Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Computer ControlsComputer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nadajnik UKF 15 W - Zasięg

08 Lis 2011 16:40 6609 23
  • Poziom 8  
    Cześć, Witam, Dobry wieczór.
    Chcę kupić TEN nadajnik. Pytanie brzmi: czy zasięg tego nadajnika pokryje teren zabudowany o powierzchni 10 km² (małe miasteczko)? I jaki w ogóle teren zabudowany w km² pokryje owy nadajnik przy antenie TAKIEJ?

Moderowany przez c2h5oh:

3.1.18. (10.11) Zabronione jest publikowanie informacji do źródeł, które po pewnym czasie wygasają (publikowanie odnośników do stron o charakterze krótkotrwałym).

• Computer ControlsComputer Controls
  • Poziom 21  
    Jak ją zainstalujesz na wysokości 20m to w promieniu 40km będą cię słyszeli.
  • Poziom 15  
    Na stronie, do której podajesz link z nadajnikiem, jest dość czytelny opis jakiego zasięgu można się spodziewać. Jeśli chodzi o wskazaną antenę to bardzo nie trwała konstrukcja, nie wytrzyma na zewnatrz dłużej niż kilka dni, radzę wykonać własną - to bardzo prosta sprawa.
  • Computer ControlsComputer Controls
  • Poziom 8  
    40km? Wow. Dziwne. Ostrołęckie radio Oko nadaje z mocą zapewne większą niż 15W z anteny na wysokości zdecydowanie wyższej niż 20 metrów, a ja mieszkając około 35km od Ostrołęki za nic nie mogę ich odbierać. Wiem, że na stronie z nadajnikiem jest info o zasięgu, ale -myślałem, że trochę oni przesadzają -chodzi im o otwarta przestrzeń.
  • Poziom 14  
    Aż mi skóra cierpnie na samą myśl o harmonicznych :-)
  • Poziom 14  
    mple napisał:
    Aż mi skóra cierpnie na samą myśl o harmonicznych :-)

A ja mam pytanie na jakiej podstawie ta skóra koledze cierpnie ?, jaki jest poziom tych harmonicznych że kolegi to tak przeraża.
    Pytanie podchwytliwe bo jest to podane w specyfikacji urządzenia.
  • Poziom 14  
    Odpowiedzią masz cenę urządzenia....
    A wiesz ile kosztują bloki nadawcze spełniające normy ?

Napisać można wszystko. Kowalski i tak pomiarów nie wykona, tym bardziej nie będzie reklamował czegoś co nie jest legalne.

Miałem urządzenie tej klasy o mocy 4W. Też pięknie pisali. Gdyby nie przepływ informacji, różnie mogło by się to skończyć.
  • Poziom 14  
    mple napisał:
    Odpowiedzią masz cenę urządzenia....
    A wiesz ile kosztują bloki nadawcze spełniające normy ?

Napisać można wszystko. Kowalski i tak pomiarów nie wykona, tym bardziej nie będzie reklamował czegoś co nie jest legalne.

Miałem urządzenie tej klasy o mocy 4W. Też pięknie pisali. Gdyby nie przepływ informacji, różnie mogło by się to skończyć.

Dla mnie odpowiedzią jest to co pisze w specyfikacji urządzenia, gdybanie nie ma podstaw bez wykonania odpowiednich pomiarów.

A dlaczego niby urządzenie to jest nielegalne ?, używanie bez stosownego zezwolenia jest nielegalne, posiadanie nie.
  • Poziom 14  
    No no, jak dopalacze ... posiadanie tylko w celach kolekcjonerskich :)

A tak poważnie, z całym szacunkiem do pomysłu i chęci bo radiotechnika to piękna dziedzina elektroniki, kiedyś siedziałem w nadajnikach ukf, jako ciekawostkę dodam, że urządzenie do podtrzymania stałej temperatury generatora w profesjonalnym nadajniku kosztuje więcej :-)
    Pewnie to mało znaczy, ale jakiś obraz różnic daje ....
  • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
    Witam.

PANOWIE proszę trzymać się Tematu, którym jest " Nadajnik UKF 15 W - Zasięg " a nie dane techniczne. :!:

Pozdrawiam.
    PS. W sprawie Kowalskiego, który może napisać wszystko na własnym wyrobie i karcie katalogowej - zgadzam się w 99% z kolegą mple .
  • Poziom 30  
    A co tam jest w tym pdf nie mogę go otworzyć ? Możliwe, że w środku siedzi transmitter belkin + "obajerowanie" widziałem już takie rozwiązania
  • Poziom 14  
    16 kg obajerowania :-)

Co do zasięgu to możemy pewne założenia przyjąć, ale tak jak w krótkofalarstwie zależy to od wielu czynników....
    To co podają w opisie wydaje się być całkiem prawdopodobne dla sygnału stereo:

