Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Metalwork
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Vitopend 100 WH0 pompa szumi

flankie 08 Lis 2011 14:48 4739 15
  • #1 08 Lis 2011 14:48
    flankie
    Poziom 9  

Problem pojawił się po modyfikacji części instalacji C.O. związanej z koniecznością spuszczenia wody z kotła i kilku grzejników. Po ponownym napełnieniu wodą instalacji mam następujące objawy:
    1) przy chodzącym C.O. bez problemu, wszystko po staremu
    2) gdy wyłączone jest C.O., a zachodzi pobór CWU, to z upływem kilku, kilkunastu minut poboru wody kocioł (a szczególnie pompa i okolice pompy) zaczynają z wolna coraz głośniej szumieć, jak by coś tam się pieniło, tarło - trudno to opisać, ale jest hałas
    3) po kilkudziesięciu minutach poboru CWU hałas jest porównywalny z dość głośnym wentylatorem łazienkowym
    4) po zakończeniu poboru CWU, w trakcie wybiegu pompy hałas się utrzymuje
    5) po zatrzymaniu się pompy (koniec wybiegu) słychać bulgotanie, przelewanie się wody
    6) odkręcenie śruby odpowietrzającej na pompie nic nie daje - woda sobie z niej cieknie delikatnym strumyczkiem, ale nie słychać, żeby uciekało stamtąd powietrze
    7) pnowny pobór CWU to już taki hałas jak ten, z którym zakończył się ostatni pobór
    8) uruchomienie C.O. powoduje powolne ustanie szumienia w ciągu kilku, kilkunastu minut; potem kocioł chodzi jak nowy

Wszystkie grzejniki były dokładnie odpowietrzane, grzeją równomiernie, nie ma w nich na pewno uwięzionego powietrza, chociaż ten moment kiedy (jak w p. 8) rusza CO słychać w nich małe bulgotanie przez kilka minut, potem cisza. Po odkręceniu odpowietrzników grzejników (zamknięte zawory termostatyczne) leci tylko woda. Dla pewności odkręciłem wszystkie kryzy grzejników na maksymalny przepływ, żeby nie zatrzymywały ew. pęcherzy po drodze, ale nadal powietrza ani widu ani słychu.

Do kotła był wezwany autoryzowany serwisant, który podejrzewał wadliwe działanie odpowietrznika kotła, ale ostatecznie po konsultacji z kimś twierdzi, że uszkodzony odpowietrznik powinien cechować się zielonym nalotem, a mój jest czysty. Serwisant stwierdził, że objawy nie wskazują na zakamienienie kotła (choć go nie rozkręcał i nie czyścił) i jedyną możliwością wg niego jest powietrze w instalacji. Skasował 50 zł.

Mój typ: w instalacji jest powietrze w postaci mikropęcherzy, które nie wydziela się w grzejnikach (nie można odpowietrzyć ich w ten sposób ani na zimno ani na ciepło), lecz dopiero w kotle, w wysokiej temperaturze. Odpowietrznik kotła jednak jest niesprawny i nie odpowietrza kotła, który przy uruchamianiu obiegu C.O. to wytrącone wcześniej powietrze wtłacza z powrotem w instalację - albo w znów w postaci mikropęcherzy, albo zaraz po wyjściu z kotła powietrze rozpuszcza się w wodzie.

Czy ktoś może potwierdzić lub zaprzeczyć moim przypuszczeniom? A może powinienem pomyśleć o czymś zupełnie innym? Nie chciałbym płacić za kolejny dojazd serwisanta i wymianę odpowietrznika, żeby na końcu okazało się, że to nic nie dało.
    Czy odpowietrznik można samemu wymienić/naprawić?

0 15
  • Metalwork
  • #2 08 Lis 2011 20:41
    zybie
    Poziom 30  

Według mnie to masz ewidentnie zakamieniony wymiennik płytowy

0
  • #3 08 Lis 2011 21:41
    flankie
    Poziom 9  

Hmm, to ciekawe... Co prawda serwisant Viessmanna stwierdził, że to nie może być kamień, ale nie byłby to pierwszy raz, kiedy autoryzowany serwis pomógł mi tyle co umarłemu kadzidło...
    Ktoś jeszcze uważa, że to jest właściwy trop?
    Czy jestem w stanie sam odkamienić ten wymiennik? Mam już dość wzywania jakichkolwiek serwisantów. Umiem spuścić wodę z kotła, mam klucze imbusowe - czy jeszcze coś powinienem wiedzieć, o czymś pamiętać zabierając się za demontaż i czyszczenie tego wymiennika?

