Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czy warto kupić Netia Spot?

Zdzichu 22 Gru 2011 23:27 84250 131
    jedraczek
    Poziom 10  
    #zjawa7
    pomyśl logicznie. Czy uważasz, że taka firma jak Netia, która pewnie zatrudnia setki ludzi ryzykowałaby zostawienie jakiegoś backdooru, aby jakiś sfrustrowany pracownik mógł jej zrobić kuku? Nawet jak taki dostęp jest to jest on realizowany za pośrednictwem systemów pośredniczących, tj. idzie zlecenie z CRM (np z informacją, że klientowi o numerze xxxxxxx trzeba updateować soft) do jakiegoś systemu zarządzającego pudełkami, który dopiero "wstrzykuje" konfiguracje do Twojego Spota.
    jocker_en
    Poziom 21  
    Mam takiego spota wcześniej przerabiałem pirelkę asmaxa i ntegera i spot działa porządnie ma spory zasięg wifi ale nie rewelacyjny jak pogrzebiecie ma możliwości. i jak póki co znam 3 ludzi z tym sprzętem w domu i każdy chwali, dość szybko poprawiają soft co jest pozytywne. Z moich obserwacji i znajomych i porównań z w/w routerami spot synchronizuje się najwyżej i ma najlepsze realne transfery a mam dość długą linię 1300m i prędkości przekraczające 20meksów . Naturalnie opieram się na swoim przypadku i znajomych.
    jedraczek
    Poziom 10  
    firmware netia spota i pirelli robi ta sama firma (jungo)
    jocker_en
    Poziom 21  
    pewnie i tak tylko na pirelkę nic nie wychodziło a na spota cały czas coś robią. Tylko cóż pirelka się u mnie nie sprawdziła powyżej 10Mb/s niby synchro ok ale siadało na realnej prędkości powyżej, za to to asmax był dobry przez rok potem z przyczyn, których nie znam nie radził sobie, synchro wysokie łapał ale nie przekraczał 16Mb/s predkości rzeczywistej, zamieniłem na netgera i wróciło do normy w miarę synchra do 19700 i bardzo mnie zaskakiwała prędkość rzeczywista prawie równa synchronizacji. Natomiast spot łapie mi tak jak pokazałem wcześniej i wyżej prędkości uzyskiwane to 19.50Mb/s do 24Mb/s ale przeważnie gdzieś po środku. Podkreślam iż to tylko mój osobisty przypadek.
    mkania777
    Poziom 9  
    Ja mam usługę od NETIA (LLU)
    W/g skantarka powinno być 11Mb/s a jest:
    Czy warto kupić Netia Spot?
    Lapek na WiFi n dziala oki i prędkość ta sama.

Oczywiście wszystko idzie przez NETIA Spot.
    vitosx
    Poziom 9  
    @RikasMalinka:

Czy istnieje jakiś oficjalny kanał, którym można zgłaszać zaobserwowane problemy z Netia Spotem?

Przykładowo w żaden sposób nie udaje mi się zmusić routera do otwarcia wskazanych portów za pomocą uPnP z poziomu aplikacji na komputerze. Wydawało mi się, że opcja "Zezwalaj innym użytkownikom sieci na kontrolowanie właściwości sieci NETIASPOT" (domyślnie włączona) ma to umożliwiać. Konsultant na infolinii niewiele mi w tej kwestii potrafił pomóc.

Drugi problem to konieczność regularnych (co dzień, dwa) restartów urządzenia, mimo spokojnego użytkowania (poczta, WWW), ponieważ zaczyna bardzo często gubić połączenie ADSL (restart od razu usuwa problem). Dodatkowo wyświetlany jest wtedy komunikat "sprawdź połączenie" po którym zawsze następuje błąd przeglądarki "Strona internetowa spowodowała zbyt wiele przekierowań", co powoduje konieczność ręcznego otwierania/wprowadzania adresu strony na nowo.
    jocker_en
    Poziom 21  
    @vitosx oficjalnie dzwonisz na *88 lub 801-802-803 ja nie masz ich telefonu i zgłaszasz połączą cie z działem odpowiedzialnym za spota, sam korzystałem. Potem masz czat z konsultantem na stronie neti wchodzisz na kontakt i czat, przygotuj sobie ID abonenta i PIN. I jeszcze masz internet_hd(malpa)netia.pl ale lepiej na żywo pogadać ale jedną wadę spota i tak zgłaszałem wysyłając filmik pokazowy i zrzuty z ekranu.
    and777rew
    Poziom 9  
    Jaka jest najnowsza wersja oprogramowania do NS?