0.5W------------ 1000m
    2W ------------ 2000m
    5W ------------- 5000m
    10W -------------- 6500m
    15W -------------- 8000m
    20W ------------- 10000m
    30W ------------- 13000m
    50W ------------- 15000m
    100W ------------ 18000m
    500W ------------ 40000m
  • Poziom 29  
    Tak tylko te pomiary były pewno wykonywane w opcji :dobry nadajnik +dobra antena- zasięg żaś mierzony mobilkiem na seryjnej antenie. W praktyce jak anteny się widzą to zasięg jest wiele większy większy. Przykład: Radio Alex z 1kW jeszcze na Śląsku jest słyszalne ,a jest to już w linii prostej ponad 80km(z zapasem ) i to w mobilu. Fakt iż nadają kierunkowo, ale za to z Kasprowego. Miałem też inny przypadek coś poniżej 0,5W stereo było wyrażnie słyszalne(lekki szum) na dystansie ok 4km,przy antenach dookólnych(nad 5/8 odb 1/4),anteny widziały się. Antena wysoko i odsłonięta z każdej strony ,wówczas jest jakiś skutek(ale wtedy drogi kabel antenowy).
  • Poziom 14  
    mple napisał:
    Co do zasięgu to możemy pewne założenia przyjąć, ale tak jak w krótkofalarstwie zależy to od wielu czynników....

Raczej ultra-krótkofalarstwie, a tam już wpływ mają nieco inne czynniki niż na falach krótkich, np. fala bezpośrednia czyli bezpośrednia widoczność anten, co jest podstawą w normalnych warunkach na UKF-ie, itp. itd., i tym sposobem na podstawie jedynie mocy nadajnika nie da się określić zasięgu.
  • Poziom 14  
    no to jeszcze trzeba przyjąć możliwość wystąpienia traktu tropo i zasięg wzrośnie do kilkuset km :)
  • Poziom 17  
    z 15 W to będziesz słyszalny na max 10 km. na samochodowym radiu będziesz miał trochę wiekszy zasięg. Wszystko zalezy od anteny. Zasięg jest o wiele mniejszy niz np. łącznośc z tej mocy w paśmie 2m. Dewiacja takiego nadajnika jest szeroka...i dlatego 15W to nie jest moc wystarczająca do pokrycia terenu rzędu 20 km. W radiach domowych gdzie funcje anteny pełni kawałek drutu to możesz byc słyszalny na 5 km(przy tej mocy radio takie przy automatycznym strojeniu może się zatrzymie na Twojej częstotliwości)
  • Poziom 14  
    Dokładnie tak jest.

No może poza tym co napisałeś że na 2m będziesz miał lepszy zasięg. Tam po prostu łatwiej uzyskać lepszą skuteczność anten. W idealnie tych samych warunkach, dla fali przyziemniej w wolnym terenie, lepiej zachowa się niższa częstotliwość - bo jest bardziej podatna na ugięcia.

Wracamy do tematu nadajnika FM 15W. Posuńmy się krok dalej :-)
    Przyjmijmy skalę siły sygnału (nośnej) od 1 do +30
    Obstawiam:
    1,5km +30s
    2km +20s
    3km 10s (idealnie)
    5km 8 - 9s (sygnał czysty)
    8km 5 - 7s (zaczynają wchodzić szumy, miejscowe spadki sygn. i przejście na mono)
  • Poziom 14  
    djztaurus napisał:
    Zasięg jest o wiele mniejszy niz np. łącznośc z tej mocy w paśmie 2m. Dewiacja takiego nadajnika jest szeroka...i dlatego 15W to nie jest moc wystarczająca do pokrycia terenu rzędu 20 km.

I tu się zgodzę tylko z jednym ale, mianowicie nie jest to wina nadajnika tylko odbiornika którego pasmo musi być 10-cio krotnie szersze od odbiorników komunikacyjnych.

Dodano po 6 [minuty]:

mple napisał:
    .. na 2m będziesz miał lepszy zasięg. Tam po prostu łatwiej uzyskać lepszą skuteczność anten.

Co do skuteczności anten to uważam że tak samo można zrobić w tym paśmie 3-metrowym tak samo skuteczną antenę, o tym samym zysku decybelowym, używałem równie skutecznych anten w pasmie 6m co i 2m, oczywiście wymaga to więcej miejsca na zainstalowanie takiej anteny.

