Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wymiana anteny w Toyota Yaris 2003-2005

kazmir 08 Lis 2011 19:13 17980 0
  • #1 08 Lis 2011 19:13
    kazmir
    Poziom 15  

Witam
    Wiele chaosu i niejasności znalazłem w sieci szukając wskazówek jak wymienić antenę w tym aucie.
    Mam nadzieję, że te informacje pomogą w rozwiązaniu tego tematu tym bardziej, że za taką usługę w serwisie Toyoty zażądano 1200PLN !!! :oops:

Na początek fiszka jak jest ułożony przewód antenowy w samochodzie.
    Przypominam, że rozmawiamy o aktywnej antenie (ze wzmacniaczem)

W kółkach zaznaczone miejsca połączeń i wtyk antenowy do radia. Jak widać w dwóch punktach jest złącze, co w przypadku wilgoci nie jest dobrym rozwiązaniem.
    Nowa antena kupiona w Norauto ma tylko jedno złącze przy samej antence na dachu.
    Jako ciekawostkę dodam, że mimo iż w ręku miałem opakowanie anteny do VW/ Skody/ Toyoty Yaris za około 70PLN wybrałem moim zdaniem identyczne opakowanie dla Fiata za 53 PLN co okazało się słusznym posunięciem. Nie robiąc reklamy :wink: opakowanie wygląda tak:

Po przeciągnięciu nowego przewodu przechodzimy do podłączenia:

Problemem u mnie był brak napięcia na przewodzie czarnym z konektorkiem. Temat:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=10115650#10115650

Jak się okazało przyczyną jest uszkodzone radio. Miałem je podłączone przez wiele lat do "normalnej" anteny, więc nie interesowałem się napięciem na "niebieskim" Radio dosyć zabudowane, nawet nie próbowałem znaleźć przyczyny (większa dłubanina :) )
    Na antenkę podałem 12V z czerwonego "po stacyjce" na razie musi wystarczyć.
    Wzmacniacz pobiera około 20mA

Jest różnica bez podłączenia! Na słabej stacji (szum plus sygnał) po włączeniu anteny stacja zaczyna normalnie grać. Nawet na stacji o poprawnym odbiorze po włączeniu wzmacniacza muzyka "ożywa" i lekko podbija głośność. To znak, że wszystko działa jak należy. Wszystko po zmontowaniu wygląda tak:
    Dolna konsola oczywiście wymieniona na konsolę przystosowaną do zabudowy 1DIN Koszt takiej konsoli około 65PLN. Wygląda nieźle, choć mam do jej wykonania trochę zastrzeżeń :wink:
    Antenka na dachu:

Przy okazji, żeby nie zakładać nowego tematu pochwalę się półką tylną zamiast tej "papierowej" na której trudno jakikolwiek sensowny głośnik zamontować. Chciałem zamontować głośniki w drzwiach przednich. Znowu porażka! Wiązka do przednich drzwi 800PLN, plus dystanse pod głośniki i nowe głośniki. Pomyślałem, że prościej będzie zaprojektować nową półkę ze sklejki 18mm wyciętej na dodatek laserem!. Teraz to na takiej półce można sobie zamontować nawet głośnik fi 300mm!!!
    Dodatkowa sprawa - głośniki na drewienku piękniej grają basem. Radio bez dodatkowego wzmacniacza wystarczająco fajnie gra!
    Tył robi za bas, a podokienne (też wymienione) za wysokie i środek. Można sobie ustawić tak, żeby trochę tylna półka grała głośniej.
    Jak to wygląda oceńcie sami:
    Wymiana anteny w Toyota Yaris 2003-2005 Wymiana anteny w Toyota Yaris 2003-2005 Wymiana anteny w Toyota Yaris 2003-2005 Wymiana anteny w Toyota Yaris 2003-2005 Wymiana anteny w Toyota Yaris 2003-2005