Dzisiaj wyjąłem z pudełka, ma wgrany 5.4.8.2.45 (datowany na Nov 15 2011)
    vitosx
    Poziom 9  
    @jocker_en
    Dzięki za info. Spróbuję jeszcze zresetować konfigurację Spota i jak to nic nie zmieni uderzę znowu na infolinię.
    jocker_en
    Poziom 21  
    @and777rew Wersja oprogramowania:5.4.8.2.45.1.2 na czacie konsultant potwierdził że to najnowsza.
    and777rew
    Poziom 9  
    @jocker_en Dziękuję :)

Czyli brakuje mi .1.2
    jocker_en
    Poziom 21  
    czyli reset i już masz jak nie dzwonisz i po chwili też masz :) ale o ile pamiętam spot powinien się już sam aktualizować
    and777rew
    Poziom 9  
    Kolejne pytanie, jeśli w złym temacie, pokażcie gdzie jest temat odpowiedni dla tego pytania.

Do niedawna miałem internet z Netii 8Mb i takie transfery realnie miałem.

Podpisałem nową umowę i od 1 stycznia powinienem mieć internet o maksymalnej możliwej prędkości.

Parametry łącza są następujące (wzięte z panelu konfiguracyjnego NetiaSpot):

Szybkość połączenia: 9.94 Mbps Downstream / 1.19 Mbps Upstream
    Czas trwania połączenia: 0 godziny, 45 minuty
    Maksymalna szybkość linii: 13.09 Mbps Downstream / 1.19 Mbps Upstream
    Margines zakłóceń: 9.60 dB Downstream / 4.50 dB Upstream
    Tłumienie linii: 21.00 dB Downstream / 7.10 dB Upstream
    Modulacja linii: G.992.5 Annex A

Realnie mam teraz transfer nie wyższy niż 980-990kB/s i przyznam, że zmiana szybkości transferu z 8Mb na 10 Mb mnie nie satysfakcjonuje i jestem zawiedziony :(

Jakiego max transferu mogę realnie spodziewać się na tym łączu? Interweniować w Netii?
    jocker_en
    Poziom 21  
    łącze w neti stabilizuję się przez 30 dni ale i tak przy tych parametrach jeszcze trochę idzie wycisnąć, margines można pchnąć do 6dB u mnie nie zrywa nawet przy 4 ale to kwestia stanu linii i dobrze wyposażonej centrali , tłumienie 21 nie jest takie złe masz szanse na 16 mega ale nie rób sobie nadziej ,zadzwoń i pogadaj podpuść ich że podczas podpisywania mówili że będzie więcej np 16 ;) i teraz masz ich kable czy TP i na czym jesteś bo jak na LLU to netia może tam powalczyć jak nie to już gorzej bo trzeba zdać się na techników tepsy a oni maja kilka sztywnych profili na swoim sprzęcie i nie dostaniesz np 13 czy 14 bo tyle łącze może, ale właśnie 10. W spocie z tego co widziałem też u innych szybkość linii i szybkość połączenia są raczej równe. Napisz ile masz do central. A interweniować zawsze warto wtedy technicy dostają polecenie i może uda się np skrócić pente albo dadzą ci o ile jest lepszą parę itd. Ja mam 1300 m do centrali i wyciskam 20 ;)
    Szybkość połączenia: 20.82 Mbps Downstream / 1.24 Mbps Upstream
    Czas trwania połączenia: 2 dni, 18 godziny
    Maksymalna szybkość linii: 20.82 Mbps Downstream / 1.34 Mbps Upstream
    Margines zakłóceń: 3.20 dB Downstream / 6.70 dB Upstream
    Tłumienie linii: 14.40 dB Downstream / 6.70 dB Upstream
    Jak widać się a to i tak słabe synchro chwycił przeważnie mam powyżej 22 Mbps a realanie od 18 do 20 prędkości rzeczywistej
    and777rew
    Poziom 9  
    Zaktualizowali, mam najnowszy soft :)

Nie wiem dokładnie na jakich kablach mam ten net. Kiedyś była to Netia na łączach TP (BSA Netii na łączach TP), z tego co pamiętam po jakich czasie kontaktowali się ze mną w sprawie "przepięcia kabli" na łącza Netii. Ale czy tak się stało i na jakich zasadach - nie wiem.