Co do tego obstawienia pokrycia terenu to już całkowicie nie rozumiem, no bo pomijając wszystkie inne ale ważne warunki z tym związane to do jakichkolwiek obliczeń należałoby przyjąć nie moc nadajnika a moc wypromieniowaną przez antenę, ale to tylko obstawienia.
  • Poziom 17  
    kolego mple, odnośnie stereo jak wspomniałeś w swoim poście... STEREO na radiu może Ci się świecić nawet jak już modulacji nie będziesz rozumiał ponieważ to zależy od ustawionego poziomu pilota. jak odbiornik tylko "zobaczy 19 khz to juz informacja jest na wyświetlaczu.
    Na odległości 5 km to juz nie każdy Ci będzie odbierał w domowym zaciszu. Zawsze można zmodyfikować nadajnik by pracował z większą mocą lub zastosować dopałkę lecz oczywiście PI filtr obowiązkowy.
  • Poziom 30  
    Kol. amaradiotor dotknął ważnej kwesti odbiornika // powiedzcie mi teraz na czym potencjalny użytkownik UKF-u słucha radia. Antena ddookólna/kierunkowa (niekiedy ze wzmacniaczem) plus dobry kabel itp ???
    Z amplitunera/miniwieży HI-FI wystaje kabelek długości ok. 0,5 metra, który w instrukcji obsługi jest podpisany ANTENA UKF
  • Poziom 14  
    bc211 napisał:
    Kol. amaradiotor dotknął ważnej kwesti odbiornika // powiedzcie mi teraz na czym potencjalny użytkownik UKF-u słucha radia. Antena dookólna/kierunkowa (niekiedy ze wzmacniaczem) plus dobry kabel itp ???
    Z amplitunera/miniwieży HI-FI wystaje kabelek długości ok. 0,5 metra, który w instrukcji obsługi jest podpisany ANTENA UKF

I właśnie na takim czy innym kawałku drutu potencjalny użytkownik słucha radia UKF, ewentualnie na jakiejś antenie prętowej teleskopowej jeśli odbiornik ma taką wbudowaną.
    Pewnie mało kto używa jakichś konkretnych anten zewnętrznych, a już kierunkowych to tylko ktoś kto interesuje się tym tematem.
    I wcale mnie to nie dziwi, zresztą sam tak używam radia UKF, i nie wyobrażam sobie tego żeby każdy użytkownik który chce sobie posłuchać radia, tu mowa oczywiście o takim domowym radiu do słuchania muzyki :), robił specjalne instalacje antenowe, po pierwsze zwykły użytkownik nie wie nawet co to jest, po drugie nie ma na to warunków.
  • Poziom 13  
    Kolego Cyriak

Rozkręć nadajnik i wstaw zdjęcia elektroniki chętnie zobaczymy co Chińczycy wstawili tam do środka.

Sprawdź czy antena którą posiadasz jest wystrojona na pracującym kanale. Bez tego ani rusz. Generalnie antena ta nie wygląda profesjonalnie i raczej marny z niej efekt.
  • Poziom 1  
    Mogę się wypowiedzieć na temat takich i podobnych nadajników, sam kupiłem z tej serii i wygląda to następująco:

- realna moc to ok 10 do 12W (15W to można wycisnąć ale zasilając to z 15V, no i po 2h pracy mosfet wyjściowy się ubił...), cewki w filtrze wyjściowym nie mają za dużej dobroci, przez to wnosi on dość spore straty
    - poziom harmonicznych o dziwo jest przyzwoity, ok -55 do -60dBc ( w zależności od częstotliwości)
    - jakość audio - masakra!!! realnie niskie częstotliwości przenosi od ok 100Hz, za sprawą fatalnie zrobionego filtru w pętli PLL który goni wszystko co poniżej 100Hz.Do tego filtr ten wykazuje pewną niestabilność co objawia się dodatkowymi piskami i szumami w zmodulowanym sygnale, nie spodziewałem się 60dB , ale piski są wyraźnie słyszalne.Pasmo od góry zaczyna już opadać przy 9kHz i wyraźnie to słychać (tu akurat można trochę korektorem podciągnąć, co nie wychodzi przy dolnym paśmie)
    - no i na koniec pilot 19kHz to czyściutki prostokąt! tak samo podnośna 38kHz, zero jakichkolwiek filtrów, przez co widmo RF rozciąga się na dobre 1,5MHz, a powinno mieścić się w ok 300khz. Na analizatorze było pełno prążków co 19khz. Nie muszę chyba wyjaśniać że dzięki temu dźwięk brzmiał na tym jak z puszki.
    - zapomnij o podłączeniu kodera RDS, powód - patrz wyżej

Kupiłem ten nadajnik z ciekawości, ale po testach upłynniłem go dalej.
    Co do zasięgu to przy 10-12W i antenie zainstalowanej na dachu nawet średniowysokiego budynku można liczyć na ok 3 do 5km przyzwoitego sygnału przy którym idzie słuchać. To jest moja realna ocena w terenie zabudowanym, choć wiem ze z 10W słuchali mnie nawet z 20km, ale to już "wyczynową" anteną.
    Dzięki temu że mam dostęp w pracy do dobrego sprzętu pomiarowego opracowałem już kilka bardzo dobrych konstrukcji, i okazuje się że na jakość nadajnika ma wpływ bardzo wiele czynników i dlatego proces projektowania trwa sporo czasu. Może niedługo przygotuję jakąś małą serię płytek i wystawię na aukcję. Pozdrawiam wszystkich aktywnych radiowo :D