0
  • Metalwork
  • #4 08 Lis 2011 21:49
    wawrzeczko_t
    Specjalista - systemy grzewcze

flankie napisał:
    choć go nie rozkręcał i nie czyścił)

Trzeba wyczyścić i już. Koszt w przybliżeniu 200 zł. 2 godziny roboty. Potem dalej można gdybać.

0
  • #5 08 Lis 2011 22:06
    flankie
    Poziom 9  

Podkreślam, że nie mam żadnych problemów ani z CWU ani z CO (temperatura, wydajność itp.); czy pomimo tego nadal uważacie, że to zakamieniony wymiennik może powodować opisane przeze mnie szumy?

0
  • #7 09 Lis 2011 09:33
    flankie
    Poziom 9  

wawrzeczko_t napisał:

Trzeba wyczyścić i już. Koszt w przybliżeniu 200 zł. 2 godziny roboty. Potem dalej można gdybać.

Obdzwoniłem 5 serwisów autoryzowanych ze strony www Viessmanna w Poznaniu. Wszędzie zadałem pytanie o koszt czyszczenia z odkamienieniem wymiennika płytowego w kotle Vitopend 100. Oto odpowiedzi:
    1) 70 zł
    2) 350-500 zł
    3) 100 zł
    4) 300 zł
    5) 250 zł

I jak tu poważnie podchodzić do serwisu tej firmy? Którą ofertę wybrać? Czy wszyscy oferują to samo? Każdy twierdzi, że czyszczenie odbywa się na miejscu, trzy serwisy dodały, że jeśli zakamienienie będzie bardzo duże, to zabiorą go do czyszczenia na warsztat (domyślnie - w ramach podanej ceny).

0
  • #8 09 Lis 2011 11:18
    kowal001
    Użytkownik obserwowany

flankie napisał:
    ...Czy jestem w stanie sam odkamienić ten wymiennik? Mam już dość wzywania jakichkolwiek serwisantów...

Do płukania instalacji, wymienników itp. używa się pomp płuczących (inwestycja w narzędzia dla instalatorów) oraz preparatów np. Kamix. Samemu można przeprowadzić odkamienianie. Robota nie jest trudna, ale brudna.
    Ważna sprawa na którą trzeba spojrzeć, to ... przyczyna powstawania kamienia i jak temu zaradzić? Ceny nowych wymienników płytowych u producentów kotłów kształtują się od 200 złotych. Bez usunięcia przyczyny powstawania kamienia, wszystkie próby odkamieniania, to i tak środki tymczasowe. Istnieją niedrogie rozwiązania np. stosowanie inhibitorów magentycznych. W nowych podłączeniach i instalacjach montowane na rurze - wlocie wody do kotła. Mimo dobrego i taniego rozwiązania ihibitory magnetyczne są mało popularne wśród instalatorów. Serwisanci proponują płukanie, czyli działanie po ptokach :) lub wymianę zakamienionych podzespołów i biznes się kręci.

0
  • #9 09 Lis 2011 20:19
    wawrzeczko_t

flankie napisał:
    I jak tu poważnie podchodzić do serwisu tej firmy?

Przeczytaj kroki postępowania przy konserwacji kotła (instrukcja Viess), naucz się na pamięć! Następnie zawołaj tego gościa za 70 lub 100 zł i daj mu wycisk. Chłopek się pobeczy. Będę zdziwiony jeśli nie skorzystasz.

kowal001 napisał:
    Serwisanci proponują płukanie, czyli działanie po ptokach lub wymianę zakamienionych podzespołów i biznes się kręci.

Taaaaaa. Oczywiście. Z drugiej strony można też by rzec że zabudowanie filtra magnetycznego jest mniej pracochłonne niż czyszczenie całego kotła. Co do Twoich filtrów to rozumiem że należy zabudować 2 sztuki (na dolocie wody użytkowej do kotła oraz na powrocie z instalacji c.o. Tak?). Jak jest koszt? Na jaki "kamnień" działają te filtry? Jaka jest gwarancja że kamień nie będzie się odkładał ? ... etc.

0
  • #10 10 Lis 2011 10:25
    flankie
    Poziom 9  

wawrzeczko_t napisał:
    Przeczytaj kroki postępowania przy konserwacji kotła (instrukcja Viess), naucz się na pamięć! Następnie zawołaj tego gościa za 70 lub 100 zł i daj mu wycisk. Chłopek się pobeczy. Będę zdziwiony jeśli nie skorzystasz.