Centrala TP w linii prostej jest ok. 400 m od miejsca gdzie mieszkam (nowy blok z nową instalacja). Nie wiem gdzie jest centrala Netii.

Skoro te parametry mogą się jeszcze zmienić na plus, poczekam jakieś dwa tygodnie i dopiero wtedy zacznę ich męczyć.

Dziękuję za pomoc :)
    jocker_en
    Poziom 21  
    To że masz 400 metrów na piechtę do niej to jeszcze nic nie znaczy, zadzwoń zrobią ci pomiar i powiedzą czy jesteś na ich miedzi czy TP bo na 400 metrów twoje parametry nie wyglądają ale na znacznie dalej , może jak centrala TP jest bliżej a netia ma tam swoje LLU poproś o przepięcie na tą bliższą nawet zasugeruj gdzie jest. Ale po pierwsze dzwoń i zasięgnij informacji.
    and777rew
    Poziom 9  
    Zadzwonię. Dziękuję za pomoc.

Jest jakieś forum poświęcone NS? Prowadzone przez Netię? Coś jak ten ich blog ale bardziej przejrzyste i dające możliwość większej interakcji z użytkownikami.

Mam parę spostrzeżeń związanych z działaniem NS (problemy z przekierowaniem portów, niestabilność działania tej funkcji), pytań związanych z serwerem druku i obsługą nośników pamięci USB.

Nie chcę zaśmiecać tego tematu.
    Zdzichu
    Poziom 32  
    Właśnie kurier dostarczył mi "NETIA SPOTA" . Pierwsze wrażenia dobre, bo nic nie trzeba robić tylko podłączyć i wszystko działa, podłączyłem pendraiva i też nie ma z nim problemu w mojej domowej sieci jest widoczny, to bardzo fajne rozwiązanie, pomyślę teraz nad zakupem zewnętrznego dysku. Mam jednak parę pytań które mi się nasunęły:
    1. Jak sprawdzić jaką mam wersję oprogramowania?
    2. Mam drukarkę bez lanu, czy mogę ją podłączyć do drugiego USB? w spocie i czy będzie wtedy widoczna w sieci? Jeśli tak to czy trzeba to jakoś konfigurować?
    jocker_en
    Poziom 21  
    Żeby sprawdzić wersję oprogramowania odpalasz przeglądarkę wklepujesz 192.168.1.254 wklepujesz w pola które ci się ukarzą admin a w te poniżej admin_netia ukarze ci się panel dowodzenia spotem ;) przewijasz stronkę na sam dół i tam masz wersję oprogramowania. Co do drukarki to raczej nie bo jedno USB będzie działać np właśnie z dyskiem a drugie jest do modemu 3G neti, ale spróbuj ja jak znajdę 5 minut wolnego sam sprawdzę.
    and777rew
    Poziom 9  
    jocker_en napisał:
    (...)
    Ale po pierwsze dzwoń i zasięgnij informacji.

Zadzwoniłem.

LLU na łączach TP. Podłączony jestem do najbliższej centrali odległej od miejsca, w którym mieszkam o ok. 450 m. Ale linia telefoniczna ma ok. 1,5 km 8-O i te 1,2MB to max jaki mogę mieć.

Lipa trochę :cry:
    jocker_en
    Poziom 21  
    ja mam 1300 metrów tylko o 100 metrów mniej niż ty i patrz
    Szybkość połączenia: 22.01 Mbps Downstream / 1.27 Mbps Upstream
    Czas trwania połączenia: 1 dzień, 0 godziny
    Maksymalna szybkość linii: 22.41 Mbps Downstream / 1.36 Mbps Upstream
    Margines zakłóceń: 5.30 dB Downstream / 7.20 dB Upstream
    Tłumienie linii: 14.30 dB Downstream / 7.20 dB Upstream
    nie masz aż tak tragicznego tłumienia (raz przez małą awarię miałem 34dB ale prędkości nie spadły specjalnie winny był uszkodzony mikrofiltr a raz miałem 28dB i coś na szynie kronowej w bloku 20 minut roboty technika) a i z marginesem można polecić w dół NA LLU netia może sama mieszać bez proszenia się tp wiec bym ich jeszcze pomęczył, czasem technicy potrafią się spisać ale rzadko za pierwszym razem mało jest takich i trzeba trochę powalczyć, naturalnie ja mam kabelki neti tylko bez udziału tp
    Pozdrawiam
    and777rew
    Poziom 9  
    Zdzichu napisał:

(...)
    2. Mam drukarkę bez lanu, czy mogę ją podłączyć do drugiego USB? w spocie i czy będzie wtedy widoczna w sieci? Jeśli tak to czy trzeba to jakoś konfigurować?

