Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAOIGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

KOCIOŁ GAZOWY + WĘGLOWY PYTANIE

08 Lis 2011 16:53 5430 22
  • Poziom 9  
    Witam wszystkich. Chciałbym się dowiedzieć o poprawność instalacji.
    Nie zauważyłem na forum żeby było opisane coś podobnego. Mianowicie chciałbym założyć wymiennik płytowy oraz sterowanie z pieca węglowego pompą co + cwu. czy może ktoś mi poradzi co do schematu instalacji a może wybrać coś innego dziekuje.
  • IGE-XAOIGE-XAO
  • Poziom 16  
    Witaj
    mozesz tez polaczyc te uklady bez wymiennika plytkowego
    kociol weglowy zrobic w ukladzie zamknietym(wezownica schladzajaca + naczynie przeponowe) od niedawna prawo budowlane dopuszcza takie rozwiazanie
  • IGE-XAOIGE-XAO
  • Poziom 39  
    Taki układ u kogoś funkcjonuje, ale grzejniki są zasilane za wymiennikiem.
    korzyść z tego taka, że piec gazowy ma mały obieg, co redukuje ewentualne osadzanie kamienia i wydaje mi się, że nieco mniej tych zaworów potrzeba, pompki są dwie.

Nie słyszałem o takiej zmianie prawa i nie wyobrażam sobie układu węglowego jako zamknięty, chyba że są jakieś super wydajne zawory bezpieczeństwa, na wypadek zagotowania.
    Taka sytuacja zdarza się i to nie rzadko, a ilość wydzielonej niekontrolowanej energii, naprawdę duża.
  • Poziom 9  
    No dlatego się zastanawiam co mozna zrobic. Teraz mam to podłączone bez wymienikka wszystko na układzie otwarty i przyznam że cyrki siędzieją ponieważ mój instalator jest niedostępny szukam jakiegoś rozwiązania ewentualnie co trzeba wyrzucić lub dodać żeby instalacja działała sprawnie.
  • Poziom 39  
    Ciekawi mnie jakiego rodzaju te cyrki?
    Bez wymiennika, też może funkcjonować i to bez żadnych cyrków.
  • Poziom 9  
    Nto dobra zaraz rozrysuje i dodam istniejącą kotłownie i opiszę co się dzieje
  • Poziom 39  
    Bardzo przepraszam, ale nie zaskoczyłem z tym sterowaniem "mieszanym"
    Takiego układu nie spotkałem, więc nie zajmuję dalej stanowiska.
  • Poziom 9  
    O taka jest moja swietna instalacja i chodzi o to że jak pokazano na rysunku układ jest otwarty przy czym zawory elektryczne zamknięte, jak grzeje samym gazem cisnienie w układzie spada na 0 i słychać powietrze poprostu nie ma dobijania wody jak recznie otworze zawór elektryczny od cwu to cisnienie podnosi sie ale musze zakrecic zawór kulowy na powrocie pieca co bo wtedy nagrzewa się piec co.
  • Poziom 9  
    Lub jeśli ktoś może mi pomóc i rozrysować jak taka kotłownia powinna wyglądać to byłbym wdzięczny a może jakieś inne rozwiązanie
  • Poziom 39  
    Dość to zawiłe, ale jeśli elektrozawory są zamknięte, to po mojemu nie będzie cyrkulacji i zawór kulowy na powrocie kotła może być otwarty i piec nie powinien się nagrzewać?
    W końcu musi być połączenie z naczyniem wzbiorczym i to ono ma czuwać nad jakimś tam ciśnieniem w instalacji, a nie mieszać do tego naczynia przeponowego, czy automatycznego zaworu dopełniającego.Tak to rozrysowałeś, że nie widać pompki, natomiast cała masa zaworów zwrotnych i nie wiadomo gdzie co prowadzi przy tym piecu gazowym.
  • Poziom 9  
    Działa to tak. Zielaona kreska otwarcie zaworu recznie na stałe dobijanie jest i cinienie w układzie. Włączam grzanie ciepłej wody z gazu czerone strzałki to zasysa mi z całej instalacji tak jak strzaki nieieskie i wtedy grzeją się równierz grzejniki.
  • Poziom 9  
    Przepraszam poprawiony schemat jeśli grzeje ciepłą wodę gazem to zaciąga tak jak niebieska strzałka
  • Poziom 19  
    Witam
    Układ w miare poprawny(brak mozliwości poprawnej pracy dwóch źródeł ciepła jednoczesnie).
    Korzystniej byłoby zastosować zasobnik dwupłaszczowy , który pełniłby role buforu i sprzegła hydraulicznego jednocześnie.
    Idealny zasobnik do tego układu to ACV - SMART Multi-Energy.
    Ładny Fondital w tle...