Nie jest tak prosto. Oto cytat z instrukcji serwisowej:
    Cytat:
    Kontrola płytowego wymiennika ciepła
    1. Odciąć i opróżnić kocioł po stronie wody grzewczej i użytkowej.
    2. Odkręcić śruby A i wyjąć do przodu płytowy wymiennik ciepła B.
    3. Sprawdzić przyłącza po stronie wody użytkowej na obecność kamienia, w razie potrzeby wymienić płytowy wymiennik ciepła.
    4. Sprawdzić pod względem zanieczyszczenia przyłącza po stronie
    wody grzewczej, ew. przepłukać przez powrót instalacji C.
    5. Montaż z nową uszczelką w odwrotnej kolejności.
    Wskazówka bezpieczeństwa!
    Nasmarować nowe uszczelki.

Jeśli traktować tą instrukcję literalnie, bez znajomości innych dokumentów ew. szkoleń, to robota jest prosta jak drut i nie wiem co mogłoby dać wycisk serwisantowi. No chyba, że podeślesz mi jakieś inne instrukcje, z których dowiem się czegoś więcej.

0
  • #11 10 Lis 2011 11:06
    1131673
    Użytkownik usunął konto  
  • #12 10 Lis 2011 11:37
    flankie
    Poziom 9  

Walker29, spróbuję Twojej sugestii jeszcze dziś wieczorem.

A co do serwisu, to zwracam uwagę, że był u mnie serwisant z firmy, która na stronie Viessmann ma najwyższy stopień autoryzacji ("VSG - firmy handlowe lub serwisowe będące bezpośrednim zapleczem serwisu fabrycznego, posiadające najwyższe uprawnienia serwisowe"), skasował 50 zł za dojazd i problemu nie rozwiązał. Nawet nie wpadł na odkręcenie tego wymiennika.
    Ja nie mam problemu zapłacić komuś godziwe pieniądze, ale jak tu wybrać firmę, która zna się na swojej robocie?

0
  • #13 10 Lis 2011 19:09
    wawrzeczko_t

Nie rozumiem Twojej sytuacji z tym kotłem. Trzeba rozebrać kocioł na części prawie pierwsze, wszystko wyczyścić, wymienić odpowietrznik, posprawdzać i poskładać. Ostatecznie trzeba wymienić silnik pompy aby wykluczyć zużycie lub wadę tej zamontowanej.

flankie napisał:
    skasował 50 zł za dojazd i problemu nie rozwiązał. Nawet nie wpadł na odkręcenie tego wymiennika.

Należy zażądać protokołu serwisowego z przeprowadzonych czynności. Wtedy tak szybko by się nie zmył.

0
  • #14 11 Lis 2011 20:19
    dario0
    Poziom 15  

Na 99% jest tylko zapowietrzony nic więcej.To jest wh0 czy wh0a ?

0
  • #15 14 Lis 2011 15:59
    flankie
    Poziom 9  

Walker29 napisał:
    być może, że tylko wymiennik jest zapowietrzony i kilku - kilkunastokrotne przełączanie pomiędzy grzaniem na co i c.w.u (oba pokrętła na 5, termostat włączony na grzanie, otwierasz kran na czas aż poleci ciepła woda - zamykasz, czekasz aż kocioł odpali palnik na c.o. i tak w kółko)

zrobiłem tak z 30 razy - efekt jest taki sam jak przy puszczeniu CO na kilka-kilkanaście minut - szumienie znika, ale pojawia się znów przy dłuższym (kilku-kilkunastominutowym) poborze CWU

dario0 napisał:
    Na 99% jest tylko zapowietrzony nic więcej.To jest wh0 czy wh0a ?

wh0
    jak go odpowietrzyć?

0
  • #16 17 Lis 2011 22:13
    flankie
    Poziom 9  

Dziś był serwisant:
    1) wymiennik płytowy był czysty jak łza, na oko zero kamienia, ale na wszelki wypadek odkamieniono przez zanurzenie w jakimś płynie na 15 min, po tym to już wyglądał jak fabrycznie nowy
    2) wykręcono filtr na powrocie, było kilka małych drobinek, ale generalnie czysty
    3) wykręcono i rozkręcono odpowietrznik; ogólnie wyglądał na czysty ale na wszelki wypadek rozłożono go na czynniki pierwsze i zanurzono w tym samym płynie odkamieniającym; po tym przyjrzano mu się dokładnie i serwisant dojrzał na nim pastę do smarowania gwintów pod pakuły zatykającą otworek
    Teoria serwisanta: pasta rozpuszczona w wysokiej temperaturze przeszła przez obieg, filtr, pompę i dopiero wychładzając się w okolicach odpowietrznika zgęstniała i zatkała go.

Póki co jest cicho, ale zanim odtrąbię sukces i zamknę temat wolę odczekać kilka dni i upewnić się, że problem nie wróci.

0