowa ATmega328P i nie chyba - a na pewno i każdy prawie procek AVR jest taktowany fabrycznie wewn. oscylatorem ustawionym domyślnie na 1MHz)

  Połączenia jeśli rzeczywiście są takie jak opisałeś - to powinny być OK - aczkolwiek już nie raz się zdarzało na elektrodzie w takich tematach, że opis podany w ten sposób różnił się sporo jeśli chodzi o schemat, który później autor wrzucał nie mówiąc o błędach na płytce, które też niejednokrotnie się okazywały w trakcie tematu. Tak samo bywało z nowymi programatorami USBASP z allegro, które miały nawet czasem wady fabryczne - jakieś zwarcia na przykład.

  Napisz więcej może o tym programatorze, czy wiesz jaki ma firmware tzn która wersja ??? bo jeśli najnowsza ze stronku fischl.de/usbasp to możesz mieć problemy aż do jej zmiany na oczko starszą albo zaktualizowaną tzn z poprawionym błędem. Poszukaj w tym celu postów kolegi BoskiDialer, który na elektrodzie umieścił poprawkę do najnowszego firmware dla USBASP

  Przy okazji żeby procek wszedł w tryb programowania to na RST ma pojawić się stan NISKI a nie wysoki jak piszesz - więc może jednak jest jakiś błąd w połączeniach, zimny lut, przerwa itp - to też się często zdarza a rzeczywiście jest niby błahostką jak piszesz.

  0
 • #3 22 Lis 2011 17:23
  mayekk
  Poziom 23  

  przepraszam za późną odpowiedź - uC okazał się jednak wadliwy :/

  0
 • #4 22 Lis 2011 17:48
  mirekk36
  Poziom 42  

  No to musiałeś go albo zablokować fuskami albo urąbać złym podłączeniem :( ... ale cóż, zdarza się każdemu ;) więc spokojnie. Chociaż jeśli to zablokowanie fuskami to zwykle łatwo to odwrócić.

  0
 • #5 22 Lis 2011 17:57
  mayekk
  Poziom 23  

  nie nie, "nówka z pudełka" - drugi na jego miejscu od razu wstał bez problemu, a fuse bitów nie ruszałem. Próbowałem potem zewnętrznym kwarcem / oscylatorem go postawić i nic, różne częstotliwości i dalej klapa. Jak mówie - fuse bitów nie ruszałem a nowy powinien chodzić na wewnętrznym kwarcu...

  0