Pozdrawiam
  • Poziom 9  
    Oczywiście zawór zwrotny pod niebieską strzałką powinien być obrucony i tak jest błąd rysunku. Oczywiście można by założyć wymiennik taki o którym piszesz tylko tu chodzi o koszty instalacja moja ma 2 lata i niechciałbym inwestować w takich kosztów.
  • Poziom 26  
    jannaszek napisał:
    Nie słyszałem o takiej zmianie prawa

To fatalnie, w tym fachu trzeba być na bieżąco.
  • Poziom 9  
    A może ma ktoś sprawdzony scheman podłączenia 2 kotłów na wymienniku z niezależnymi pompami, lub czy ktoś mi może sprawdzić poprawić pierwszy schemat z wymiennikiem płytowym.
  • Poziom 9  
    ja mam taki układ, a właściwie jego część. Wszystko jest przygotowane tylko piec gazowy nie jest założony bo czekam aż dociągną mi gazociąg. Niemniej jednak cały układ c.o i c.w.u mam zamknięty i ogrzewany przez wymiennik. Po drugiej stronie wymiennika mam mały układ otwarty z piecem wieloopałowym. Generalnie wszystko działa poprawnie choć ostatnio zaczęła mi się zapowietrzać pompa na układzie otwartym.
    Powiem wręcz że z punktu widzenia pieca i jego zdrowia taki ukłąd bardzo dobrze się sprawdza. woda w obiegu pieca szybko się zagrzewa i utrzymuje na wysokiej temperaturze. To sprzyja wydajności energetycznej pieca i zapobiega korozji (zimna woda wychłodzona w grzejnikach nie wraca prosto do pieca.

Dla wyjaśnienia, jeśli z pieca wypływa woda 80 stopni, a z grzejników wraza schłodzona woda na wymiennik 35 stopni, w wymienniku temperatury się zrównują, i do pieca wraca woda 60 stopni, i na grzejniki idzie woda 60 stopni. Żadne zawory 4d i tp nie potrzebne :)
  • Poziom 9  
    Czyli jak zastosuje ukła jak w rysunku 1 z wymiennikiem płytowym to powinno śmigać czy zastosować jeszcze do tego jakiś zawór zwrotny
  • Poziom 9  
    na tym rysunku jest kilka zaworów zwrotnych i zdecydowanie należy je zastosować, ale generalnie własnie tak mam to rozwiązane. trzeba jednak pilnować żeby nie popełnić mojego błędu i dać pompę możliwie jak najniżej w pomieszczeniu a naczynie wzbiorcze możliwie jak najwyżej.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 9  
    Ten kamień to bez przesady. Ile dolewa się rocznie wody do układu otwartego? 5 litrów? Ilość świeżego kamienia jest pomijalna.
    Z tym bojlerem to tez nie widzę powodu grzania dwoma wężownicami. Faktem jest że znacznie łatwiej zagrzać wodę w bojlerze do wysokich temperatur jeśli jest on na obiegu pierwotnym, bo wymiennik ma sporą bezwładność. Ja jednak mam bojler za wymiennikiem i zagrzanie 250 litrów wody do 60 stopni zajmuje mi około 40 minut od rozpalenia pieca (czyli zagrzanie też 60l wody w piecu oraz jakiejś tam ilości w obu układach). Mój bojler co prawda ma dwie wężownice, ale na razie są połączone szeregowo, a w przyszłości dolna będzie do solarów.

Jeśli chodzi o osobne pomieszczenia dla pieców, to słyszałem już wiele razy taką legendę miejską, ale nie znalazłem dla niej żadnego poparcia w przepisach. Widziałem za to wiele kotłowni gdzie oba piece były w jednym pomieszczeniu. Warto jedynie zainwestować w piec z zamknięta komora spalania, bo atmosferyczny będzie wciągał do środka kotłowniane zabrudzenia, jak popiół, dym czy pył z węgla, którego w kotłowni nie sposób uniknąć.
  • Poziom 9  
    Oczywiście piec mam kondensacyjny z zamkniętą komorą. Poniekąd trochę się znam, lecz nie jestem pewien czy układ przedstawiony na rysunku nr.1 z wymiennikiem płytowym będzie działał czy należy coś zmienić.
  • Poziom 9  
    Moim zdaniem, jak się teraz przyjrzałem, to na zasilaniu centralnego ogrzewania piecem gazowym musi być jeszcze zawór zwrotny, żeby w czasie pracy kotła wieloopałowego pompa przy wymienniku nie tłoczyła gorącej wody do pieca gazowego. Na c.w.u. masz narysowany taki zawór, ale na c.o. nie widzę.