Do jednego portu podłączyłem drukarkę USB, do drugiego pendrive. Wszystko działa :)

-------

Baaardzo fajna stronka z instrukcjami dla NS: http://www.pomagam.net/art.php?39
    Zdzichu
    Poziom 32  
    Jak skonfigurować drukarkę żeby działała? Podłączyłem ją do portu spota i w konfiguracji spota ją widzę ale nie wiem co mam zrobić żeby ją widział system?
    and777rew
    Poziom 9  
    Zdzichu napisał:
    Jak skonfigurować drukarkę żeby działała? Podłączyłem ją do portu spota i w konfiguracji spota ją widzę ale nie wiem co mam zrobić żeby ją widział system?

Zdzichu, zajrzyj w link wyżej i przejrzyj manuale tam umieszczone. Na pewno znajdziesz to o co pytasz.
    Zdzichu
    Poziom 32  
    Niestety z moją drukarką działa niepoprawnie a mam Brother DCP-350C. Skonfigurowałem ją tak jak w opisie z tej strony. Drukarka podłączona bezpośrednio do komputera działa dobrze.

Jak dam prosty tekst 1 stronę to dochodzi do połowy strony i zatrzymuje się na wyświetlaczu komunikat "Przyjmuje dane" ale dalej nie rusza.
    Co ciekawe po chwili spot się zawiesza, przestaje działać internet, nie można się do niego zalogować a dioda zaczyna świecić na nim na czerwono. Po odłączeniu drukarki sam wraca do życia.
    jocker_en
    Poziom 21  
    Spot jest w miarę fajny ale jednak niedopracowany ale wiesz dają go za 1zł
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    jurek.adam
    Poziom 43  
    zjawa7 napisał:
    Nie jestem za teorią spiskową ale oburza mnie niepodawanie w opisach czy instrukcji informacji : ( jasnej , klarownej ) iż operator poza wiedzą klienta może zalogować się do tego routera.
    Każdy operator może zalogować się do urządzenia będącego jego własnością - to chyba oczywiste.
    jocker_en
    Poziom 21  
    @Elektrromen zacznijmy od tego że ty nie masz nawet ADSL2+ które oznacz się G.992.5 masz natomiast G.992.1 zwykłe ADSL Standard definiuje transmisję z szybkością około 6 Mbit/s w łączu w dół i około 640 kbit/s w łączu w górę. Zadzwoń na info linię i niech technicy cię przepną najpierw. Co do parametrów z routera to Szybkość połączenia powinna być zbliżona do Maksymalnej szybkości linii bo to jest granica w chwili obecnej a realnie powinno ci iść do 7 Mbit/s w warunkach idealnych na równo ale rzadko się to zdarza. Tłumienie linii na poziomie 28.00 dB wygląda strasznie ale wcale nie musi oznaczać tragedii dlatego że margines ma spory zapas 31.20 dB a im bardziej w dół tym bardziej kończą się możliwości linii, za stabilne uważa się do 6dB ale u mnie chodzi i na 2.90 dB Czy warto kupić Netia Spot?
    ale przeważnie od 6 do 5 dB. Czyli tak dzwoń po techników i niech podbijają sygnał i szukają przyczyny tłumienia bo to nie zawsze jest odległość od centrali przy czym margines zakłóceń jest ważniejszy widziałem łącze które przekraczało fizycznie 16 Mbit/s a synchro 19 Mbit/s przy 32 dB ale margin był 6 dB. Tak więc skoro masz już informację to za słuchawkę i po pierwsze ADSL2+ czyli G.992.5 bo wersja G.992.1 to już dinozaur. Niech ci zrobią pomiar ile masz do centrali bo to ważne i w jakiej promocji masz umowę bo jak no limits, to szybkość połączenie jak wyżej pisałem powinna być zaraz za maksymalną szybkością linii. Wstaw speedtesty jakie masz pingi itd ? Aha i na czyich kabelkach jesteś ? i jakich warunkach ? LLU, BSA ? Wklep tu swoje dane i powiedz co wyskoczyło http://skantarek.netia.pl/skantarek/popupView.do
    POZDRAWIAM
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto